Pierwszeństwo na rondzie

25 Sie 2024, 14:22

Chciałbym się dowiedzieć kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo
A pojazd kontynłujący jazdę na wprost
B pojazd zjeżdzający z ronda/skręcający w lewo na rondzie
bartek2024
Obserwowany
 
Posty: 1

31 Sie 2024, 10:40

Myślę, że tu działa taka sama zasada jak w przypadkach zjazdu z ronda z pasa wewnętrznego, tj. pojazd B musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi A, jednak nie mam obecnie zbyt wiele do czynienia z takimi rondami, więc proszę o sprostowanie bardziej doświadczonych użytkowników forum ;)
Osobiście uważam, że sporo rond tego typu powinno zostać zmienionych w ronda turbinowe. Wiem, że w Polsce może nie są zbyt popularne, ale dla sceptyków - uwierzcie mi, że dla osób nie przepadających za rondami dwupasmowymi takie ronda to zbawienie (mówię na własnym przykładzie).
tuomi
Nowicjusz
 
Posty: 13
Miejscowość: Usa
Prawo jazdy: 03 11 1989
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: bmw
Silnik: 1,9
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

31 Sie 2024, 13:40

A ma pierwszeństwo bo jak sobie "wyprostujesz rondo" to pojazd B najeżdża na drugi pas/przecina go, więc musi ustąpić pierwszeństwa.

Takich rond jest mało (a przynajmniej ja bardzo mało spotkałem) właśnie ze względu na taką sytuację, bo 99% ludzi nie wie jak się zachować i dochodzi do wypadków.
xaoo
Nowicjusz
 
Posty: 31
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus RX L - 7-miejscowy SUV klasy premium
    Model RX dwie dekady temu zainicjował zupełnie nowy segment luksusowych SUV-ów i od tej pory jest jednym z najpopularniejszych modeli Lexusa na całym świecie. Jego najnowsza generacja w odmianie L jest o 11 cm dłuższa ...