Bezpiecznie do szkoły, przedszkola i pracy - pieszo i rowerem

09 Wrz 2019, 18:22

Po powrocie mieszkańców z wakacji ruch na ulicach miast wrócił do zwiększonego natężenia. To właśnie w terenie zabudowanym dochodzi do większości wypadków z udziałem pieszych czy rowerzystów. Jak zapewnić sobie oraz innym bezpieczną drogę do miejsca pracy czy nauki?

Wraz z końcem wakacji do szkół wracają dzieci, a jednocześnie wzmaga się ruch w miastach. Tymczasem aż 90% wypadków z udziałem w pieszych w Polsce ma miejsce właśnie w terenie zabudowanym. W ubiegłym roku w takich zdarzeniach zginęły 554 osoby, a 6 449 odniosło obrażenia. Także w przypadku rowerzystów do zdecydowanej większości wypadków dochodzi w terenie zabudowanym (blisko 87%)(1). Niestety z europejskich statystyk wynika, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, które miały miejsce na terenie zabudowanym, spada wolniej niż poza nim oraz na autostradach(2). W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo na miejskich drogach, zwłaszcza niechronionym uczestnikom ruchu?
Bezpiecznie do szkoły, przedszkola i pracy - pieszo i rowerem Bardzo wiele zależy od kierowców
Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w dużej mierze zależy od postawy kierowców. Kluczowe znaczenie ma przestrzeganie ograniczeń prędkości – dzięki temu krótsza jest droga hamowania, a jeśli dojdzie do wypadku, jego skutki będą mniej poważne. Przykładowo pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 30 km/h może uniknąć ciężkich obrażeń, ale już przy prędkości powyżej 50 km/h szanse na przeżycie bardzo się zmniejszają(3).

Kierowcy powinni również upewnić się, by nic nie rozpraszało ich w czasie jazdy oraz zachować szczególną ostrożność w pobliżu przedszkoli i szkół, a także przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów.
Bezpiecznie do szkoły, przedszkola i pracy - pieszo i rowerem Jak powinni zachować się piesi i rowerzyści?
Także piesi i rowerzyści muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy przekraczać jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach, warto również nawiązać wtedy kontakt wzrokowy z kierowcą i upewnić się, czy nas widzi. Niebezpieczne jest natomiast rozproszenie uwagi poprzez korzystanie z telefonu komórkowego, a także używanie dousznych słuchawek, które nie pozwalają usłyszeć, że zbliża się samochód.

POLECAMY Z której strony jest wlew paliwa?

Dodatkowa odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni upewnić się, czy ich dziecko zna zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Należy zachęcać najmłodszych, by w miarę możliwości wybierali dobrze widoczne przejścia, najlepiej z sygnalizacją świetlną. Warto zadbać również o to, by dziecko było widoczne na drodze dzięki jasnym ubraniom oraz odblaskowym elementom.

źródło: (1) policja.pl; (2) ETSC; (3) KRBD; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault; Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3811
Zdjęcia: 13116
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

25 Sie 2021, 05:04

Gdy przyjdą już ciemne poranki i wieczory odblask to podstawa.
ineedl
Stały forumowicz
 
Posty: 1039
Zdjęcia: 88
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

26 Sie 2021, 11:06

ineedl napisał(a):Gdy przyjdą już ciemne poranki i wieczory odblask to podstawa
Zawsze powinien być nawet latem po zmroku. Taki nawet najmniejszy bardzo poprawia widoczność pieszego z daleka.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10117
Zdjęcia: 35
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Przyczepne opony i sprawne hamulce - samochód do driftu
    Żadnego auta driftingowego nie można nazwać profesjonalnym, jeśli nie jest wyposażone w dobre opony. A najlepsi drifterzy na ogumieniu nie oszczędzają. Na zawodach korzystają tylko z nowych opon i to nie byle jakich - najczęściej ...