Targi Motoryzacyjne w Genewie - premiery Toyoty

19 Lut 2011, 11:24

    Podczas 81 Targów Motoryzacyjnych w Genewie Toyota zaprezentuje cztery zupełnie nowe modele;
    Aż trzy z nich to wersje z innowacyjnymi napędami hybrydowymi lub elektrycznymi;
    W Genewie europejską premierę będzie miał hybrydowy, 7-osobowy mini-van Prius+ oraz Prius Plug In, dzięki którym powstaje pierwsza na świecie rodzina samochodów hybrydowych.
Toyota Prius jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samochodem z napędem hybrydowym (debiut w 1997 roku). W czasie kiedy inni producenci wprowadzają dopiero swoje pierwsze projekty hybrydowe, Toyota od roku sprzedaje już trzecią generację Priusa, do którego w tym roku dołączają kolejne wersje nadwoziowe modelu.

Do dziś na całym świecie sprzedano 2.1 miliona Priusów. W Japonii hybrydowa Toyota była najlepiej sprzedającym się samochodem na rynku przez 20 kolejnych miesięcy (Maj 2009 – Grudzień 2010), bijąc tym samym roczny rekord sprzedaży jakiekolwiek modelu w historii rynku motoryzacyjnego w Japonii (poprzedni rekord należał do modelu Corolla, którego w 1990 roku sprzedano w liczbie 300 tys. sztuk – sprzedaż Priusa w 2010 roku wyniosła niemal 316 tys. sztuk).

Prius od początku istnienia wyprzedzał swoje czasy, wyraźnie redukując spalanie i emisję nie tylko CO2, ale także innych szkodliwych substancji jak NOx, a dodatkowo w trybie elektrycznym nie generując żadnej emisji ani zużycia paliwa.

Po 14 latach obecności Priusa na rynku, technologia hybrydowa Toyoty jest postrzega już nie jako ciekawostka ekologiczna, ale masowa i pełnoprawna alternatywa dla silników spalinowych czy Diesla, o równie dobrych osiągach i wyraźnie niższym spalaniu i emisji szkodliwych substancji.

Toyota konsekwentnie rozwija nowe projekty hybrydowe, dlatego też rodzina Priusa powiększa się o nowe rodzaje napędów i nadwozi:


Prius Plug In

W 2012 roku do salonów Toyoty trafi Prius Plug In, który umożliwia ładowanie baterii pojazdu z domowego gniazdka elektrycznego. Cały proces ładowania zajmuje jedynie półtorej godziny, co pozwala na przejechanie wyłącznie na silniku elektrycznym dystansu 20 km przy prędkości do 100 km/h.

Na tym dystansie samochód nie zużywa paliwa, ani nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Po wykorzystaniu energii zgromadzonej w bateriach, samochód automatycznie przechodzi w tryb hybrydowy, utrzymując rewelacyjne wyniki spalania i emisji znane z dotychczasowych wersji Priusa.

Prius Plug In jest najbardziej realną manifestacją pojazdu przyszłości. Pozwala typowemu europejskiemu kierowcy na niemal bezkosztową codzienną eksploatację samochodu – zdecydowana większość mieszkańców miast porusza się na dystansie nieprzekraczającym 20 km. W odróżnieniu od projektów ekologicznych innych producentów, Prius Plug In nie ma przy tym ograniczeń zasięgu – po wykorzystaniu energii zmagazynowanej w baterii, samochód przełącza się automatycznie w tryb napędu hybrydowego.

Możliwość doładowywania baterii z gniazdka, oraz wydłużenie do 20 km zasięgu tylko na silniku elektrycznym, skutkuje jeszcze lepszymi wynikami spalania niż w tradycyjnym Priusie:

    2,6l / 100km – tyle wynosi średnie spalanie Priusa Plug In. To aż o 30% mniej niż w przypadku tradycyjnego Priusa.
    59g CO2 / km – tyle wynosi średnia emisja CO2.


Prius+

Podczas Targów Motoryzacyjnych w Genewie, europejską premierę będzie miał także zupełnie nowy model hybrydowy Toyoty – Prius+, czyli pierwszy na świecie siedmioosobowy mini van z napędem hybrydowym. Jest to całkowicie nowa konstrukcja, skonstruowana od podstaw w Japonii.

Poza najbardziej zaawansowanym technologicznie systemem napędu hybrydowego, Prius+ będzie wyróżniał się wyjątkową przestronnością wnętrza. W kabinie znajdują się trzy rzędy siedzeń, dzięki czemu miejsce wewnątrz znajdzie siedmiu pasażerów. W drugim rzędzie siedzeń znajdują się trzy niezależne fotele, każdy z możliwością składania, przesuwania i regulowania oparcia. Trzeci rząd zawiera dwa fotele z możliwością składania w proporcji 50/50.

Za źródło napędu posłuży system hybrydowy znany z tradycyjnej wersji Priusa, z jedną jednak istotną modyfikacją.

Nowym rozwiązaniem technologicznym Priusa+ będzie system baterii litowo-jonowych, podobny do tych zastosowanych w Priusie Plug In. Inżynierom Toyoty udało się znacząco zmniejszyć ich rozmiary, przy zachowaniu dotychczasowej wydajności. Dzięki temu cały zestaw baterii udało się zmieścić bezpośrednio pod drugim rzędem siedzeń. Zarówno przestronność wnętrza jak i pojemność bagażnika nie są zatem w jakikolwiek sposób ograniczone elementami układu hybrydowego.

Podobnie jak Prius Plug In, Prius+ znajdzie się w sprzedaży w Europie w pierwszej połowie 2012 roku.

źródło: toyota.pl
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5297
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Fotel Alpine
    Legendarna zwinność Alpine wynika z niewielkiej masy auta. Nasi inżynierowie zastosowali tę zasadę przy projektowaniu fotela, dzięki któremu kierowca i maszyna stają się jednością. Ultralekki fotel kubełkowy Siedzenie ...
    Co należy okresowo sprawdzać w samochodzie?
    Nie znalazłem na forum podobnego tematu, a myślę że może on pomóc innym użytkownikom/kierowcom w ustaleniu tego na co powinni zwracać uwagę okresowo podczas eksploatacji samochodu. O pewnych rzeczach zapominamy czasem ...