Felgi stalowe - podstawowe informacje

20 Sie 2019, 09:23

Felgi stalowe w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością wśród kierowców każdego typu samochodów, nie tylko ze względu na znacznie niższą cenę niż modele aluminiowe, ale również na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto w przypadku uszkodzeń, naprawa felg stalowych jest znacznie prostsza i tańsza niż aluminiowych. Modele stalowe są najczęściej wybierane m.in. przez młodszych kierowców oraz osoby, które nie chcą wydawać znacznych kwot na alufelgi.

Felgi stalowe - nowe czy używane?
W przypadku zakupu używanych felg, nigdy nie ma pewności co do przeszłości konkretnego egzemplarza lub kompletu. Warto pamiętać, że nie wszystkie uszkodzenia są widoczne gołym okiem, dlatego nawet po dokładnych oględzinach kupujący nie zawsze jest w stanie prawidłowo ocenić stan techniczny felgi. Sprzedający nie musi celowo wprowadzać w błąd osoby kupującej ponieważ sam może nie być do końca świadomy w jakim stanie jest felga. Zarówno w przypadku niewielkich aut miejskich, jak i większych sedanów oraz dużych limuzyn, bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego jest na pierwszym miejscu, dlatego nie warto oszczędzać na kupnie tego typu elementów. W przypadku zakupu nowego kompletu od sprawdzonej firmy, kierowca ma pewność, że felgi są proste i pozbawione ukrytych wad, które nie tylko obniżają komfort prowadzenia pojazdu, ale również mogą być potencjalną przyczyną zdarzenia drogowego. Należy również wystrzegać się nowych egzemplarzy pochodzących z niewiadomego źródła, charakteryzujących się bardzo niską ceną zakupu. Tego typu felgi mogą cechować się krótką żywotnością i zamiast oszczędzić, właściciel pojazdu będzie musiał zainwestować w jeszcze jeden komplet.
Felgi stalowe - podstawowe informacje Wybór felgi
Wybierając konkretny model, warto sięgnąć do instrukcji obsługi, w której producent rekomenduje rozmiar felgi gwarantującej najwyższy komfort jazdy i w połączeniu z oponą, najlepsze właściwości jezdne. Kolejnym ważnym parametrem jest ET, czyli odsadzenie felgi wyrażone w milimetrach. Ta wielkość określa odległość w jakiej znajduje się powierzchnia montażu od środka, a inaczej mówiąc osi symetrii. Im mniejszy parametr ET, tym felga z oponą będą mniej wystawały z nadkola, natomiast im większy, tym będą bardziej widoczne. W przypadku kupowania felg przez Internet, warto skorzystać z porad profesjonalnego pracownika sklepu, który wybierze najlepszą opcję. W znanych sklepach takich jak SklepOpon.com można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i poprzez live chat oraz e-mail.

Warto wiedzieć, że współczesny proces produkcji zdecydowanie różni się od tego sprzed kilkunastu lat. Przede wszystkim obecnie sprzedawane felgi są znacznie bardziej odporne na korozję, która w starszych modelach jest powszechna. Wystarczyło niewielkie uszkodzenie mechaniczne, spowodowane np. przez uderzenie kamyka i po krótkim czasie powstało pierwsze ognisko korozji. Współcześnie felgi produkuje się wykorzystując technologię walcowania na gorąco, której największym atutem jest nadawanie wysokiej plastyczności, przez co felga jest bardzo odporna na odkształcenia. Odpowiednio przygotowane półprodukty transportuje się z hut do producenta, który nie tylko finalnie formuje produkt, ale również wykonuje szereg testów. Jednym z nich są pomiary komputerowe, które wykrywają felgi z wadami. Tego typu produkty nie przechodzą testów jakościowych i są odrzucane. Finalny etap to malowanie i pokrywanie specjalnymi powłokami zabezpieczającymi przed warunkami atmosferycznymi. W specjalnej komorze felgę pokrywa się powłoką fosforanową, która niezwykle skutecznie chroni powierzchnię przed korozją. Następnie gotowy produkt trafia do sklepu i czeka na odbiorcę.

źródło: Artykuł powstał przy współpracy ze stroną SklepOpon.com
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3822
Zdjęcia: 13129
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

21 Sie 2019, 13:41

Redakcja napisał(a):Modele stalowe są najczęściej wybierane m.in. przez młodszych kierowców oraz osoby, które nie chcą wydawać znacznych kwot na alufelgi.
Młodzi kierowcy celują zawsze w alufelgi i nawet na zimę starają się je zakładać, oczywiście wszystko w ramach budżetu jaki posiadają.

Felgi stalowe sprawdzają się w zimie kiedy zakładamy trochę węższe opony, samochód w większości czasu jest brudny bo jest mokro na dworzu no i takie felgi są bardziej odporne na takie warunki. Alufelg trochę szkoda na sól i błoto pośniegowe bo można je łatwo porysować. Jednak do felg stalowych najczęściej zakłada się kołpaki bo nie wyglądają one atrakcyjnie na samochodzie :bored:

Felgi stalowe nie muszą być nowe warto jednak kupując używki sprawdzić je dokładnie czy nie były spawane i naprawiane w taki sposób, dodatkowo nie zaszkodzi wrzucić ich na maszynę do wyważania w celu sprawdzenia czy nie mają bicia, a tego gołym okiem nie zaobserwujemy.

Tu jeszcze podczas kupna dobrze zwracać uwagę na oznaczenie felg i najlepiej kupować oryginalne obrendowane logo producenta lub sprawdzonych firm. Dzisiaj mamy na rynku sporo chińczyków które często pozostawiają wiele do życzenia jeżeli chodzi o trwałość i jakość wykonania.

Kupując nowe felgi też trzeba zwracać uwagę na producenta :ok:
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Najpopularniejsze auta terenowe z USA - co warto importować?
    Samochody terenowe z USA cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie, a ich import do Europy, w tym Polski, stale rośnie. Miłośnicy motoryzacji doceniają ich niezawodność, wytrzymałość oraz niepowtarzalny styl. ...