Kilka rad jakie można dać kupującemu:
1. Nie kupować od handlarzy - oni tanio kupują picują i sprzedają z zyskiem.
2. Sprawdzać daty na szybach czy wszystkie są oryginalne.
3. Sprawdzić blachę szczególnie podłogę, progi i krawędzie błotników drzwi itd. Koniecznie zobaczyć tez w jakim stanie jest bagażnik pod wykładziną. Przyjrzeć się lakierowi czy nie widac prac blacharsko lakierniczych - jakiś nierównosci, dokładnie obejrzeć przy dobrym świetle czy odcienie poszczególnych elementów są takie same itp.
4. Podczas jazdy pohamować mocniej i przyspieszać zobaczyć czy nie ściaga czy silnik nie przerywa na wyższych obrotach. Rozpędzić się do większej prędkości żeby ocenić jak się wtedy auto zachowuje.
5. Zobaczyć w jakiej kolejności gasną kontroliki od ładowania oleju i check engine jak równo to napewno sa mostkowane żarówki.
6. Ogólnie stan auta - czy zaniedbany. Jak widzicie auto z łysymi oponami, to wiadomo, że jeździł nim taki szkot, który nawet nie wiadomo czy olej zmieniał.
7. Ręczny sprawdzamy w czasie jazdy, a nie czy się zaciaga na pakingu
8. Starajmy się nie kupować w nocy.
9. Jak jesteś zdecydowany na konkretny model poszukaj serwisów www z klubami konkretnego modelu gdzie na forum można wypytac o konkretne przypadłości i na co zwracać szczególną uwage w danym aucie.
10. Zwracam uwagę na to jak długo ktoś ma auto. Jak mniej niz rok to już zaczynam być podejrzliwy.
Oczywiście zawsze są jakieś wyjątki od reguły i np jak jedna szyba ma inne oznaczenia niż reszta nie koniecznie musi znaczyć poważny wypadek auta. Ogólnie handlarze stosują zawsze jakieś triki które trudno wykryć jak np dolewanie motodoktora do silnika, lub najczęstsze cofanie licznika którego ciężko wykryć.