Rosnąca popularność kart paliwowych

20 Gru 2011, 09:57

Obecnie karty paliwowe są dla kierowców istotnym ułatwieniem podczas kupna paliwa. Bezgotówkowe transakcje zapewniają głównie komfort i bezpieczeństwo. W przypadku firm mają z kolei wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego - eliminują nadużycia przy kupnie paliwa.

Karty jako sposób na usprawnienie działania firmy


Karty paliwowe są wygodnym w stosowaniu instrumentem, który umożliwia firmom bezgotówkowe rozliczanie w przypadku zakupu usług lub towarów na stacjach benzynowych. Jednym z głównych atutów stosowania tego typu kart jest możliwość nabycia paliwa po niższej cenie. Karty paliwowe są również bardzo pomocne w kontroli wydatków paliwowych. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu programowaniu karty oraz tworzeniu szczegółowych raportów. Pozwala to na wyeliminowanie niedozwolonych zakupów poprzez szczegółowe ustalenie produktów, które będzie można nabyć za ich pośrednictwem oraz ustalenie limitów kwotowych i ilościowych.

Podział kart ze względu na emitenta

Karty paliwowe dzielą się na karty uniwersalne oraz emitowane przez koncerny paliwowe. Oferta dostawców kart paliwowych różni się przede wszystkim pod względem liczby dostępnych stacji benzynowych w Polsce i Europie. Inny zasadniczy wymiar różnicujący to rodzaje dodatkowych usług, które są świadczone przez poszczególnych emitentów. Wszystko zależy od specyficznych potrzeb i oczekiwań konkretnej firmy.

Co jest najważniejsze przy wyborze karty ?

Przy wyborze karty paliwowej należy kierować się przede wszystkim funkcjami, jakie karta ma spełniać w gospodarowaniu firmą. Istotne jest dobre dopasowanie parametrów oferty do wymagań i zamierzonych celów przedsiębiorstwa. Najważniejsze korzyści to: możliwość uzyskania bezpłatnego kredytu na paliwo lub korzystniejszych warunków rozliczeniowych, lepszy wgląd w finansowanie floty poprzez całodobowy monitoring, a także bezpieczeństwo ze względu na bezgotówkowy charakter transakcji. Podczas wyboru karty należy zwrócić szczególną uwagę na:

1. Zniżki – karty oferujące rabaty przeznaczone są głównie dla przedsiębiorstw kupujących duże ilości paliwa, jako że uwzględniają określone limity zatankowanych litrów;
2. Programy lojalnościowe – na stacjach, które oferują program partnerski, za paliwo trzeba płacić zazwyczaj nieco więcej;
3. Fakturę VAT – ilość wystawianych faktur w miesiącu jest istotna w przypadku kart kredytowych. Im rzadziej faktura jest wystawiana, tym dłuższy okres kredytowania zakupionego przez firmę paliwa;
4. Monitoring transakcji – wypada sprawdzić, czy istnieje bezpłatny dostęp do systemu online, dzięki któremu można zarządzać swoimi kartami (podglądać transakcje, saldo, zmiany limitów kart itp.);
5. Sieć stacji – trzeba porównać zasięg sieci stacji z zasięgiem sieci danej firmy. Liczba stacji i ich lokalizacja jest bardzo istotna dla pracowników korzystających z samochodów firmowych.

Najpopularniejsze karty paliwowe w Polsce

W Polsce do grupy liderów wydających karty paliowe należą trzej operatorzy: PKN Orlen, DKV oraz euroShell. Poza tymi trzema emitentami na rynku jest wielu innych.
PKN Orlen wydaje kartę Orlen Flota, która akceptowana jest na ponad 1800 stacjach w Polsce i na 20 000 stacjach w Europie. Przy korzystaniu z tej karty istnieje minimalny limit w wysokości 1000 litrów tankowania paliwa miesięcznie. Jak wszystkie tego typu karty można ją obsługiwać drogą online. Kolejna karta to Lotos Biznes – miesięczny minimalny limit to 1000 litrów. Zabezpieczenie finansowe transakcji i jego warunki ustalane są indywidualnie z klientem. Karta ta jest akceptowana na 350 stacjach w Polsce i na ok. 12 000 stacjach w Europie. W przypadku karty DKV brak limitu w ilości tankowanego paliwa miesięcznie. Można tutaj skorzystać z dwóch form zabezpieczenia płatności: kaucja i gwarancja bankowa. Jednak dla największych zaufanych klientów nie ma konieczności wpłacania żadnego zabezpieczenia. Karta akceptowana jest na ok. 3000 stacjach w Polsce i ponad 33 000 stacjach w Europie. W przypadku karty UTA również nie ma miesięcznego limitu tankowania a sprawa zabezpieczeń płatności ustalana jest indywidualnie z klientem. Karta akceptowana jest na ok. 3500 stacjach w Polsce i na ok. 28 000 stacjach w Europie. W przypadku karty BP PLUS limit miesięcznego tankowania to minimum 500 litrów. Zabezpieczeniem płatności może być ubezpieczenie kredytu kupieckiego, gwarancja bankowa lub depozyt złożony na rachunku BP. Karta akceptowana jest na ponad 700 stacjach w Polsce i na prawie 18 000 stacjach w Europie. Karta euroShell nie ma ustalonego limitu miesięcznego tankowania. Zabezpieczeniem płatności jest depozyt na rachunku bankowym Shell, założonym na okres obowiązywania umowy lub blokada środków na rachunku klienta. Karta akceptowana jest na prawie 400 stacjach w Polsce i na 20 000 stacjach w Europie. Limit miesięcznego tankowania w przypadku karty Statoil Firma wynosi 400 litrów. Zabezpieczeniem płatności może być depozyt bankowy, gwarancja bankowa lub ubezpieczenie kredytu kupieckiego. Karta ta akceptowana jest na ponad 650 stacjach w Polsce i ponad 20 000 stacjach w Europie. Jeśli chodzi o kartę LUKOIL to miesięczny limit tankowania wynosi 1000 litrów. Karta akceptowana jest na 111 stacjach w Polsce i 7000 stacjach w Europie. W przypadku karty NESTE OIL Buisness, która na polskim rynku pojawiła się dosyć niedawno, nie ma limitu miesięcznego tankowania. Karta jest akceptowana na 106 samoobsługowych stacjach w Polsce i 315 stacjach w Europie.

Zalety wyżej wymienionych kart paliwowych są powszechnie znane dla polskich przedsiębiorstw. Do korzyści zalicza się przede wszystkim wygodę, niższe ceny za paliwo oraz bezpieczeństwo. Kierowca korzystający z karty paliwowej nie płaci gotówką, dzięki czemu firma transportowa zwiększa swoje finansowe bezpieczeństwo. Przedsiębiorstwo uzyskuje wówczas stałą kontrolę nad finansami przeznaczanymi na zakup paliwa do samochodów służbowych.

Źródło: tankuj.pl
Tankuj
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 01 01 2001

25 Lip 2022, 18:20

Karta paliwowa jest przydatna, zwłaszcza teraz, gdy ceny paliw są bardzo wysokie. Poczytajcie sobie o Moyl. To karta dla firm i osób prywatnych, dzięki której można zaoszczędzić na litrze nawet 25 gr, można też uzyskać atrakcyjne rabaty na akcesoria. Kolejną korzyścią jest to, że otrzymuje się jedną fakturę zbiorczą, dzięki której łatwiej można obliczyć wydatki na paliwo.
Karina90
Obserwowany
 
Posty: 1
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus LS - ponad 2500 bieżących udoskonaleń
    Od premiery w roku 2006, dotychczasowa generacja LS przeszła ponad 2500 bieżących udoskonaleń, zaś najnowszy LS dodaje do tego kolejne 3000 zmian, a wśród nowych elementów oraz innowacji technicznych znalazły ...