Fiat Grande Punto czy audi/golf?

29 Lip 2010, 11:24

Witam.
Jakis czas temu zdalem egzamin na prawo jazdy, wiec rozglądam sie powoli za samochodami. Rodzice zaproponowali mi na poczatku ze kupia mi auto do 13-15 tys. Potem zlozyli mi druga propozycje a mianowicie, chca mi dac swoje Grande Punto. Auto jest 4 letnie, kupione z salonu, bezwypadkowe, jak narazie bez awaryjne. Ma 65 KM i 1.2 benzynowy silnik.
Tak wiec zastanawiam sie co zrobic...
Kupic sobie jakies inne auto, wczesniej zastanawialem sie nad audi a3 (1.9 TDI, 90 lub 110 KM, okolo 11-13 lat) lub golfem 4 (1.9 TDI 90 lub 110 KM 10-11 lat). Czy wziasc Fiata z pewnych rąk..
Co byscie zrobili na moim miejscu?
Dodam jeszcze że zalezy mi na ekomi, a Fiat taki nie jest bo spala w mieście okolo 7l-7,5l na trasie 5,5-6l. Brakuje mi w nim takze klimatyzacji.
Szacuje ze rocznie bede pokonywal okolo 10 tys km 60% miasto --- 40% trasa.
Czekam na wasze sugestie
pozdrawiam
sedek
Nowicjusz
 
Posty: 26
Miejscowość: polska

29 Lip 2010, 11:34

No ale Audi czy golf beda palic jeszcze wiecej. 65km to malo ale byc moze ci wystarczy.Ja na Twoim miejscu bym wolal te niemieckie auta,w mojej opinii sa to najlepsze samochody ale wybor nalezy do ciebie.
mitura
Początkujący
 
Posty: 63
Miejscowość: Łuków

29 Lip 2010, 11:55

Zgodzę się z moim przedmówcą.
Jak bym przeznaczył tyle pienędzy na samochód, co Ty, to bym wybrał Golfa.
Bardzo dobre auto dla początkujcego kierowcy.
Niemieckie auta są porządne. Nie mam zaufania do włoskich konstrukcji.
Audi A3 lub Golf 4 to kwestia gustu.
Oba auta niczego sobie.
Pozdrawiam i życzę udanego wyboru.
bialy56
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 203
Miejscowość: Jelenia Góra
Prawo jazdy: 07 01 2013
Auto: Fiat 126p FL
Silnik: 0.65
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1992

29 Lip 2010, 11:57

Czy ja wiem czy wiecej? Z tego co czytalem to a3/golf 4 powinny sie zwiescic w 6l w miescie, 4,5-5l w trasie ( chodzi oczywiscie o diesla).
65km to malo ale byc moze ci wystarczy

tez uwazam ze to za malo, gdyby te auto bylo w 1.4 z 77 KM to mysle ze nie zakladal bym tego tematu.
Mysle ze zalata tego auta jest to ze ma jedynie 45 tys przebiegu, ale czy ja wiem czy to lepiej niz powiedzmy audi a3 z 150 tys?

Czekam na wiecej przemyslen i propozycji



Mocnym argumentem moich rodzicow jest to ze jak wezne Fiata to mam 100% pewnosci co biore.
sedek
Nowicjusz
 
Posty: 26
Miejscowość: polska

29 Lip 2010, 12:07

To się zgadza, ale jesteś młody i jak masz możliwość jeździć autem takim jakim chcesz, jakie Ci się podoba, to olej tego Fiata i tyle, jeżdżąc Fiatem będziesz myślał o Audi/Golfie... Takimi Puntami jeżdżą albo kobiety albo dziadki albo fajfusy tudzież nauka jazdy, w każdym razie od razu będzie widać, że to nie Twój samochód i sam będziesz się w nim czuł nieswojo, a motor 1.2 to jakaś kompletna porażka. Chociaż ja na Twoim miejscu bym kupił BMW, a nie Audi (VW). :wink:
jiGsaw
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 5044
Miejscowość: Rumia
Auto: BMW

29 Lip 2010, 12:17

jiGsaw napisał(a): Chociaż ja na Twoim miejscu bym kupił BMW, a nie Audi (VW). :wink:


Jesli BMW to jakie?



Bardzo waznym czynnikiem jest spalanie i (nie)awaryjnosc.
Myslalem tez o alfie 147 bo wizualnie jest przepiękna, ale rozmawialem ze znajomym to powiedzial ze jesli chce alfe to musze miec przygotowane pieniądze na naprawy..

A co do golfa4/ audi a3 - Czy znajde auto w dieslu do 13-15tys w dobrym stanie? Bo jak widze przebiegi rzędu 200-250 tys to mnie zniechęca od tych aut
sedek
Nowicjusz
 
Posty: 26
Miejscowość: polska

29 Lip 2010, 12:20

Chłopie, jakby miały faktycznie 200 - 250tys to nic tylko się cieszyć, niestety zwykle mają 1.5 - 2x więcej. Za tą kasę to kupujesz b. ładne BMW E36 1.8is albo 323i, możesz też dorwać z gazem sekwencyjnym, bo 1.8is to z 9l pb w mieście łyknie, a 323i jakieś 10 - 11. Jak będziesz robił 10tys rocznie to zapomnij o dieselu :!:
jiGsaw
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 5044
Miejscowość: Rumia
Auto: BMW

29 Lip 2010, 12:24

No właśnie 9l to za dużo jak na mój portfel . A co myslisz o alfie 147 o której pisalem wyzej?
sedek
Nowicjusz
 
Posty: 26
Miejscowość: polska

29 Lip 2010, 12:24

sedek napisał(a):Czy ja wiem czy wiecej? Z tego co czytalem to a3/golf 4 powinny sie zwiescic w 6l w miescie, 4,5-5l w trasie ( chodzi oczywiscie o diesla).
65km to malo ale byc moze ci wystarczy

tez uwazam ze to za malo, gdyby te auto bylo w 1.4 z 77 KM to mysle ze nie zakladal bym tego tematu.
Mysle ze zalata tego auta jest to ze ma jedynie 45 tys przebiegu, ale czy ja wiem czy to lepiej niz powiedzmy audi a3 z 150 tys?

Czekam na wiecej przemyslen i propozycji



Mocnym argumentem moich rodzicow jest to ze jak wezne Fiata to mam 100% pewnosci co biore.


a ja będę za tym Grande Punto - to jest rozsądna opcja - masz pewne auto, wiesz co się z nim działo i czego można się spodziewać. pewna historia serwisowa, niski przebieg - to gwarantuje duzo wyzszą bezawaryjnosc niz starych strucli z niemiec. Dodatkowo jezdzisz od niedawna - te 65KM wystarczą zeby nabrać doswiadczenia. pojezdzisz rok-dwa i wtedy mozna myslec o zamianie na cos mocniejszego.

PS - ponad 10letni niemiecki diesel z przebiegiem 150k? badzmy realistami, takie auta mają 2x tyle...
hesus
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 89
Miejscowość: Silesia
Auto: Is200

29 Lip 2010, 12:27

Alfę odpuść... jak dla Ciebie 9l w mieście to dużo to uwierz, że w części do takiego starego diesel'a wpakujesz tyle, że nigdy Ci się nie zwróci na różnicy w paliwie przy Twoich przebiegach. Proponuję zatem E36 z motorem 323i na gazie sekwencyjnym, ewentualnie tego 1.8is też na sekwencji. Oczywiście w przypadku BMW też musisz liczyć na realny przebieg >200tys. km., ale te auta się tego nie boją, o ile poprzedni właściciel był ogarnięty.
jiGsaw
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 5044
Miejscowość: Rumia
Auto: BMW

29 Lip 2010, 12:31

A teraz pytanie nowicjusza: czy jezeli pisze ze auto jest serwisowane w ASO to jest mozliwe zeby licznik byl przekrecony albo auto bylo bite a w ksiazce serwisowej nie ma o tym najmniejszej wzmianki?
sedek
Nowicjusz
 
Posty: 26
Miejscowość: polska

29 Lip 2010, 12:32

za 12-13k ciężko będzie coś fajnego znaleźć w A3 i IV. Ja bym zostawił Grande rok pojeździł uzbierał trochę więcej ponowił propozycję rodziców albo bym sprzedał grande
kamyl
Aktywny
 
Posty: 278
Miejscowość: SR
Prawo jazdy: 0- 4-2009
Auto: VC GTS
Silnik: Z19DT
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

29 Lip 2010, 12:34

sedek napisał(a):A teraz pytanie nowicjusza: czy jezeli pisze ze auto jest serwisowane w ASO to jest mozliwe zeby licznik byl przekrecony albo auto bylo bite a w ksiazce serwisowej nie ma o tym najmniejszej wzmianki?


Jak jest od początku do końca serwisowane w ASO i lata z przebiegami i licznikiem się zgadza to mała szansa, ale czasem podrabiają takie książki, zawsze warto ją potwierdzić w ASO. Co do wypadkowości to już nie ma takiej pewności, bo ktoś może mieć wypadek i zrobić to gdzie indziej, co nie będzie w ASO zaznaczone.

Ps. W zasadzie jakbyś wziął to punto i je sprzedał to byłaby chyba najkorzystniejsza opcja.
jiGsaw
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 5044
Miejscowość: Rumia
Auto: BMW

29 Lip 2010, 12:40

kamyl napisał(a):za 12-13k ciężko będzie coś fajnego znaleźć w A3 i IV.


ok odpuśćmy tą dolną granicę i zostanmy przy 15 tys.

kamyl napisał(a):Ja bym zostawił Grande rok pojeździł uzbierał trochę więcej ponowił propozycję rodziców albo bym sprzedał grande


niestety nie mam mozliwosci sprzedaży grande.

a powiedzcie mi czy duza moze byc roznica pomiedzy dislami z rocznika 1997-1998 a 2000-2001. Chodzi mi o stan techniczny aut. Bo dwóch znajomych ma audi a4, własnie w wieku 9-10 lat z przebiegiem 180-200 tys i sobie chwala te auta.
sedek
Nowicjusz
 
Posty: 26
Miejscowość: polska

29 Lip 2010, 12:44

posłuchaj kolegów i odpuść diesla - utrzymanie auta to nie tylko podjazdy pod dystrybutor. przy twoich przebiegach rocznych diesel jest zakupem nieopłacalnym.
hesus
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 89
Miejscowość: Silesia
Auto: Is200