Czy chrapanie podczas snu ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze?

29 Maj 2023, 16:01

Badania wykazują, ze chrapanie podczas snu w nocy może być przyczyną senności w ciągu dnia(1). A senność to także opóźnione reakcje i mikrosen, czyli chwilowa utrata świadomości – zjawiska bardzo niebezpieczne dla osoby prowadzącej pojazd. W Polsce w zeszłym roku, w wypadkach spowodowanych zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy, zostało rannych ponad 860 osób, a śmierć poniosło 85 osób(2).

Siadanie za kierownicą, gdy jesteśmy senni, jest bardzo ryzykowne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, gdy okazuje się, że ta senność jest zjawiskiem permanentnym ze względu na przykład na nieodpowiednią jakość snu w nocy.
Czy chrapanie podczas snu ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze? Problem chrapania dotyczy wielu osób – szacuje się, że w grupie 30-latków chrapie 20% mężczyzn i 5% kobiet, ale już powyżej 60 roku życia statystyki te wzrastają do odpowiednio 60% i 40%. Warto pamiętać, że ryzyko wypadku związanego ze zmęczeniem za kierownicą wzrasta w godzinach popołudniowych. Zaśnięcie za kierownicą w godzinach 15.00 – 16.00 jest trzy razy większe niż np. o godzinie 10.00. Jednocześnie tego rodzaju wypadki są często poważne w skutkach ze względu na brak reakcji kierowcy na niebezpieczeństwo. Statystyki pokazują, że liczba ofiar może być nawet 50% większa niż w przypadku innych wypadków(3).

POLECAMY Ospały i senny za kierownicą

Kierowcy często nieprawidłowo oceniają stopień zmęczenia. Wydaje im się, że są śpiący, ale nie na tyle, aby zasnąć za kierownicą. Natomiast zależność jest prosta. Jeśli kierowca jest śpiący, to znaczy, że istnieje ryzyko zaśnięcia – ostrzegają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Badania laboratoryjne potwierdzają błędne samooceny kierowców. Osoby, które budzono w ciągu kilku minut od zaśnięcia nie miały świadomości, że spały(3). Tak samo dzieje się w przypadku wypadków – większość kierowców zaprzecza, że zasnęła.

źródło: (1) Daytime sleepiness relates to snoring/ US National Library of Medicine, National Institutes of Health; (2) policja.pl; (3) Driver fatigue and road accidents/ The Royal Society for the Prevention of Accidents (RoSPA); Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3823
Zdjęcia: 13129
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

30 Maj 2023, 10:07

Główne przyczyny chrapania to zwężenie dróg oddechowych w okolicy gardła, języka i podniebienia miękkiego. W czasie snu mięśnie te się rozluźniają, a mięśnie języka i gardła mogą opadać, blokując drogi oddechowe. Kiedy powietrze próbuje przechodzić przez zwężone lub blokowane drogi oddechowe, powstaje wibracja tkanek, co skutkuje chrapaniem. Z wiekiem często się to nasila szczególnie jak prowadzimy niezdrowy tryb życia. Chrapiąc nie odpoczywamy bo nasz organizm musi się wysilać żeby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu przez co później w ciągu dnia jesteśmy np. zmęczeni.

Chrapanie może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak: otyłość, anatomia gardła, konsumpcja alkoholu i używek, styl życia, alergie i przewlekłe zapalenie zatok jak również płeć i wiek.

Redakcja napisał(a):Natomiast zależność jest prosta. Jeśli kierowca jest śpiący, to znaczy, że istnieje ryzyko zaśnięcia
Dokładnie jak już to czujesz to jest niedaleko do np. mikrosnu. Często tu pomaga krótka drzemka 15-20 min. ale nie dłuższa bo może zacząć działać na nasza niekorzyść :wink:
Beks
Nowicjusz
 
Posty: 26

30 Maj 2023, 12:48

Znacznie groźniejszy jest bezdech senny.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Summer Cars Party 2009 / relacja
    Summer Cars Party - Najszybsza impreza tego lata już za nami! Powoli opadają emocje po Summer Cars Party 2009 - imprezie która odbyła się 26 września 2009 na Lotnisku Sportowym "Muchowiec" w Katowicach. Można było ...
    Powrót do przyszłości - Audi museum mobile
    Trzynaście pojazdów studyjnych i prototypów oraz trzy motocykle wyznaczające historię AUDI AG, znalazło się na nowej wystawie w Audi museum mobile w Ingolstadt. Zgodnie z tytułem wystawy "Powrót do przyszłości", ...