5 wskazówek - jak zadbać o silnik diesla, by wystrzec się awarii?

14 Wrz 2023, 14:22

Silniki diesla znane są ze swojej długiej żywotności. Obecnie produkowane jednostki pracują cicho i są ekonomiczne pod względem zużycia paliwa. Eksperci sieci Q Service Castrol przygotowali zestaw najważniejszych porad, dzięki którym silniki diesla okażą się niezawodne i będą służyły kierowcy przez długi czas.

  1. Korzystaj z płynów o sprawdzonej jakości
  2. Chroń turbosprężarkę przed zniszczeniem
  3. Pamiętaj o wymianie filtrów
  4. Wybieraj dłuższe trasy
  5. Pamiętaj o regularnym serwisie
5 wskazówek - jak zadbać o silnik diesla, by wystrzec się awarii? Według danych PZPM, samochody z silnikiem diesla stanowiły w zeszłym miesiącu 9% zarejestrowanych pojazdów osobowych. Kierowcy decydują się na wybór takiej jednostki przede wszystkim ze względu na oszczędności w zużyciu paliwa. To, co je odróżnia od pozostałych silników, to dużo bardziej skomplikowana budowa – z tego też względu są dość wymagające w eksploatacji, a ich naprawa potrafi być kosztowna.

Korzystaj z płynów o sprawdzonej jakości

Samochody z silnikiem diesla do prawidłowej pracy jednostki napędowej potrzebują sprawnego układu smarowania. Jego zniszczenie powoduje przyspieszone wycieranie elementów i może doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej. W tej kwestii istotny jest dobór oleju silnikowego o odpowiednich parametrach i właściwościach. Przy jego wyborze warto pamiętać o warunkach pracy silnika i temu jak mocno będzie on eksploatowany. Zazwyczaj producenci rekomendują wymianę oleju silnikowego raz na rok lub co 15 tys. km. Jednak w przypadku, gdy samochód jest użytkowany w trudnych warunkach, m.in. w miejscach o dużym zapyleniu lub w terenach górskich, mechanicy radzą, by wymieniać olej nieco częściej.

Ze względu na bardziej skomplikowaną budowę silnika diesla, są one bardzo wrażliwe na jakość paliwa. Płyny dobrej jakości mają ogromne znaczenie przede wszystkim zimą, gdy parametry paliwa zależą od rodzaju dodatków uszlachetniających, np. zapobiegających wytrącaniu się parafiny. Mechanicy sieci Q Service Castrol podpowiadają, by korzystać ze sprawdzonych stacji benzynowych, które dbają o stan dystrybutorów. Nawet drobny brud, który dostanie się do silnika, może doprowadzić do jego poważnej awarii, najczęściej układu wtryskowego i wtryskiwaczy.

Chroń turbosprężarkę przed zniszczeniem

Kolejnym newralgicznym i kosztownym w naprawach elementem w samochodach z silnikiem diesla jest turbosprężarka. Aby służyła kierowcom jak najdłużej, należy przede wszystkim pozwolić jej po zakończeniu jazdy ostygnąć. Mechanicy wskazują, by po zatrzymaniu, a przed wyłączeniem silnika, odczekać na jałowym biegu od 20 sekund nawet do około minuty.

"Charakterystyczny gwizd, utrata mocy auta, pojawiający się niebieskawy dym z rury wydechowej czy zwiększony pobór oleju to symptomy, które mogą wskazywać na konieczność wymiany turbosprężarki w samochodzie, a to niestety jeden z bardziej kosztownych wydatków w warsztacie" mówi Marcin Florczak z serwisu KAM-CAR, należącego do sieci Q Service Castrol.

Pamiętaj o wymianie filtrów

W związku z wprowadzeniem norm emisji spalin, silniki wyposażono w filtr cząstek stałych. Mają za zadanie pozbycie się sadzy z niespalonego paliwa. Nieczyszczone regularnie grożą zapchaniem i usterkami. Z kolei w przypadku filtra DPF dobrą praktyką jest jego regeneracja poprzez profesjonalne czyszczenie tego elementu.

"Jeśli kierowca posiada w samochodzie filtr cząstek stałych, dobrym rozwiązaniem jest tankowanie na sprawdzonych stacjach dużych ilości paliwa. W przypadku zapchania filtra, można liczyć się z wydatkiem w warsztacie nawet do kilku tysięcy złotych" stwierdza Marcin Florczak.

Wybieraj dłuższe trasy

Samochody z silnikiem diesla potrzebują więcej czasu, by osiągnąć temperaturę roboczą niezbędną do optymalnego przebiegu spalania mieszanki. W związku z tym mechanicy zalecają, by unikać bardzo krótkich tras. Jednostka diesla lepiej sprawdzi się podczas dłuższych podróży. Wtedy warto poczekać aż turbina silnika się schłodzi do właściwej temperatury przed wyłączeniem silnika – w ten sposób nie dojdzie do jej zatarcia.

"Najlepszym sposobem na właściwą i ekonomiczną eksploatację silnika diesla podczas dłuższej jazdy jest pokonanie ostatnich kilkunastu kilometrów drogi w możliwie spokojny sposób, bez wkręcania silnika na duże obroty. Wówczas układ chłodzący zmniejszy temperaturę wrażliwych elementów jednostki napędowej do optymalnych wartości" wyjaśnia Marcin Florczak.

Pamiętaj o regularnym serwisie

Istnieje wiele porad na to, by we właściwy sposób zadbać o jednostkę napędową. Wśród najważniejszych eksperci wymieniają regularne przeglądy, dbałość o układ chłodzenia oraz układ smarowania czy korzystanie ze sprawdzonej jakości płynów i części zamiennych. Warto pamiętać również o rozważnym stylu jazdy. Wszystkie te wskazówki sprawią, że silnik diesla okaże się niezawodny i bezproblemowy i będzie służył kierowcy na lata.

źródło: Q Service Castrol | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3820
Zdjęcia: 13127
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

14 Wrz 2023, 15:16

Wymiana oleju na czas i jak mamy DPF to jazda na dłuższych dystansach przynajmniej raz w tygodniu.
Moskito
Początkujący
 
Posty: 193
Zdjęcia: 17

16 Wrz 2023, 14:44

Redakcja napisał(a):Mechanicy wskazują, by po zatrzymaniu, a przed wyłączeniem silnika, odczekać na jałowym biegu od 20 sekund nawet do około minuty.
Wystarczy przed końcem jazdy jechać spokojnie bez deptania i ostrego przyspieszania. Tak samo jak lecimy po trasie i mamy zamiar zjechać zatankować warto już przed zjazdem wytracić prędkość co pozwoli na schłodzenie turbiny :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10167
Zdjęcia: 35

19 Wrz 2023, 09:47

Ja stosuję top 3 zasady (poniżej opiszę) i u mnie się sprawdza. Oczywiście zależy też na jaki silnik traficie bo diesel dieslowi nie równy :mrgreen:

Regularna wymiana oleju i filtrów: Regularna wymiana oleju jest kluczowa dla zdrowia silnika. Olej smaruje i chroni ruchome części silnika przed zużyciem. Filtry, takie jak filtr oleju i filtr paliwa, usuwają zanieczyszczenia, co pomaga utrzymać czystość oleju i paliwa. Wymieniaj olej i filtry zgodnie z zaleceniami producenta lub co określony przebieg pojazdu.

Unikanie długotrwałych prac na niskich obrotach i przeciążania: Praca silnika na niskich obrotach przez dłuższy czas może prowadzić do nagarów i innych problemów. Z kolei przeciążanie silnika (np. podczas jazdy z przeciążonym przyczepą) może skrócić jego żywotność. Staraj się utrzymywać równomierny i umiarkowany sposób jazdy, a w przypadku dużych obciążeń, zachowuj rozwagę.

Regularne sprawdzanie i konserwacja systemu paliwowego: System paliwowy w silniku diesla jest kluczowym elementem. Regularnie sprawdzaj stan filtra paliwa i wymieniaj go w razie potrzeby. Unikaj też używania niskiej jakości paliwa, które może zawierać zanieczyszczenia. Jeśli masz możliwość, wybieraj renomowane stacje paliwowe.
blocke
Nowicjusz
 
Posty: 18
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku
    Rejestracja samochodu z zagranicy ( Holandia ), bez tablic rejestracyjnych, kupiony w komisie. Przed kupnem samochodu robimy pierwszy przegląd techniczny w kraju. Po zakończonym badaniu ( bez znaczenia czy negatywnym czy ...
    Jazda na zderzaku - przejaw agresji i braku wyobraźni
    W projekcie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym znalazł się zakaz "jazdy na zderzaku" na autostradach i drogach ekspresowych. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z agresywnymi ...