REKLAMA
- Płynne prowadzenie samochodu
- Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach
- Ograniczone użycie klimatyzacji
- Redukcja przewożonych niepotrzebnych przedmiotów
- Unikanie korków
- Planowanie podróży z wyprzedzeniem
- Wybranie oszczędnego silnika (przy kupnie auta)
- Regularne dbanie o stan samochodu
- Przyciemnienie tylnych szyb
- Jazda z umiarkowaną prędkością
Płynne prowadzenie samochodu
Podczas szybkiej i agresywnej jazdy szczególnie w mieście gdzie gwałtownie przyspieszamy, hamujemy i tak na przemian według badań naukowych spalanie może się zwiększyć nawet o 45% w stosunku do jazdy spokojnej i przewidującej.
Nie rezygnujmy z dynamicznego przyspieszania ale jak już osiągniemy zadaną prędkość starajmy się ją utrzymać lekko muskając pedał gazu. Warto tu też przewidywać zmianę świateł i np. odpowiedni wcześniej zdjąć nogę z gazu to z kolei zmniejszy wydatki na układ hamulcowy ale może okazać się że światło zmieni się jeszcze zanim się zatrzymamy więc obejdziemy się bez kolejnego ruszania przy którym silnik sala najwięcej paliwa.
Agresywna jazda rzadko skraca czas przejazdu o więcej niż dwie, trzy minuty i nie rekompensuje zużycia dodatkowego paliwa. Warto tu jeszcze zwrócić uwagę na to, że wolniejsza mniej agresywna jazda oszczędza również zużycie bieżnika w oponach.
Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach
Każdy samochód dla odpowiedniego rozmiaru opon ma określone z góry prawidłowe ciśnienie w zależności od obciążenia. Warto zatem kontrolować ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu na zimnych oponach nawet jak czujniki nie krzyczą że gdzieś jest nieprawidłowe. Takie działanie pomoże na pewno w utrzymaniu opon jak najdłużej w dobrym stanie ale ma też wpływ na spalanie.
Trzeba pamiętać, że niskie ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia, przez co silnik zużywa więcej paliwa, aby utrzymać zadaną prędkość. Oczywiście za wysokie też nie jest za dobre!
Według badań każdy spadek ciśnienia w oponach o 1% powoduje wzrost zużycia paliwa o 0,3%.
Ograniczone użycie klimatyzacji
Klimatyzacja jest sporym obciążeniem dla silnika i tu warto korzystać z niej odpowiednio ustawiając temperaturę. Optymalnie różnica nie powinna być większa niż 7-8*C względem tej na zewnątrz. Chodzi tu też nie tylko o oszczędność paliwa ale i o nasze zdrowie. Zbyt niska temperatura w samochodzie może powodować dyskomfort, a po wyjściu z niego narazić Nas na szok termiczny jak na dworze panuje wysoka temperatura.
Klimatyzacja może przyczynić się do zwiększenia spalania nawet o 25-30%.
Warto tu wspomnieć, że rozsądne korzystanie z niej może być bardziej ekonomiczne niż jazda z otwartymi szybami bez włączonej klimatyzacji.
Redukcja przewożonych niepotrzebnych przedmiotów
To jest bardzo ciekawe zagadnienie. Bardzo często w samochodzie wozimy sporo rzeczy które nie są nam potrzebne na co dzień, a dodatkowo zwiększają masę naszego samochodu, to z kolei wpływa na spalanie. Tarto tu pamiętać, że lżejsze auto to lepsze przyspieszenie i mniejsze spalanie. Warto wszystkie zbędne rzeczy zostawić w garażu lub domu.
Unikanie korków
Oczywiście nie zawsze jest to możliwe ale powinniśmy mieć to na uwadze bo lepiej wolno jechać niż stać i pełzać w korku. Czasem nadłożenie drogi okaże się bardziej ekonomiczne niż takie poruszanie się w sporym korku.
Nie zawsze jest to możliwe ale warto unikać godzin szczytu i jak mamy elastyczne godziny pracy to tu dobrze sobie z wyprzedzeniem zaplanować przejazd przez miasto przy mniejszym natężeniu ruchu. Unikając godzin szczytu, zaoszczędzimy nie tylko paliwo ale i czas. W większości miast i miasteczek godziny szczytu przypadają na 7:00–9:00 i 16:00–18:00.
Planowanie podróży z wyprzedzeniem
Jeżeli wyjeżdżamy w dalszą podróż warto zaplanować sobie trasę wcześniej dzięki której ominiemy centra większych miast unikając potencjalnych korków. Jadąc autostradą bądź drogą ekspresową nie musimy jechać z maksymalną dozwoloną tam prędkością. Powyżej 100km/h każde 10km/h więcej to spory wzrost paliwa o czym warto tu pamiętać, dodatkowo utrzymanie stałej prędkości na pewno przyniesie oszczędności (warto tu skorzystać z tempomatu).
Wybranie oszczędnego silnika (przy kupnie auta)
Stojąc przed kupnem samochodu warto przygotować sobie założenia takie jak trasy na których będzie najczęściej eksploatowane auto. Wtedy jesteśmy wybrać samochód który będzie najekonomiczniejszy oraz spełni nasze oczekiwania co do komfortu. Tu będziemy mieli do wyboru samochody typowo spalinowe: benzynowe, diesla ale i hybrydowe oraz elektryczne.
Regularne dbanie o stan samochodu
Na spalanie może mieć również wpływ złe ustawienie zbieżności, niesprawny silnik, uszkodzona sonda lamda w układzie wydechowym, układ hamulcowy jak i inne elementy w samochodzie. Dlatego warto wszystkie naprawy robić na czas, a jak zauważymy jakieś niedomagania to powinniśmy udać się do mechanika po szybką diagnozę i rozwiązanie problemu.
Przyciemnienie tylnych szyb
Jak przyciemnione szyby mogą przyczyniać się do zmniejszenia spalania w samochodzie? Głównie latem kiedy mamy wysokie temperatury na zewnątrz pomagają one w mniejszym nagrzewaniu się wnętrza auta, a co za tym idzie też jego chłodzeniu podczas działania klimatyzacji. Dzięki temu może ona działać z mniejszą wydajnością aby utrzymać zadaną temperaturę, a to z kolei przyczynia się do mniejszego obciążenia silnika i spalania.
Jazda z umiarkowaną prędkością
No właśnie nie zawsze warto jeździć na maksa czyli z prędkością równą ograniczeniom na danym odcinku drogi. Jak to działa w przypadku autostrad i dróg eksperowych było wyjaśnione wyżej. Warto też na drogach poza miejskich jeżdżąc utrzymywać jednostajne prędkości i zredukować manewry wyprzedzania do minimum.
Podsumowując to wszystko, zawsze możemy coś zmienić w naszym stylu jazdy żeby oszczędzić trochę paliwa. Jeżeli jeździmy dużo na odcinkach dom -> praca -> dom to warto sobie takie rady przestudiować bo może się okazać, że w ciągu miesiąca zaoszczędzimy nawet kilka procent z budżetu przewidzianego na paliwo nie zmieniając wcale za dużo.
autor: Redakcja