Wyprzedzanie sprawia problemy wielu kierowcom. Często można zaobserwować łamanie przepisów ruchu drogowego przez osoby wykonujące ten manewr. W niektórych sytuacjach kierujący nie zdają sobie nawet sprawy, że właśnie wyprzedzają jadący obok pojazd. Prowadzi to do tak niebezpiecznych sytuacji jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.
Wyprzedzanie to jeden z trudniejszych manewrów i wielu kierowców nie czuje się pewnie, wykonując go. Nie zwalnia ich to jednak ze znajomości i przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ponieważ w przeciwnym razie mogą spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. Bardzo duże znaczenie ma znajomość… definicji wyprzedzania.
Co to znaczy "wyprzedzać"? Zgodnie z kodeksem drogowym wyprzedzanie to „przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku”. Oznacza to, że wyprzedzamy nie tylko wtedy, gdy wymaga to od nas włączenia kierunkowskazu, zjechania na pas ruchu w przeciwnym kierunku i potem znów na właściwy pas. Manewr wyprzedzania wykonujemy również, gdy na wielopasmowej drodze jedziemy cały czas tym samym pasem i po prostu przejeżdżamy obok pojazdu poruszającego się sąsiednim pasem w tym samym kierunku.
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych Nieznajomość przepisów prowadzi często do tego, że kierowcy wyprzedzają w miejscach, gdzie jest to bardzo niebezpieczne, np. na przejściach dla pieszych. Gdy kierujący pojazdem na sąsiednim pasie zwalnia w pobliżu przejścia dla pieszych, może robić to w celu przepuszczenia wchodzącej na nie osoby. Nie wolno nam więc w takim momencie wyprzedzać tego auta, bo grozi to potrąceniem pieszego. Z tego powodu za takie zachowanie przewidziano mandat w wysokości do 1500 zł mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zakaz wyprzedzania nie obowiązuje jedynie na przejściach o ruchu kierowanym. Oznacza to, że możemy wyprzedzać w pobliżu przejść i na nich, jeśli działa tam sygnalizacja świetlna lub ruch jest kierowany przez uprawnioną do tego osobę, np. policjanta (oraz nie ma znaków pionowych czy poziomych zakazujących wyprzedzania).
Wyprzedzanie z prawej strony Innym częstym błędem kierowców, którzy nie przyswoili sobie definicji wyprzedzania, jest wyprzedzanie z prawej strony w sytuacjach, gdy nie jest to dozwolone. Kiedy więc można to robić?
Co do zasady z prawej strony wyprzedzamy pojazdy szynowe. Oprócz tego z prawej strony można wyprzedzić też inny pojazd, jeśli poruszamy się po jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu lub po drodze złożonej z dwóch lub więcej jezdni jednokierunkowych, każdej przeznaczonej dla przeciwnego kierunku ruchu (np. autostradach, drogach ekspresowych), o ile te jezdnie są rozdzielone.
Dodatkowo wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jezdni dwukierunkowej w obszarze zabudowanym, jeśli jezdnia posiada wyznaczone minimum dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku, oraz poza obszarem zabudowanym, jeżeli wyznaczono minimum trzy takie pasy.
źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Czasem zdarza mi się wyprzedzać z prawej na ekspresówce z trzema pasami pod Warszawą gdzie często jeżdżę. Dlaczego tak bo są kierowcy przyklejeni do środkowego pasa i tak jadą cały czas nawet jak prawy jest zupełnie pusty. Nie wiem z czego to wynika ale przepisy jasno mówią, że w takim przypadku powinno jechać się prawym pasem.
Redakcja napisał(a):Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych
Tu trzeba uważać szczególnie na pasach które nie mają sygnalizacji świetlnej bo wystarczy że jedziemy minimalnie szybciej od pojazdu obok i za to możemy dostać mandat. Zresztą ostatnio było dosyć głośno o tym.
Moskito napisał(a):Tu trzeba uważać szczególnie na pasach które nie mają sygnalizacji świetlnej bo wystarczy że jedziemy minimalnie szybciej od pojazdu obok i za to możemy dostać mandat.
Racja, ile to razy można się nadziać podczas wyprzedzania samochodu który mimo że nie ma pieszego przed pasami odruchowo zacznie przed nimi zwalniać.
Moskito napisał(a):Czasem zdarza mi się wyprzedzać z prawej na ekspresówce z trzema pasami pod Warszawą gdzie często jeżdżę. Dlaczego tak bo są kierowcy przyklejeni do środkowego pasa i tak jadą cały czas nawet jak prawy jest zupełnie pusty. Nie wiem z czego to wynika ale przepisy jasno mówią, że w takim przypadku powinno jechać się prawym pasem.
To nie tylko tam. Na A4 Katowice-Wrocław czy na DTŚ w Katowicach jest tak samo...Prawy i lewy pusty, a jeden z drugim jadą sobie środkowym...Policja robi co jakiś czas akcje " dokształcające" i powolutku ten trend zanika, ale jednak nadal trwa.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
Czy nowy Lexus CT zyska napęd elektryczny? Brytyjski magazyn Auto Express analizuje przyszłość popularnego w Europie Lexusa CT 200h przewidując, że nowa generacja samochodu, oparta na platformie TNGA pojawi się w 2020 roku i – w przeciwieństwie do aktualnego ...
Skrzynia manualna czy automatyczna – które rozwiązanie wybrać? Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Niektórzy kierowcy jednak wciąż nie są do nich do końca przekonani i wybierają ręczne przekładnie. Które rozwiązanie ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.