Jak można zmniejszyć wydatki na paliwo?

25 Maj 2022, 16:06

Dużo kierowców każdego dnia korzysta z samochodu, a koszty paliwa rzędu kilkuset złotych miesięcznie nie zaskakują. Często dla kierowcy wydatek na paliwo jest dosyć sporym miesięcznym obciążeniem. Niestety gwałtowny wzrost cen ropy sprawił, że sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli.

  1. Płynne prowadzenie samochodu
  2. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach
  3. Ograniczone użycie klimatyzacji
  4. Redukcja przewożonych niepotrzebnych przedmiotów
  5. Unikanie korków
  6. Planowanie podróży z wyprzedzeniem
  7. Wybranie oszczędnego silnika (przy kupnie auta)
  8. Regularne dbanie o stan samochodu
  9. Przyciemnienie tylnych szyb
  10. Jazda z umiarkowaną prędkością
Istnieje kilka prostych zasad, nawyków i rozwiązań, których stosowanie może pomóc znacząco obniżyć rachunki za paliwo, szczególnie jeżeli dużo jeździmy.
Jak można zmniejszyć wydatki na paliwo? Płynne prowadzenie samochodu
Podczas szybkiej i agresywnej jazdy szczególnie w mieście gdzie gwałtownie przyspieszamy, hamujemy i tak na przemian według badań naukowych spalanie może się zwiększyć nawet o 45% w stosunku do jazdy spokojnej i przewidującej.

Nie rezygnujmy z dynamicznego przyspieszania ale jak już osiągniemy zadaną prędkość starajmy się ją utrzymać lekko muskając pedał gazu. Warto tu też przewidywać zmianę świateł i np. odpowiedni wcześniej zdjąć nogę z gazu to z kolei zmniejszy wydatki na układ hamulcowy ale może okazać się że światło zmieni się jeszcze zanim się zatrzymamy więc obejdziemy się bez kolejnego ruszania przy którym silnik sala najwięcej paliwa.

Agresywna jazda rzadko skraca czas przejazdu o więcej niż dwie, trzy minuty i nie rekompensuje zużycia dodatkowego paliwa. Warto tu jeszcze zwrócić uwagę na to, że wolniejsza mniej agresywna jazda oszczędza również zużycie bieżnika w oponach.

Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach
Każdy samochód dla odpowiedniego rozmiaru opon ma określone z góry prawidłowe ciśnienie w zależności od obciążenia. Warto zatem kontrolować ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu na zimnych oponach nawet jak czujniki nie krzyczą że gdzieś jest nieprawidłowe. Takie działanie pomoże na pewno w utrzymaniu opon jak najdłużej w dobrym stanie ale ma też wpływ na spalanie.

Trzeba pamiętać, że niskie ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia, przez co silnik zużywa więcej paliwa, aby utrzymać zadaną prędkość. Oczywiście za wysokie też nie jest za dobre!

Według badań każdy spadek ciśnienia w oponach o 1% powoduje wzrost zużycia paliwa o 0,3%.

Ograniczone użycie klimatyzacji
Klimatyzacja jest sporym obciążeniem dla silnika i tu warto korzystać z niej odpowiednio ustawiając temperaturę. Optymalnie różnica nie powinna być większa niż 7-8*C względem tej na zewnątrz. Chodzi tu też nie tylko o oszczędność paliwa ale i o nasze zdrowie. Zbyt niska temperatura w samochodzie może powodować dyskomfort, a po wyjściu z niego narazić Nas na szok termiczny jak na dworze panuje wysoka temperatura.

Klimatyzacja może przyczynić się do zwiększenia spalania nawet o 25-30%.

Warto tu wspomnieć, że rozsądne korzystanie z niej może być bardziej ekonomiczne niż jazda z otwartymi szybami bez włączonej klimatyzacji.

Redukcja przewożonych niepotrzebnych przedmiotów
To jest bardzo ciekawe zagadnienie. Bardzo często w samochodzie wozimy sporo rzeczy które nie są nam potrzebne na co dzień, a dodatkowo zwiększają masę naszego samochodu, to z kolei wpływa na spalanie. Tarto tu pamiętać, że lżejsze auto to lepsze przyspieszenie i mniejsze spalanie. Warto wszystkie zbędne rzeczy zostawić w garażu lub domu.

Unikanie korków
Oczywiście nie zawsze jest to możliwe ale powinniśmy mieć to na uwadze bo lepiej wolno jechać niż stać i pełzać w korku. Czasem nadłożenie drogi okaże się bardziej ekonomiczne niż takie poruszanie się w sporym korku.

Nie zawsze jest to możliwe ale warto unikać godzin szczytu i jak mamy elastyczne godziny pracy to tu dobrze sobie z wyprzedzeniem zaplanować przejazd przez miasto przy mniejszym natężeniu ruchu. Unikając godzin szczytu, zaoszczędzimy nie tylko paliwo ale i czas. W większości miast i miasteczek godziny szczytu przypadają na 7:00–9:00 i 16:00–18:00.

Planowanie podróży z wyprzedzeniem
Jeżeli wyjeżdżamy w dalszą podróż warto zaplanować sobie trasę wcześniej dzięki której ominiemy centra większych miast unikając potencjalnych korków. Jadąc autostradą bądź drogą ekspresową nie musimy jechać z maksymalną dozwoloną tam prędkością. Powyżej 100km/h każde 10km/h więcej to spory wzrost paliwa o czym warto tu pamiętać, dodatkowo utrzymanie stałej prędkości na pewno przyniesie oszczędności (warto tu skorzystać z tempomatu).

Wybranie oszczędnego silnika (przy kupnie auta)
Stojąc przed kupnem samochodu warto przygotować sobie założenia takie jak trasy na których będzie najczęściej eksploatowane auto. Wtedy jesteśmy wybrać samochód który będzie najekonomiczniejszy oraz spełni nasze oczekiwania co do komfortu. Tu będziemy mieli do wyboru samochody typowo spalinowe: benzynowe, diesla ale i hybrydowe oraz elektryczne.

Regularne dbanie o stan samochodu
Na spalanie może mieć również wpływ złe ustawienie zbieżności, niesprawny silnik, uszkodzona sonda lamda w układzie wydechowym, układ hamulcowy jak i inne elementy w samochodzie. Dlatego warto wszystkie naprawy robić na czas, a jak zauważymy jakieś niedomagania to powinniśmy udać się do mechanika po szybką diagnozę i rozwiązanie problemu.

Przyciemnienie tylnych szyb
Jak przyciemnione szyby mogą przyczyniać się do zmniejszenia spalania w samochodzie? Głównie latem kiedy mamy wysokie temperatury na zewnątrz pomagają one w mniejszym nagrzewaniu się wnętrza auta, a co za tym idzie też jego chłodzeniu podczas działania klimatyzacji. Dzięki temu może ona działać z mniejszą wydajnością aby utrzymać zadaną temperaturę, a to z kolei przyczynia się do mniejszego obciążenia silnika i spalania.

Jazda z umiarkowaną prędkością
No właśnie nie zawsze warto jeździć na maksa czyli z prędkością równą ograniczeniom na danym odcinku drogi. Jak to działa w przypadku autostrad i dróg eksperowych było wyjaśnione wyżej. Warto też na drogach poza miejskich jeżdżąc utrzymywać jednostajne prędkości i zredukować manewry wyprzedzania do minimum.

Podsumowując to wszystko, zawsze możemy coś zmienić w naszym stylu jazdy żeby oszczędzić trochę paliwa. Jeżeli jeździmy dużo na odcinkach dom -> praca -> dom to warto sobie takie rady przestudiować bo może się okazać, że w ciągu miesiąca zaoszczędzimy nawet kilka procent z budżetu przewidzianego na paliwo nie zmieniając wcale za dużo.

autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3808
Zdjęcia: 13113
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

01 Cze 2022, 18:37

Co do klimatyzacji to jak używać jej żeby spalała jak najmniej? Zdarzało mi się jeździć z cały czas włączoną i wtedy spalanie było wyższe i widoczne gołym okiem na wskaźniku.

Teraz używam tak że schładzam wnętrze , jak się schłodzi to wyłączam i gdy zaczyna się robić ciepło, czyli przeważnie po jakiś 5 minutach znów włączam. Czy tak jest najoszczędniej? Czy lepiej byłoby żeby klimatyzacja cały czas działała ale na niskim poziomie, np. 1 albo 2 , że będzie bardziej delikatnie dmuchać?

Czy szyberdach gdy jest otworzony wpływa na spalanie ?

A jak do spalania ma się korzystanie z takich udogodnień jak podgrzewane fotele ?
ineedl
Stały forumowicz
 
Posty: 1034
Zdjęcia: 88
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

02 Cze 2022, 10:12

ineedl napisał(a):Co do klimatyzacji to jak używać jej żeby spalała jak najmniej? Zdarzało mi się jeździć z cały czas włączoną i wtedy spalanie było wyższe i widoczne gołym okiem na wskaźniku.
Zawsze przy klimatyzacji będzie trochę wyższe spalanie szczególnie w mieście jak stoisz w korkach. Przy jeździe na trasie ta różnica będzie mniejsza.
ineedl napisał(a):Teraz używam tak że schładzam wnętrze , jak się schłodzi to wyłączam i gdy zaczyna się robić ciepło, czyli przeważnie po jakiś 5 minutach znów włączam. Czy tak jest najoszczędniej? Czy lepiej byłoby żeby klimatyzacja cały czas działała ale na niskim poziomie, np. 1 albo 2 , że będzie bardziej delikatnie dmuchać?
Rozumiem, że masz manualną klimatyzację. Przy takim przełączaniu co chwilę nie zauważysz różnicy w spalaniu. Najlepiej będzie przewietrzyć auto jak do niego wsiadasz a stało na słońcu i ustawić chwilę na mocniejsze schłodzenie wnętrza (mocniejszy nawiew), następnie zmniejszyć i ustawić niski bieg ale tak żeby sobie cały czas pracowała.
ineedl napisał(a):Czy szyberdach gdy jest otworzony wpływa na spalanie ?
Nie zauważysz jego wpływu na spalanie :wink:
ineedl napisał(a):A jak do spalania ma się korzystanie z takich udogodnień jak podgrzewane fotele ?
Wszystko co zużywa dodatkowa energię w tym przypadku potrzebne jest więcej prądu do zasilenia podgrzewanych foteli będzie miało jakiś wpływ na spalanie. Tak jak włączone światła, szyba ogrzewana itd. Jednak w przypadku foteli używa się ich raczej przez chwilę i wyłącza.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10105
Zdjęcia: 35

02 Cze 2022, 15:07

Panel klimatyzacji wygląda u mnie tak jak na tym zdjęciu.
ineedl
Stały forumowicz
 
Posty: 1034
Zdjęcia: 88
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

02 Cze 2022, 15:21

No to masz klimatronik więc ustawiasz raz temperaturę włączasz Auto i nic nie kombinujesz więcej :wink: siła nadmuchu sama będzie się regulowała w zależności od temperatury wewnętrznej.

W tym przypadku włączanie i wyłączanie tak jak to opisałeś na 5 min. jest całkowicie bez sensu.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10105
Zdjęcia: 35

02 Cze 2022, 16:26

Rokiko napisał(a):włączasz Auto i nic nie kombinujesz więcej


I tak jest najoszczędniej?
ineedl
Stały forumowicz
 
Posty: 1034
Zdjęcia: 88
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

02 Cze 2022, 16:32

ineedl napisał(a):I tak jest najoszczędniej?
Przy klimatorniku tak. Jak chcesz oszczędzać to ustawiasz wyższą temperaturę np. zamiast 21 stopni dajesz 23 :) i tyle. Najwięcej oszczędzisz wyłączając ją całkowicie ale to jest trochę bez sensu bo wtedy musisz otwierać okna i pocić się stojąc w korku :mrgreen:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10105
Zdjęcia: 35

04 Cze 2022, 08:52

Dziękuję za rady. Widzę że działa . Ustawiałem sobie wczoraj temperaturę niższa o 5 stopni względem tego co na zewnątrz i klikałem przycisk auto. Tak samo jest chłodno mimo że nie ma LO ustawione a i widzę że paliwo też wolniej schodzi. Dziękuję
ineedl
Stały forumowicz
 
Posty: 1034
Zdjęcia: 88
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

04 Cze 2022, 09:31

W klimatroniku LO oznacza najniższą temperaturę i włączenie nawiewu na maksa. Przy ustawieniu AUTO nie musisz nic zmieniać bo tu może on działać w takim ustawieniu przez chwilę jak np. wejdziesz do rogrzanego mocno auta ale po chwili sobie sam zmieni na mniejszy przepływ powietrza jak już trochę schłodzi wnętrze.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10105
Zdjęcia: 35