Największe mgły występują w październiku i listopadzie

24 Paź 2023, 14:00

Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce notuje się rocznie średnio 54 dni z mgłą, a najwięcej takich dni występuje najczęściej w październiku i listopadzie. Stacjami synoptycznymi, na których najczęściej obserwuje się to zjawisko atmosferyczne, są Chojnice (90 dni), Jelenia Góra i Zielona Góra, a najrzadziej na Helu, w Tarnowie i w Gdańsku (23 dni)(1). Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają, jak bezpiecznie jeździć we mgle.
Największe mgły występują w październiku i listopadzie Mgła znacznie ogranicza widoczność, a co za tym idzie utrudnia m.in. ocenę odległości i prędkości innych pojazdów, zauważenie znaków pionowych czy pieszych znajdujących się na pasach. W takich warunkach szczególnie ważna jest spokojna, wolna jazda i prowadzenie samochodu w sposób przewidywalny dla innych uczestników ruchu. "Najlepiej jechać z taką prędkością, by móc zatrzymać się na odcinku drogi, który w danym momencie jest dla nas widoczny. Gdy widoczność we mgle spada do kilkudziesięciu metrów, może to oznaczać bardzo niską prędkość. Punktem odniesienia, który ułatwi jazdę w tak trudnych warunkach, mogą być linie na jezdni. Pozwalają one kontrolować położenie auta na drodze i utrzymanie go w pasie ruchu" radzi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Światła przeciwmgłowe należy włączać, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów i wyłączać, gdy widoczność się poprawia. Włączone światła przeciwmgłowe, szczególnie tylne, mogą w dobrych warunkach atmosferycznych oślepiać innych kierowców. W czasie mgły nie należy używać świateł drogowych, czyli tzw. długich. Podświetlą one tylko mgłę, przez co widoczność pogarsza się, a nie polepsza. Przy pogorszonej widoczności posiadanie sprawnego i czystego oświetlenia samochodu to nie tylko obowiązek kierowcy, lecz także podstawa bezpiecznej jazdy. Jeśli auto nie posiada systemu powiadamiającego o niesprawnym oświetleniu, trzeba regularnie samodzielnie sprawdzać wszystkie światła w samochodzie. O ile dość łatwo jest zauważyć niedziałające światło mijania, o tyle w przypadku na przykład kierunkowskazów czy świateł hamowania (tzw. świateł stop) można jeździć przez jakiś czas, nie zdając sobie sprawy z awarii.

"Odstęp od poprzedzającego pojazdu nie powinien być mniejszy niż dwie sekundy przy dobrej widoczności, a w warunkach gęstej mgły powinien być większy. Gdy to auto ma włączone światła przeciwmgłowe, trudniej zauważyć rozpoczęcie hamowania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że podczas mgły często mamy też do czynienia ze śliską nawierzchnią" przypomina Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przy ograniczeniu możliwości oceny sytuacji na drodze wyłącznie na podstawie wrażeń wzrokowych ważne staje się wykorzystanie zmysłu słuchu. Szczególnie dotyczy to pieszych, dlatego powinni zrezygnować z rozmowy przez telefon czy słuchania muzyki w czasie przechodzenia przez jezdnię.
"W przypadku kierowców na przykład wyłączenie radia może pomóc w koncentracji, która w takich warunkach jest kluczowa" dodaje dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

źródło: (1)Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Badawczy; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3805
Zdjęcia: 13110
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

24 Paź 2023, 15:01

W sumie to Ja mam prośbę do innych kierowców związaną z tym tematem :) mianowicie chciałbym żeby światła przeciwmgielne szczególnie te z tyłu były włączane naprawdę zgodnie z przepisami i odpowiednio niską przejrzystością powietrza. Włączanie ich przy małej mgle czy w deszczu bardzo przeszkadza kierowcom jadącym z tyłu dlatego warto mieć to na uwadze pomijając już fakt że jest to niezgodne z przepisami.

O ile przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać nie tylko w czasie mgły ale i na np. krętych drogach lub jeszcze w innych sytuacjach to tylne przeciwmgłowe mogą być używane tylko gdy przejrzystość powietrza spada poniżej 50m, a w razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10028
Zdjęcia: 35

27 Paź 2023, 12:01

Rokiko napisał(a):chciałbym żeby światła przeciwmgielne szczególnie te z tyłu były włączane naprawdę zgodnie z przepisami i odpowiednio niską przejrzystością powietrza. Włączanie ich przy małej mgle czy w deszczu bardzo przeszkadza kierowcom jadącym z tyłu dlatego warto mieć to na uwadze pomijając już fakt że jest to niezgodne z przepisami.

Przychylam się do tej prośby. Niestety wielu kierowców włączy te światła i jadą na nich cały czas. Nawet jak już z mgły wyjadą. A światła świecą prosto w oczy, niczym długie...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

31 Paź 2023, 15:03

Dobrze też zadbać o widoczność jesienią, właściwie ustawione światła to przede wszystkim, wycieraczki też są ważne. Ja od dłuższego czasu korzystam z Oximo i są naprawdę niezawodne, to dobra Polska firma i nie kosztuje fortuny.
Marox
Obserwowany
 
Posty: 1

31 Paź 2023, 15:18

Marox napisał(a):Ja od dłuższego czasu korzystam z Oximo
Mają całkiem niezłe produkty. Co do samych wycieraczek polecam hybrydowe bo one jakościowo chyba są najlepsze.

Oczywiście o szybę przednią i boczne warto zadbać zabezpieczając Ją niewidzialną wycieraczką bo wtedy kropelki wody są odpychane i widoczność się poprawia.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10028
Zdjęcia: 35
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Parkowanie równoległe w pięciu krokach
    Wielu kierowców jak ognia unika jednak parkowania równoległego, nawet jeśli w najbliższej okolicy właśnie takie miejsca są dostępne. Jak pokonać swoje obawy i dobrze wykonać ten manewr? Wiele osób uważa ...