Odległość z centralnej Polski: 1050-1350 km
Koszt rejestracji samochodu: około 150 euro
Czas załatwiania formalności: 1 dzień
Kraj sąsiadujący z Belgią i Niemcami, w którym zarejestrowanych jest 8 mln samochodów. Urzędowo obowiązuje język niderlandzki, ale z Holendrami w większości przypadków można się bez problemu porozumiewać po angielsku i niemiecku.
Specyfika rynku
W Holandii często można znaleźć zadbane auta z udokumentowaną historią. Cofanie liczników jest tam karalne, a historię samochodów można sprawdzić po numerach rejestracyjnych na stronie Państwowej Służby Ruchu www.rdw.nl.
Jakie auta kupowaćPrzepisy podatkowe w Holandii nie sprzyjają posiadaniu samochodów z dużymi silnikami. Właśnie takie auta są sprzedawane w atrakcyjnych cenach. Popularny jest import SUV-ów i samochodów terenowych. Podczas transakcji warto się targować.
Najczęściej sprowadzane modeleBMW X3 i X5
Land Rover Discovery
Renault Laguna
VW Passat
Gdzie szukać samochodów
W Holandii popularne jest sprzedawanie samochodów bezpośrednio przez właścicieli lub w małych komisach. Takie auta umieszczane są w internetowych portalach. Dodatkowo w miejscowości Beverwijk zlokalizowana jest duża giełda samochodowa czynna we wtorki, na którą przyjeżdżają zarówno handlarze, jak i prywatni sprzedawcy.
www.autotekoop.nl
www.automarkt.nl
www.gaspedaal.nl
www.autotrader.nl
www.autokopen.nl
www.marktplaats.nl
Dokumenty i formalnościFormalności związane z rejestracją kupionego w Holandii samochodu załatwia się w lokalnych odpowiednikach polskich wydziałów komunikacji - urzędach Państwowej Służby Ruchu Drogowego (RDW) lub agencjach tych urzędów. Niestety, takie punkty znajdują się jedynie w większych miastach. Po kupieniu samochodu należy udać się do RDW ze sprzedającym, by ten mógł wyrejestrować auto i oddać
tablice rejestracyjne , które są niszczone. Kupujący w urzędzie musi przedstawić dowód zakupu auta, dokument tożsamości i kompletny dowód rejestracyjny. Urzędnicy za 24 euro wystawiają deklarację wywozową auta i nadają numer wywozowych tablic rejestracyjnych, ważnych 14 dni lub do wygaśnięcia badania technicznego. Tablice wyrabiane są na miejscu, często wypisywane są odręcznie za pomocą flamastra. W urzędzie kupujący musi jeszcze za około 120 euro wykupić ubezpieczenie OC. Zarejestrowanym autem trzeba wyjechać z Holandii w ciągu 14 dni.
Import z Holandii - za i przeciwCoraz więcej osób decyduje się na import samochodów z Holandii, ponieważ można tam kupić auta w dobrym stanie, a ich przebieg da się sprawdzić z Polski na podstawie numerów rejestracyjnych (stałych dla auta bez względu na zmiany właścicieli). Auta sprowadzane na kołach muszą mieć ważny przegląd.
Plusy: duża liczba zadbanych i regularnie serwisowanych samochodów, możliwość sprawdzenia historii przebiegu pojazdu przez internet, stosunkowo niskie ceny, które można negocjować.
Minusy: brak możliwości powrotu na kołach samochodem bez ważnego badania technicznego, brak urzędów rejestrujących auta (RDW) w każdym mieście.
źródło: Magazyn Auto