Akumulatory samochodowe - co ile wymieniać i co wpływa na trwałość?

19 Kwi 2024, 19:32

Nie jednej osobie, sen o problemie z odpaleniem silnika po mroźnej nocy, spędza sen z powiek. Charakterystyczne charczenie i kręcenie silnika spędza nie jednemu sen z powiek, w szczególności podczas mroźnych dni i nocy. Co jest przyczyną podczas takiej sytuacji? Nic innego jak akumulator samochodowy (znajdziesz w dobrej cenie na https://erli.pl/uklad-elektryczny-zaplon-akumulatory,8112). W końcu, jakie inne urządzenie jest odpowiedzialne w naszym pojeździe, za funkcje takie jak klimatyzacja, system audio lub np. Komputer pokładowy.

  1. Jaka jest żywotność akumulatora samochodowego?
  2. Zużyty akumulator samochodowy i jego objawy
  3. Jak wymienić akumulator w aucie?
  4. Podsumowanie
Akumulatory samochodowe - co ile wymieniać i co wpływa na trwałość? Jednak najważniejszą jego funkcją jak wiadomo umożliwienie zapłonu silnika i samej jazdy.

Nic nie trwa wiecznie, z wiekiem, naturalną koleją rzeczy jest fakt, że akumulator samochodowy ulega zużyciu, przez co zmniejsza się jego efektywność. Jeśli doprowadzimy do sytuacji kiedy akumulator samochodowy ulegnie całkowitemu zużyci bądź zostanie uszkodzony, odpalenie samochodu stanie się praktycznie niemożliwe.

Jaka jest żywotność akumulatora samochodowego?

Przeciętnej jakości akumulator samochodowy powinien spełniać swoje zadanie od 3 do 6 lat w zależności od jego rodzaju, modelu a przede wszystkim użytkowania pojazdu, w którym się on znajduje. Pomimo tego, istnieje kilka czynników, które dodatkowo mają wpływ na żywotność naszego akumulatora.

Warunki atmosferyczne
Jak łatwo zauważyć, warunki atmosferyczne mają wpływ na większość urządzeń codziennego użytku. Niskie i wysokie temperatury nie są korzystne dla naszego akumulatora samochodowego, ponieważ mogą przyspieszać rozkład jego elementów, co może prowadzić do problemów z rozruchem pojazdu.

Nieświadome użytkowanie pojazdu
Czasem nasze nieświadome działanie może prowadzić z biegiem czasu do zmniejszenia żywotności akumulatora w naszym pojeździe.

Niestety, częste uruchamianie samochodu znacząco obciąża nasz akumulator, podobnie jak użytkowanie pojazdu do okazjonalnych wyjazdów i pokonywanie krótkich dystansów, co prowadzi do znacznego skrócenia jego żywotności.

Czy jesteśmy w stanie zwiększyć żywotność akumulatora?
Akumulator samochodowy, użytkowany w prawidłowy sposób, może posłużyć nam wiele lat. Na szczęście istnieje kilka przydatnych sposobów, które zapewnią, że akumulator spełni nasze oczekiwania. O czym powinniśmy pamiętać?

  • starajmy się pokonywać dłuższe trasy i zmniejsz częstotliwość odpalania samochodu, nie narażając w ten sposób akumulatora na niedoładowanie;
  • na czas postoju, wyłączajmy niepotrzebną nam funkcje pojazdu i jego elektronikę;
  • jeśli to możliwe, sprawdzaj regularnie poziom elektrolitu, a w razie potrzeby uzupełnij je wodą destylowaną;

Zużyty akumulator samochodowy i jego objawy

Na szczęście, aby zdiagnozować zużycie akumulatora, nie musimy być specjalistami, praktycznie bez problemu sami możemy dojść do wniosku po dokładnych obserwacjach zachowania pojazdu, że nasz akumulator wymaga wymiany, po czym rozpoznać problemy akumulatora?

  • samochód nie startuje za każdym razem;
  • długotrwałe, monotonne uruchamianie silnika, które trwa kilka sekund;
  • niezdolność do uruchomienia silnika pomimo pracy rozrusznika;
  • problemy z rozruchem silnika w zimie lub podczas upałów;
  • nieregularna praca silnika na jałowym biegu;

Jak wymienić akumulator w aucie?

W starszych pojazdach bez zaawansowanej elektroniki pokładowej jesteśmy w stanie samodzielnie wymienić akumulator. Jednak w nowszych samochodach będzie to znacznie trudniejsze i będzie wymagało większych umiejętności (np. jednoczesnego podtrzymywania napięcia komputera oraz kodowania). Sama bateria jest również zazwyczaj bardziej skomplikowana. Dlatego jeśli producent zaleca wymianę akumulatora w profesjonalnym serwisie w instrukcji obsługi, zdecydowanie warto to zrobić.

Przy samodzielnej wymianie akumulatora w aucie, większość czynności wygląda w następujący sposób:

  • odkręć śrubę mocującą klemę kabla kluczem i zdejmij kabel z urządzenia (zawsze na początku kabel ujemny, potem dodatni);
  • odkręć mocowanie akumulatora do tacki kluczem nasadowym;
  • wyjmij akumulator bez przechylania go;
  • oczyść dokładnie tackę oraz klemy i najlepiej zabezpiecz je środkiem antykorozyjnym;
  • włóż nowy akumulator samochodowy i zamocuj go do podstawki;
  • podłącz kable – tym razem najpierw klemę dodatnią, a potem ujemną;

Podsumowanie

Troska o nasze pojazdy nie musi być ani skomplikowana, ani kosztowna. Wymiana akumulatorów może być wykonana zarówno samemu jak i w renomowanych punktach serwisowych, które mają w swojej ofercie szeroki wybór modeli zamiennych oraz zapewniają profesjonalne wykonanie całego procesu naprawy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz pojazd będzie działał sprawnie i niezawodnie.

źródło: artykuł sponsorowany | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3803
Zdjęcia: 13105
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

21 Kwi 2024, 12:54

Wymieniamy jak już widzimy że nasz obecny zaczyna niedomagać nawet po naładowaniu staje się szybko słaby. Generalnie najlepiej sprawdzić sobie taki akumulator testerem. Dzisiaj akumulatory przewidziane są na 3-4 lata jak wytrzymują dłużej to już jest nieźle :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10008
Zdjęcia: 35

21 Kwi 2024, 18:42

Rokiko napisał(a): Dzisiaj akumulatory przewidziane są na 3-4 lata
Jak mi jeszcze trochę pożyje to 30.11.2024r skończy 10 lat jak został zamontowany w mojej Corsie-tzn.zjechał z taśmy...... :ok: :ok:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6187
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

21 Kwi 2024, 19:31

W tamtym roku wymieniałem w mojej bmw i już sypało mi błędami i 2 razy zdarzało się że nie odpalił, kolega zabrał go sobie do Mastera i do dziś działa bez problemu, dostał drugie życie :ok:
Wszystko zależy od samochodu, rekord widziałem w peugeocie 206, akumulator mial 13 lat
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16531
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Moto Session 2019 - Odjazdowy weekend z motoryzacją
    Ryk silników, pisk opon, błysk karoserii, nowości prezentowane przez dealerów, zapierające dech w piersi pokazy, goście specjalni oraz najpiękniejsze moto emocje - już 13 i 14 kwietnia w Targach Lublin! Moto ...