Silnik spalinowy

  • Skróty dotyczące terminów motoryzacyjnych

  • Silnik spalinowy

    Silnik spalinowy - co to znaczy?


    Silnik spalinowy to urządzenie, które zamienia energię chemiczną zawartą w paliwie (np. benzynie, oleju napędowym, gazie ziemnym) na energię mechaniczną, która może być wykorzystana do napędzania różnych maszyn, w tym pojazdów, generatorów elektrycznych i innych urządzeń.

    Silnik spalinowy działa na zasadzie tłokowego przetwarzania energii cieplnej na energię mechaniczną. W silniku spalinowym znajduje się komora spalania, w której paliwo zostaje poddane spalaniu, generując duże ilości energii cieplnej w postaci gorącego gazu. Gorący gaz powoduje wyrzucenie tłoka w dół cylindra, przekazując tym samym energię mechaniczną do wału korbowego.

    Silniki spalinowe można podzielić na dwa główne typy: czterosuwowe i dwusuwowe. Do tego mamy jeszcze silniki z zapłonem iskrowym i samoczynnym. Silniki czterosuwowe są najczęściej stosowane w pojazdach i innych urządzeniach. W takim silniku z zapłonem iskrowym sekwencja działań wygląda następująco:

    Zasysanie - tłok przemieszcza się w dół cylindra, otwierając jednocześnie zawór ssący. W wyniku tego, mieszanka paliwa i powietrza zostaje wprowadzona do komory spalania.

    Sprężanie - zawór ssący zostaje zamknięty, a tłok przemieszcza się w górę cylindra, sprężając mieszankę paliwa i powietrza.

    Zapłon - w momencie, gdy mieszanka jest odpowiednio sprężona, następuje iskra zapłonowa, która powoduje zapłon mieszanki i generowanie gorącego gazu w komorze spalania.

    Praca - gorący gaz powoduje przesunięcie tłoka w dół cylindra, przekazując energię mechaniczną na wał korbowy.

    Wydech - w końcowej fazie cyklu, tłok przemieszcza się w górę cylindra, otwierając zawór wydechowy i wypuszczając spaliny z komory spalania.

    Silniki spalinowe znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w samochodach, ciężarówkach, autobusach, motocyklach, łodziach, samolotach, generatorach elektrycznych i innych maszynach. Są one popularne ze względu na swoją wysoką moc i łatwość w uzyskaniu paliwa, ale generują również duże ilości szkodliwych emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. W związku z tym, coraz więcej producentów i użytkowników zwraca się ku bardziej przyjaznym dla środowiska alternatywom.


    Ocena: 0.0/5