
System monitorowania martwego pola pomaga kierowcy w wykryciu samochodów które w nim się znajdują. Najcześciej takie zdarzenie jest sygnalizowane poprzez zaświecenie się kontrolki w lusterku po stronie w której samochód jadący obok nas znajduje się w martwym polu i kierowca patrząc w lusterko go poprostu nie widzi.
W sytuacji kiedy w martwym polu znajduje się jakiś samochód, a kierowca zdecyduje się wówczas zmienić pas ruchu i włączy kierunkowskaz zaczynając manewr, kontrolka ostrzegawcza zacznie migać i zostanie uruchomiony dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.
Dzięki takiemu systemowi jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze i możemy uniknąć niezamieżonego zajechania komuś drogi zmieniając pas ruchu na inny.
Czujniki monitorujące pole z tyłu samochodzu najdzęściej znajdują się w tylnym zderzaku po jednej i drugiej stronie samochodu. System RVM staje się aktywny po osiągnięciu prędkości 60 km/h.
System RVM nazywany też jest czasem jako asystem zmiany pasa.