Zły stan techniczny pojazdów jest co roku przyczyną wielu wypadków drogowych. Jesienią warto sprawdzić stan zawieszenia swojego samochodu i przygotować go do bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach zimowych. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?
Do najczęstszych przyczyn wypadków związanych ze złym stanem technicznym pojazdu należą braki w oświetleniu, braki w ogumieniu, usterki w układzie hamulcowym i usterki układu kierowniczego. Dlatego podczas kontroli należy uważnie sprawdzić stan tych elementów, w tym stan i ilość płynu hamulcowego, płynu w układzie chłodzenia, płynu do spryskiwaczy (zmienić na zimowy) oraz oleju silnikowego i oleju w układzie wspomagania, a także stan klocków i tarcz hamulcowych. Powinniśmy już pomyśleć o zmianie opon z letnich na zimowe, a jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, to przez wzgląd na bezpieczeństwo powinien jak najszybciej o to zadbać. Opony przeznaczone do jazdy w lato, w temperaturze przekraczającej około 7˚C tracą swoje właściwości poniżej tej wartości, przez co nie zapewniają nam odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, ponieważ mogą wydłużyć drogę hamowania, guma staje się twardsza i bardziej śliska oraz zmniejsza się jej amortyzacja.
Elementy zawieszenie w okresie letnim zużywają się znacznie mniej niż w okresie zimowym mimo wszystko mamy sporo dróg które pozostawiają wiele do życzenia na których są dziury i nierówności które bezpośrednio oddziaływują na elementy zawieszenia. Efektem takiej jazdy, mogą być usterki zawieszenia, zniszczenie ogumienia czy felg. Dlatego należy dokładnie skontrolować stan podwozia, zwłaszcza kiedy czujemy luz w układzie kierowniczym, słyszymy stuki dochodzące z podwozia i skrzypienie w czasie ruchów kierownicą.
Gumowe elementy samochodu, takie jak wycieraczki są szczególnie narażone na zniszczenia nawet w okresie letnim. Pióra wycieraczek powinno się wymieniać dwa razy w roku, z czego raz właśnie teraz przed okresem zimowym, zwłaszcza gdy zostawiają widoczne smugi na szybie, "piszczą" lub ich pióra są zdeformowane. Tu bardzo dobrym rozwiązaniem jest dokładne umycie szyb najlepiej przedniej i bocznych przednich oraz zastosowanie na nich nanotechnologii w postaci niewidzialnej wycieraczki. Szyby takie dłużej pozostają czyste i wycieraczki mają lżej. Zachowujemy w ten sposób dobrą widoczność nawet w gorsze deszczowe i jesienne dni. Polecamy aplikację takiego preparatu również na lusterka zewnętrzne.
Wymiana filtra kabinowego - Toyota Yaris (P9) II 1.3 VVTi [porady] Przygotowaliśmy krótki filmik który pokazuje jak samodzielnie wymienić filtr kabinowy w samochodzie Toyota Yaris II oznaczenie modelu (P9) produkowanego w latach 2005-2010. Procedura wymiany filtra jest bardzo ...
Historia miejskiego auta, które zrewolucjonizowało rynek elektryków Prezentacja modelu koncepcyjnego Renault ZOE Z.E. w 2009 roku potwierdziła zaangażowanie Renault w rozwój elektromobilności na dużą skalę. Grupa Renault była wówczas pierwszym producentem w Europie, który ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.