1 LISTOPADA 2007 - Czwartek

31 Paź 2007, 01:36

Tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych wypada w czwartek. Wolny od pracy dzień pod koniec tygodnia, to dla wielu okazja do przedłużenia weekendu. Radzimy, co zrobić, by wyjazd do miejsc pochówku bliskich był bezpieczny i co zrobić, by nie paść ofiarą złodziei.

JAZDA SAMOCHODEM

Planując wyjazd w dłuższą trasę należy sprawdzić stan techniczny samochodu - zbadać stan ogumienia, oświetlenia, układu hamulcowego i kierowniczego. A przed podróżą dobrze wypocząć.

Jesienna aura bywa kapryśna. Nad ranem pojawiają się mgły, mżawki, deszcz. Drogi mogą być śliskie. Sprzyjają temu także liście, które o tej porze roku opadają na drogę. Mokre są niemal tak śliskie, jak lód. Dostosujmy więc prędkość do warunków na drodze.

W prasie lokalnej, bądź na policyjnych stronach internetowych sprawdźmy, gdzie na trasie możemy napotkać utrudnienia w ruchu. Informacje o remontach dróg i objazdach możemy znaleźć na stronach internetowych regionalnych dyrekcji dróg.

Na stronach internetowych Policji znajdziecie Państwo informacje o policyjnych punktach ręcznego pomiaru prędkości.

Jadąc w większych kolumnach należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. To samo tyczy się jazdy w korku.

W najbliższym czasie w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Zwracajmy, więc uwagę na znaki drogowe. Szczególnie w rejonie cmentarzy. Nie jedźmy na pamięć. Może się zdarzyć, że droga, którą codziennie jeździmy do pracy została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. To samo może się tyczyć miejsc do parkowania. Przy niektórych ulicach zostaną ustawione dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu będą usuwane na koszt właściciela.

Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy po jego wypiciu siadają "za kółko". Policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących.

Jak co roku, w miejscach gdzie będą występować utrudnienia, ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego. Stosujmy się do ich poleceń.

Gdy nie będziemy wiedzieć gdzie zaparkować lub którędy dojechać, zapytajmy policjantów.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.

PIESI

Korzystajmy z chodników. Jeśli nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogę, nie wybiegajmy zza samochodu. Starajmy się przechodzić na drugą stronę tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Jeżeli to możliwe nocą zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinniśmy wyposażać najmłodszych.

UWAŻAJMY NA KIESZONKOWCÓW

Przede wszystkim nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki. W samochodach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku. Jeśli już musimy je wziąć, to schowajmy je do bagażnika.

Uważajmy w tłumie. To doskonałe miejsce dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku, w tylnych kieszeniach spodni. Nie ubierajmy biżuterii, nie nośmy wartościowych dokumentów.

Bądźmy czujni i ostrożni. Każdą chwilę nieuwagi złodzieje potrafią bezlitośnie wykorzystać.

W te dni w okolicach zatłoczonych miejsc będzie wielu policjantów i strażników miejskich. Nie wahajmy się prosić ich o pomoc. W tłumie będzie też wielu policjantów po cywilnemu, jednak nic nie zwalnia nas od obowiązku zachowania szczególnej ostrożności.

ZABEZPIECZMY MIESZKANIE

Sprawdźmy, czy wychodząc zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna.

Poprośmy zaufanego sąsiada, by spojrzał czy w naszym mieszkaniu nie dzieje się nic niepokojącego. Czy nie są naruszone zamki i czy drzwi cały czas są zamknięte.

BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH

Na cmentarzach i ich okolicach będzie bardzo tłoczno. W przypadku zaginięcia, lub odnalezienia dziecka natychmiast poprośmy o pomoc najbliższego policjanta.

Tekst opracowany przez KGP

A my życzymy SZEROKIEJ DROGI i BEZPIECZNYCH powrotów!
Administrator i Moderatorzy
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5296
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Ubezpieczenie OC i AC samochodu bez tajemnic
    Ubezpieczenie samochodu to jedna z najważniejszych kwestii, o której muszą pamiętać właściciele pojazdów. Zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC mają swoje specyficzne role, które pozwalają chronić ...
    Mobilność elektryczna w BMW Group ma już 40 lat
    Pod koniec 1975 eksperymentalny pojazd zbudowany w oparciu o BMW LS oraz wyposażony w nowe akumulatory oraz nowy silnik elektryczny zaczął przynosić pierwsze rezultaty. Następnie, w roku 1980, zapoczątkowany został projekt ...