Stale rosnące ceny paliw oraz niepokojący wskaźnik emisji dwutlenku węgla do atmosfery sprawiły, że ekologiczny styl jazdy staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, oszczędzamy tym sposobem pieniądze i jednocześnie chronimy środowisko, ograniczając emisję spalin. Stosując się do kilku zasad ekojazdy, można zaoszczędzić nawet do 20% paliwa i jednocześnie osiągać satysfakcjonujące czasy przejazdu.
Płynna jazda "Jeśli chcemy jeździć ekonomicznie, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o podstawowej i fundamentalnej umiejętności – płynnej jeździe. Wielu kierowców ma tendencję do gwałtownego ruszania i hamowania, zapominając przy tym, że wpływa to znacząco na koszty zużycia paliwa" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Umiejętne posługiwanie się pedałami gazu i hamulca zmniejsza spalanie naszego samochodu. Nie zatrzymujmy samochodu, kiedy nie jest to konieczne – do startu zatrzymanego pojazdu potrzeba ok. 20% więcej energii niż toczącego się z prędkością 5 km/h. Kiedy natomiast ruszamy ze świateł, nie eksploatujmy nadmiernie silnika na niskich biegach. Ilość zużytego w ten sposób paliwa mogłaby wystarczyć nam na przejechanie kilku kilometrów drogi przy stałej prędkości 50-60 km/h. Jeśli jednak gwałtowne przyspieszenie jest niezbędne, warto pamiętać, by wciskać gaz maksymalnie do 3/4 głębokości skoku pedału.
Obserwuj i przewiduj "Jazda ekonomiczna wymaga przewidywania i obserwacji tego, co dzieje się na drodze. Kiedy dojeżdżając do skrzyżowania zauważymy, że zielone światło dla pieszych mruga, lepiej wcześniej odpuścić pedał gazu niż gwałtownie hamować w ostatniej chwili lub – co gorsza – przyspieszyć i dociskać gaz do oporu" przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Przewidywać można też zachowania innych uczestników ruchu i stosując zasadę "ograniczonego zaufania" uniknąć nerwowego hamowania oraz przyspieszania. W wyniku takich gwałtownych manewrów ruszania i zatrzymywania się zużycie paliwa wzrasta nawet o 40%*.
Chłód pod kontrolą W lecie niejednokrotnie zbawieniem dla kierowców jest klimatyzacja. Niestety powoduje duże zużycie paliwa, dlatego najlepiej korzystać z niej z umiarem. Przy mniejszych prędkościach (do 50 km/h) starajmy się – w miarę możliwości – otwierać szyby. Pamiętajmy też, by ustawiać temperaturę o kilka stopni niższą niż panująca na zewnątrz. Wpłynie to korzystnie zarówno na nasze zdrowie, jak i stan naszego portfela.
Umiejętnie korzystaj z biegów Niższe biegi zapewniają większą moc, co niestety wiąże się z większym spalaniem. Wbrew powszechnej opinii hamowanie silnikiem za pomocą stopniowej redukcji biegów pochłania mniej paliwa niż jazda na biegu jałowym, inaczej znana jako jazda "na luzie". Planując zatrzymanie lub spowolnienie ruchu powinniśmy toczyć się na biegu bez naciskania pedału gazu. Kiedy zaś chcemy się rozpędzić, np. po zatrzymaniu przed światłami, pamiętajmy, żeby włączać wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 2500 obrotów w silniku benzynowym lub 2000 obrotów w silniku wysokoprężnym. Najbardziej ekonomiczna jest jazda na najwyższym możliwym biegu przy najniższych możliwych obrotach.
Dbałość o środowisko Ekojazda – oprócz wymiernych korzyści finansowych dla kierowcy – ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, wpływa na zmniejszenie jego zanieczyszczenia. Przy zastosowaniu podstawowej techniki ekologicznej jazdy, ilość spalin, w tym dwutlenku węgla (CO2) dostającego się do powietrza, jest znacznie mniejsza. Sama oszczędność paliwa jest także dobra dla środowiska, ponieważ zarówno benzyna, jak i gaz są surowcami naturalnymi, których ilość w przyrodzie jest ograniczona.
speedy62 napisał(a):Ciekawy artykuł, natomiast uważam że jazda w mieście i tak jest najbardziej stratna. Osobiście wole użyć rowera niż czekać w korkach bądź na światłach
Zwykle faktycznie tak jest, ale przy odrobinie wprawy i dobrej znajomości miasta można się mocno zbliżyć do spalania w trasie.
Staram się tak jeździć, ale niestety w mieście nie jest to łatwe, bo ciągle jakieś światła, przejścia na pieszych itp. Ale rzeczywiście płynna jazda pomaga zaoszczędzić paliwo
10 najbezpieczniejszych samochodów - te modele koniecznie sprawdź! Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego samochodu pod uwagę brane są różne kryteria. Cena, wyposażenie, opinia o marce są ważne, jednak często wpływ na ostateczną decyzję ma ocena bezpieczeństwa. Dzięki nowoczesnym ...
Poradnik iParts.pl. Co należy robić z oponami letnimi po sezonie? Standardowo z opon letnich korzystamy przez tych kilka ciepłych miesięcy, kiedy to średnia temperatura dobowa przekracza 7-8℃. Co jednak, gdy temperatura zaczyna spadać? Kiedy nadchodzi jesień i wszelkie znaki na niebie i ...
Ostatnio jechałem krajową E7 na odcinku Nidzica-Gdańsk i muszę przyznać, że zadziwili mnie kierowcy. Dużo wypasionych aut jechało przepisowo bez nadmiernego obciążania silnika. Z początku mnie to zastanawiało, ale teraz jestem przekonany że po prostu należeli do tych, co im się nie spieszy i mogą spokojnie jechać ekonomicznie, bez spiny i przede wszystkim bezpiecznie.
U mnie w mieście nastawiali tyle świateł, w niektórych miejscach odległość jednych od drugich nie przekracza nawet 50m. Ciężko jeździć ekonomicznie ale się staram
Ekonomiczny styl jazdy robi ogromną różnicę, u mnie na przykład 2.0 hdi jak się gniecie to potrafi spalic pod 10 l ... a jadąc spokojnie z głową zadowala się ok 6 l w trasie oczywiście. Myślę, że warto tym bardziej, że w pewnym sensie uspokaja się jazdę i Ci którym się spieszy nie mają kłopotu z wyprzedzeniem mnie co w sumie dla wszystkich jest bezpieczniejsze. Trzeba pamiętać, że ekonomiczny styl jazdy nie może się równać z tamowaniem ruchu i utrudnianiem innym życia, trzeba przede wszystkim jeździć z głową. Bywają sytuacje na drodze kiedy po prostu trzeba szybko i sprawnie wyprzedzić więc wtedy używajmy pełnych możliwości samochou.
Wszystko fajnie, ale przez niektórych uczestników ruchu czasami aby dotrzeć w podane miejsce w normalnym czasie trzeba trochę przycisnąć pedał do podłogi.
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.