Jakie zachowania kierowcy ułatwią podróż samochodem?

29 Sie 2007, 15:44

Płynna jazda

Płynna jazda nie polega, wbrew pozorom, na jeżdżeniu powoli. Po prostu nie należy hamować często i bez potrzeby. Nagłe zmienianie pasów ruchu to – oprócz nieekonomicznej jazdy – również zagrożenie wypadkiem lub kolizją. Zakręty należy pokonywać optymalnym torem. Płynna jazda to także oszczędność - mniej wydajemy na paliwo, a opony, zawieszenie oraz sprzęgło nie ulegają szybkiemu zniszczeniu.

Dostosowanie prędkości

Prędkość na drodze powinna być optymalna. Zarówno nadmierna, jak również zbyt mała prędkość stanowią zagrożenie w ruchu drogowym. Przepisy nakazują kierowcy jechać z taką prędkością, aby nie utrudniać jazdy innym kierującym. Zbyt wolno poruszający się pojazd stwarza dla uczestników ruchu drogowego wiele różnych zagrożeń. Najwięcej kolizji i nieszczęśliwych wypadków na drogach bywa jednak następstwem nadmiernej prędkości. Przy ustalaniu szybkości jazdy liczy się kondycja psychiczna i fizyczna kierowcy. Złe samopoczucie przemawia za ograniczeniem prędkości. Ogromne znaczenie mają również panujące warunki atmosferyczne, np. opady deszczu, które sprawiają, że nawierzchnia drogi staje się śliska – wtedy wolna jazda jest konieczna. Rzeźba terenu oraz stan drogi to kolejne czynniki, bardzo istotne przy podjęciu decyzji, z jaką szybkością podróżować. Należy wziąć po uwagę również stan techniczny auta. Prędkość samochodu powinna być taka, która umożliwi nam panowanie nad nim. To pozwoli zapobiec niebezpieczeństwom na drodze.

Bezpieczny odstęp


Okres wakacyjny to okres wzmożonego ruchu weekendowego i urlopowego. Ściśle wiąże się to z korkami, z którymi mamy do czynienia szczególnie na drogach wjazdowych i wyjazdowych do/z większych miast. Od poprzedzającego auta należy utrzymywać taki odstęp, by wykluczyć możliwość uderzenia go w sytuacji awaryjnej.
Im większy dystans dzieli nas od samochodu, który jedzie przed nami, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo kolizji. Przeciętny czas reakcji kierowcy oceniany jest na blisko 1 sekundę. Ale wystarczy, że kierowca będzie zaabsorbowany rozmową z pasażerem, przestrajaniem radia czy zapalaniem papierosa, a na pewno reakcja nastąpi później. Jeśli zatem prowadzimy samochód w zwartej kolumnie pojazdów i odległości między nimi są małe, to nie możemy sobie pozwolić na rozproszenie uwagi. Spowolnienie reakcji bywa też naturalne po obfitym posiłku, podczas upału oraz gdy jesteśmy zmęczeni lub senni.

Pozdro :wink:
Tiguan
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 629
Miejscowość: Pruszków

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Czujniki kontroli ciśnienia w oponach - system TPMS
    Ciśnienie jest bardzo ważnym parametrem opon – od niego zależy przyczepność do jezdni, droga hamowania, zużycie paliwa, hałas opon czy wreszcie wytrzymałość ogumienia. Niestety, według badań Moto Data, aż 58% kierowców ...
    Nissan i Ministry of Sound zacieśniają współpracę
    Nissan i Ministry of Sound zaprezentują, po raz pierwszy w Polsce, najnowocześniejszy mobilny system audio na świecie. 2 egzemplarze Nissanów Juke Box zapewnią nagłośnienie podczas imprezy w warszawskim klubie "Basen ...