W okresie zimowym, z powodu topniejącego śniegu, na drogach często zbiera się błoto i sól, co skutkuje koniecznością częstych wizyt kierowców na myjni. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z ryzyka jakie niosą za sobą brudne lampy czy niedomyte szyby. Aż 9 na 10 kierowców jeździ z zabrudzonymi światłami(1), ryzykując takimi niebezpiecznymi sytuacjami jak zderzenie czołowe czy potrącenie pieszego. Tacy kierowcy mogą być ukarani mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Kwestia bezpieczeństwa Zabrudzone światła i szyby powodują ograniczoną widoczność. W warunkach zimowych, kiedy wymieszany z solą, topniejący śnieg osadza się na szybach i światłach samochodu, widoczność zmniejsza się z każdym przejechanym metrem. Przejeżdżając 200 metrów po posypanej solą drodze, efektywność naszych świateł może zmaleć nawet o 60%, a widoczność będzie ograniczona o 15-20%(2). Ważne, by dbać o czystość swojego samochodu przede wszystkim dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu. Sprawdzajmy regularnie, czy na lampach nie osadził się brud. Będąc na stacji benzynowej, możemy wykorzystać chwilę, gdy tankujemy paliwo i przemyć brudne lampy i szyby.
Czystość pomaga Samochód utrzymany w czystości to nie tylko dobra widoczność dla jego kierowcy. Także inni uczestnicy ruchu, dzięki temu, że nasze reflektory świecą jasnym, pełnym światłem, widzą nasz pojazd z dużo większej odległości niż wówczas, gdy osad czy brud zalega na lampach. Poprawnie działające światła sprawiają, że jesteśmy widoczni z dużej odległości nawet w słoneczne dni. Utrzymując czystość lamp i szyb w większym stopniu możemy uniknąć zbyt późnych reakcji na drodze i tak poważnych sytuacji jak zderzenie czołowe czy potrącenie pieszego. W trudnych warunkach pogodowych i z ograniczoną widocznością, kierowca ma szansę zauważyć kogoś na drodze z odległości nie większej niż 15-20 metrów. W takiej sytuacji zazwyczaj nie ma wystarczająco czasu nawet na rozpoczęcie hamowania. Dlatego tak ważne jest, aby szyby i reflektory pozostawały stale czyste.
Kosztowne skutki niemycia auta Kiedy policjant zobaczy, że kierowca ma ograniczoną widoczność z powodu brudnych szyb czy lamp, może zatrzymać taki pojazd, skierować wprost do myjni i dodatkowo sprawdzić stan płynu do spryskiwaczy oraz skontrolować efektywność pracy wycieraczek. Kierowca powinien mieć dobrą widoczność przede wszystkim przez przednią i tylną szybę (jeśli ją posiada) oraz utrzymywać w czystości reflektory, bowiem one także są niezbędnym elementem prawidłowej widoczności. Brudne szyby, reflektory czy nieczytelna tablica rejestracyjna mogą skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł.
źródło: (1) streetdirectory.com; (2) segurancagora.com; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Witam! Jeśli chodzi o pielęgnację to zawsze oddaję do sprawdzonej firmy i nie bawię się samemu. Z moim autem zawsze robili porządek w bardzo krótkim czasie!
Elektronicznie sterowana klimatyzacja dwustrefowa – 1971 rok Który z producentów samochodów jako pierwszy na świecie wprowadził ręcznie sterowaną klimatyzację? Powszechnie uważa się, że pionierem był amerykański Packard w 1939 roku. Weather Conditioner firmy Bishop ...
Pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem hybrydowym Pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem hybrydowym – Toyota Prius – grudzień 1997. Toyota co prawda nie wynalazła hybrydy, lecz opracowała pierwszy układ hybrydowy, który miał szansę odnieść ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.