Jako, że zima zbliża się wielkim krokami, taki mamy klimat
wyczuwam problemu z akumulatorami, dla tego zawczasu wstawiam, artykuł na który się wczoraj natknąłem odnośnie doboru akumulatora, bo wiem że takie pytania co roku się pojawiają.
"
Jaki akumulator kupić?
Oczywiście na tyle mocny, aby udźwignął nie tylko ciężar uruchomienia samochodu, ale też podołał wszystkim elektrycznym udogodnieniom, jakie posiadamy wewnątrz. A jest ich niemało: elektryczne szyby, lusterka, podgrzewane fotele, nowoczesne zestawy audio. Od czego należy zacząć poszukiwania?
Przede wszystkim zastanawiając się jaki akumulator kupić do swojego samochodu musimy dostosować go do pojemności silnika i zasobów, które będą nam potrzebne. Warto spojrzeć w książkę serwisową samochodu i zobaczyć, jakie parametry akumulatora określił producent. To bardzo ważne, gdyż nie wystarczy zakupić najmocniejszy model (który będzie przecież dużo droższy), aby spać spokojnie.
Należy się zatem kierować odpowiednią pojemnością akumulatora, wyrażoną w amperogodzinach (Ah). Jest to podstawowa „siła” naszej baterii. Zbyt mała pojemność nie pozwoli na rozruch silnika. Dlatego jeśli nasze auto ma jeden z silników o mniejszej pojemności, możemy wybrać np. akumulator EXIDE CLASSIC EC441 o pojemności 44 Ah i prądzie rozruchowym o wartości 360 A, czy też akumulator 4MAX ECOLINE o pojemności 45 Ah i prądzie rozruchowym o wysokości 450 A. Oba z tych modeli są dostępne na stronie motointegrator.pl.
Duży nie znaczy lepszy
Pojemność podobna, jednak wartość prądu rozruchowego jest inna. Czy na nią też powinniśmy zwrócić uwagę rozważając jaki akumulator kupić? Jak najbardziej tak. Prąd rozruchowy jest szczególnie ważny w przypadku silników o dużej pojemności. Określa on bowiem ilość energii jaką bateria może oddać w danym czasie. W tym przedziale mamy choćby akumulator VARTA PROFESSIONAL DC LAD90 o pojemności 90 Ah i prądzie rozruchowym 800 A, czy jeszcze mocniejszy model BOSCH SILVER S5 015 o pojemności 110 Ah i prądzie rozruchowym o wartości 920 A. Nie bierzmy jednak na siłę tej najwyższej wartości. Dlaczego? Zbyt duży prąd rozruchowy nie stanowi teoretycznie problemu, jednak akumulatory z mniejszym prądem rozruchowym lepiej znoszą głębokie rozładowanie, co może się nam przydać, jeśli nie korzystamy zbyt wiele z auta.
Wejdzie, czy nie wejdzie?
Prócz parametrów czysto techniczne określających nasz nowy akumulator, musimy też uwzględnić jego wymiary fizyczne. Nie każdy akumulator zmieści się bowiem w obudowie przygotowanej przez producenta naszego auta.
Podsumowując, nasza nowa bateria winna być dostosowana do mocy silnika naszego samochodu oraz wyposażenia elektrycznego poprawiającego komfort jazdy. Nie warto jednak silić się na zakup największego i najmocniejszego akumulatora. Trzeba sprawdzić zalecenia producenta i dostosować swój wybór do określonych parametrów. Wtedy i tylko wtedy będziemy mieli gwarancję spokojnej i bezproblemowej jazdy. "