Zadaj sobie pytanie czy producent nie pozwala na wyłączenie silnika podczas procedury wypalania filtra cząstek stałych? Nie ma takiej informacji co więcej zwykły kierowca nie wie kiedy on się wypala. Oczywiście zalecane jest nie wyłączanie silnika i pozwolenie na zakończenie takiej procedury i najlepiej nie na postoju ale podczas jazdy. Nie zawsze to jest jednak możliwe. Przerwana procedura powinna zostać wznowiona przy kolejnym odpaleniu silnika i osiągnięciu przez niego odpowiednich parametrów pracy które umożliwią uruchomienie przerwanej procedury.
Fred0004 napisał(a):Jak to jest z tym 2.0 HDI: czy takie nagłe wyłączenie silnika może narobić jakiś szkód? Jeśli tak to co może stać się w najgorszym wypadku?
Przy sporadycznym takim wyłączeniu silnika podczas wypalania nie powinno nic się stać ale jak będziesz to powtarzał cyklicznie to można uszkodzić sam filtr cząstek stałych, on wypala się przy zwiększonej dawce paliwa i wyższej temperaturze, do tego paliwo nie spalone będzie zwiększało poziom oleju rozrzedzając go przez co traci swoje właściwości smarne.
Podsumowując jeżeli przerwałeś procedurę wypalania to dobrze jest po następnym odpaleniu silnika udać się w jakąś trasę żeby procedura uruchomiła się ponownie i zakończyła z sukcesem.