Parkowanie to jedna z podstawowych umiejętności, jakie kierowca powinien nabyć w czasie kursu nauki jazdy. Jednak nawet gdy ktoś wykona ten manewr prawidłowo podczas egzaminu, nie ma pewności, że będzie w stanie równie sprawnie i bezpiecznie wykonywać go na co dzień, w obecności pieszych i innych pojazdów. W zeszłym roku na samych tylko parkingach doszło w Polsce do około 290 wypadków, w których zostało rannych ponad 300 osób(1). Liczba ta nie uwzględnia kolizji, czyli stłuczek, w których nikt nie ucierpiał.
Trudności z parkowaniem dotyczą wielu kierowców, nie tylko początkujących. Nadal niewiele osób doskonali swoje umiejętności prowadzenia auta po ukończeniu kursu nauki jazdy, co w praktyce oznacza, że wielu manewrów kierowcy uczą się sami, bo nie wszystko pamiętają z zajęć. Popełniają więc wiele błędów, a następnie je utrwalają. Parkowanie w rzeczywistych warunkach jest utrudnione przez stres. Świadomość, że obok jest prawdziwy samochód, a nie słupek, dla wielu osób bywa paraliżująca. Poza tym inni kierowcy okazują zniecierpliwienie, a piesi zjawiają się nagle przy masce samochodu. Bez względu na to, czy kierowca parkuje na dużym parkingu, czy na miejscach do parkowania w centrum miasta, musi pamiętać, że jego uwaga nie może skupiać się wyłącznie na poszukiwaniu wolnego miejsca. Jak zawsze kierujący pojazdem musi jednocześnie wykonywać wiele czynności, w tym obserwować inne samochody znajdujące się w pobliżu oraz zwracać uwagę na pieszych. Czasami gdy prowadzący auto znajdzie poszukiwane miejsce do zaparkowania, zaczyna działać pospiesznie i nerwowo. Jest to widoczne także w sposobie wykonywania manewru parkowania. W takich okolicznościach uwidaczniają się także umiejętności kierowcy. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie wykonamy manewr, zatrzymajmy pojazd, wycofajmy się z manewru i spróbujmy jeszcze raz. Nie pozwólmy, aby inni kierowcy nas zestresowali. Ruch na parkingu to normalna rzecz i mamy prawo do bezpiecznego manewrowania, nawet jeśli zajmuje to więcej niż kilka sekund.
Wiele kolizji na parkingach jest związanych z cofaniem auta przy korygowaniu parkowania lub przy zwalnianiu miejsca. Jedną z przyczyn jest znacznie ograniczona widoczność z powodu zaparkowanych wokół samochodów. Wszystkie manewry musimy wykonywać z minimalną prędkością, w gotowości do zatrzymania auta w każdej chwili. Kierowca musi być czujny i obserwować otoczenie, w szczególności pieszych oraz inne poruszające się po parkingu pojazdy. Patrzenie w lusterka nie wystarczy.
źródło: (1) policja.pl; Redakcja; Szkoła Bezpiecznej Jazdy
Czy Honda Accord to dobra inwestycja? Decyzja o zakupie nowego auta dla wielu osób jest prawdziwą męczarnią. Bardzo duża oferta, bardzo dużo danych liczbowych, mnóstwo informacji. Jednak przyjrzyjmy się na przykładzie jednego z modeli Hondy jakie ...
Opel powraca do sportu samochodowego Marka Opel powraca do sportu samochodowego, w tym także – z nowym modelem Opel ADAM – do rajdów samochodowych w ramach międzynarodowego programu oraz na tor z nową Astrą OPC w programie ograniczonym do ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.