Bezpieczna droga do szkoły - to w większości zasługa kierowców

02 Wrz 2017, 19:36

Wakacje już się skończyły i wkrótce uczniowie wrócą do szkoły. Bardzo ważne jest to, by docierali tam cali i zdrowi. Niestety, w Polsce statystycznie każdego dnia kilkoro dzieci w wieku 7-14 lat zostaje rannych w wypadku drogowym. Co trzecie z nich porusza się wtedy pieszo(1). Niebezpiecznym sytuacjom można zapobiegać poprzez działania edukacyjne, ale bardzo ważna jest także postawa kierowców.

Bezpieczna droga do szkoły - to w większości zasługa kierowcówW ubiegłym roku obrażenia w wypadkach drogowych odniosło 814 pieszych w wieku 7-14 lat. Dzieci należą do grupy pieszych szczególnie narażonych na to, że zostaną ranni w wypadku(2). Jak temu przeciwdziałać?

"Obowiązkiem dorosłych jest zadbać o to, by przygotować dzieci do bycia uczestnikami ruchu drogowego. Rodzice mogą na przykład podczas wspólnego spaceru tłumaczyć swoim pociechom, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych" mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Warto jednak pamiętać, że bezpieczne przejście przez jezdnię to dla młodszych dzieci prawdziwe wyzwanie, ponieważ dopiero nabywają one umiejętności niezbędnych do poradzenia sobie z tym zadaniem. Osoby poniżej jedenastego roku życia nie są w pełni zdolne do tego, by wyselekcjonować informacje niezbędne do bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy(2).

Oznacza to, że ogromną rolę w zapobieganiu wypadkom z udziałem dzieci, które poruszają się pieszo, mają kierowcy. Zwłaszcza że policyjne statystyki pokazują, iż 2/3 wszystkich wypadków polegających na potrąceniu pieszego przez auto wydarzyło się z winy kierującego pojazdem. Wypadki takie mają też miejsce przede wszystkim na przejściach dla pieszych(1), gdzie w teorii przekraczanie jezdni powinno być bezpieczne.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność. "Czujność kierującego ma ogromne znaczenie zwłaszcza w miejscach, które są uczęszczane przez dzieci, ponieważ zachowanie najmłodszych często trudno przewidzieć i mogą oni nieoczekiwanie wtargnąć na jezdnię. Dlatego tak ważna jest jazda z odpowiednią prędkością, by w razie niebezpieczeństwa szybko zatrzymać pojazd" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

źródło: (1) policja.pl; (2) SWOV Institute for Road Safety Research; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3822
Zdjęcia: 13129
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

04 Paź 2017, 15:58

To ja jeszcze dodam od siebie kilka wskazówek które powinny poprawić bezpieczeństwo naszego dziecka :ok:

Co możemy zrobić, by dzieci były bardziej bezpieczne?
- Nie żałujmy czasu i wysiłku na omówienie zasad poruszania się na drodze.
- Pamiętajmy, że nasz przykład buduje postawę dziecka. Nasza mądrość drogowa i świadomość zostanie przejęta przez dziecko.
- Skonstruujmy z dzieckiem listę drogowych przykazań.

Przećwiczmy też z dzieckiem takie zachowania jak:
- przejście przez pasy - wyjaśnijmy oznaczenia, powiedzmy, co to jest "zebra" i dlaczego z niej powinniśmy korzystać, przechodząc na drugą stronę jezdni. Pokażmy, jak zastosować regułę "spójrz w lewo, spójrz w prawo i jeszcze raz w lewo". Wyjaśnijmy, dlaczego nie można bawić się przy drodze, ani przez drogę przebiegać czy wchodzić przed nadjeżdżający samochód.
- oznaczenie odzieży odblaskami - mamy aktualnie przepisy, które nakazują używania odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Używanie odblasków bardzo mocno podnosi widoczność. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, gdy nadchodzi jesień. Odblask przy tornistrze czy odblaskowa opaska mogą uratować życie.
- poruszanie się chodnikiem i na drodze, gdzie chodnika nie ma - pokażmy, jak przemieszczać się na drodze i gdzie jest miejsce pieszego. Jak korzystać z chodnika i dlaczego, gdy chodnika nie ma, powinniśmy przemieszczać się poboczem po lewej stronie.
- wsiadanie i wysiadanie z samochodu - z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka istotne jest, by wsiadało i wysiadało ono od prawej strony pojazdu, czyli od strony, gdzie powinien znajdować się chodnik.

Dlatego musimy pamiętać że to My dorośli, wyznaczamy standard zachowań które dziecko widzi i będzie naśladowało. W tym przypadku tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, kultura i poszanowanie innych uczestników co z kolei pozwoli nam podnieść poziom bezpieczeństwa na drodze nie tylko teraz, ale i w perspektywie kolejnych lat, kiedy to nasze pociechy będą coraz starsze.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW i8 hybrid - 4,4 sek., 326 KM
    To czteromiejscowe coupe zwraca na siebie uwagę unikalnym stylem, który - pomimo iż prototyp pokazano w 2009 roku – ani trochę się nie zestarzał. Niezmiennie przyciąga spojrzenia odważnie nakreślonymi, fantazyjnymi, ...