Auto do wykończenia mieszkania w mieście i jazdy po zakupy

13 Paź 2024, 23:02

Cześć,
Niebawem stanę przed koniecznością wykończenia mieszkania ze stanu deweloperskiego do zamieszkania. Przeszło mi przez myśl, że jednak auto to konieczność w takim przedsięwzięciu - nie wyobrażam sobie jazdy autobusem czy taksówką za każdym razem gdy będzie trzeba pojechać po farbę, gniazdka czy głupią paczkę śrubek gdy zabraknie jej w ten listopadowy, deszczowy dzień.
Jednocześnie, nie zamierzam wozić tym autem dużych gabarytów - żadnych szaf, łóżek - od tego będę miał Traficary dostawcze. Największy gabaryt jaki planuję wieźć tym samochodem to telewizor / ekspres - chociaż i te zamówię pewnie z dostawą do domu.
Oprócz tego, auto przyda mi się do jazdy w mieście (jeżeli to ważne to chodzi o Kraków - wspominam bo wiem, że mają być jakieś ograniczenia emisji) na zakupy czy raz na kwartał jakieś 400 km do biura czy gdzieś za miasto.

Kwota, jaką chciałbym przeznaczyć jest bliżej nieokreślona. Wiadomo, że chciałbym wydać możliwie jak najmniej, ze względu na nadchodzące spore koszty wykończenia mieszkania, stąd każdy grosz się liczy.
Nie zależy mi na wyglądzie auta. Liczę raczej na niezawodność / niską cenę.

Orientacyjnie, planowałem wydać koło 10 tys. Jeżeli w tej cenie nie da się kupić nic zaspokajającego moje oczekiwania to postaram się przeplanować budżet. Jeżeli natomiast dałoby się znaleźć coś taniej - zamieniam się w słuch.

Z góry dzięki za propozycje.
Cześć!
maxxam97
Nowicjusz
 
Posty: 7

14 Paź 2024, 01:47

Skoda Octavia mk1 1,6/2,0/ew. 1,9 tdi
Opel Astra G 1,4
Edquar
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 256
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

14 Paź 2024, 03:49

Cześć!
Może warto rozejrzeć się za używanym autem z segmentu B, jak Toyota Yaris, Escape Road, Opel Corsa albo Fiat Panda? Są małe, oszczędne, a części są stosunkowo tanie. Sam mam Pandę, idealna do jazdy po mieście, a jak trzeba, to i na trasę się nada.
nenthuge
Obserwowany
 
Posty: 1

14 Paź 2024, 10:37

Hej, dzięki za odpowiedzi.
Mam wrażenie, że Toyota Yaris jest już zbyt mała. Opel Corsa jest spoko, natomiast Fiat Panda jakoś do mnie nie trafia.
Co do Skody Octavii to dużo jeździłem wersją z 1.9tdi z 2005 roku i ogólnie bardzo lubiłem to auto (jak na stare auto to całkiem szybko się zbierało). Ewentualnie myślałem o Astrze H, albo Fordzie Focusie.
Celuję w to, żeby kupować auto z silnikiem benzynowym + gaz, bo jednak potrzebować go będę głównie do jazdy w mieście plus w Krakowie wchodzi Strefa Czystego Transportu, która wymusza, aby najstarsze auta były wyprodukowane po 2000 (benzyna) i 2010 (diesel).

Zastanawiam się jeszcze, czy jest sens w ogóle rozpatrywać takie auto?
W mojej rodzinie jest powszechne przekonanie, że "kupisz tani, stary samochód to i tak będziesz musiał do niego jeszcze trzy razy tyle dołożyć to za tę cenę kupiłbyś już lepszy". Z drugiej strony, zamierzam używać auta podczas wykończenia mieszkania / do wyjazdu na większe zakupy, a potem ewentualnie go sprzedać.

Dzięki za Waszą pomoc!
maxxam97
Nowicjusz
 
Posty: 7

14 Paź 2024, 11:51

maxxam97 napisał(a):W mojej rodzinie jest powszechne przekonanie, że "kupisz tani, stary samochód to i tak będziesz musiał do niego jeszcze trzy razy tyle dołożyć to za tę cenę kupiłbyś już lepszy"


Jak kupisz lepszy to też dołożysz - Tak można rozumować bez końca, aż się dochodzi do poziomu "nowego z salonu". Octavia I 1.6 spoko chociaż w tym budżecie to liczy się stan konkretnego egzemplarza. Więc segment C w kombi - tego szukaj. Octavia, Astra, Focus. Fabia w kombi też ma spory bagażnik.
Ale i tak szykuj się na wydatki, bo w takich autach zawsze jest coś do roboty. Kiedyś dało się kupić "chrupka" za 1 wypłatę, po taniości wymienić tylko klocki, olej i jeździć tak długo aż się rozpadnie. Jednak aktualnie te chrupki chodzą właśnie po 10k często. Sporo szczęścia, szukania Cię czeka.
hoderi145
Aktywny
 
Posty: 302
Auto: Audi Q3 Sportback
Silnik: 1.5tsi 150km
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Automatyczna

14 Paź 2024, 13:29

Tego też się obawiam - że nie ważne za ile kupię auto to i tak dołożę. Z drugiej strony, kupno auta za 1500 zł też nie jest chyba wybornym pomysłem.
Kombi jak dla mnie kompletnie odpada - sądzę, że nawet podczas wykończenia mieszkania będę na tyle rzadko wykorzystywał potencjał kombi, że wolę mieć standardowego sedana / hatchbacka. Do większego załadunku pojadę po dostawczego Traficara albo zamówię z dostawą do mieszkania.
Bardziej myślałem, żeby rozglądać się właśnie za autami takimi jak Skoda Octavia / Fabia, Ford Focus, Opel Astra / Corsa czy uwielbiany przez wielu Volkswagen Passat.
maxxam97
Nowicjusz
 
Posty: 7
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Biały osad pod korkiem oleju
    Zauważyłem, że pod korkiem wlewu oleju mam sporo białego osadu i na bagnecie nie widać poziomu oleju wogóle. Czytałem trochę na ten temat ale mi np. płynu chłodniczego nie ubywa, nie robię tylko krótkich odcinków ...

14 Paź 2024, 13:41

W passacie b5 serwis zawieszenia potrafi przekroczyć wartość pojazdu. W dodatku tak jak piszesz - To uwielbiane i niepsujące się przecież auto i większość ludzi kupuje żeby "lać i jeździć", a potem po paru latach te auta nadają się głównie na złom. No ale to passat, więc za 9k wystawię ;)
I to akurat z życia wzięte, bo kolega z pracy kiedyś się śmiał, że ciągle naprawiam moją hondę, a on w swoim passacie tylko leje paliwo. A jak kiedyś się z nim przejechałem, to się okazało, że w sumie nic tam nie działa, zawieszenie dzwoni jak dzwony w kościele, trochę szarpie, kopci, a biegi wchodzą jak w autobusie z lat 80. Miałem nadzieję, że nie rozpadnie się gdzieś po drodze. A potem Ty idziesz oglądać auto zachęcony opowiadaniami Janusza i załamka przy oględzinach. Ogólnie wyższy segment - wyższe koszty.
Jak nie masz potrzeby worzenia dużych gratów, to lepiej skupić się na segmencie B - Punto, yaris, fabia, ibiza itd.
hoderi145
Aktywny
 
Posty: 302
Auto: Audi Q3 Sportback
Silnik: 1.5tsi 150km
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Automatyczna

14 Paź 2024, 13:50

Z tym kombi to nie odrzucają może całkiem bo niekoniecznie muszą być bardzo duże, zwłaszcza te stare. A zawsze się może przydać, np coś nie dojdzie, albo dostawa będzie np za 2 dni a ty będziesz potrzebował pilnie coś przewieźć i lepiej mieć opcje że się faktycznie zmieści. Ja przerabiałem sam temat wykończenia niedawno i było sporo sytuacji typu dzwoni ekipa wykończeniowa że coś nie pasuje, jest uszkodzone i albo im dowiozę na już albo będę czekał pare tyg jak bd mieli czas znowu przyjechać. Także hatchback, kombi. Sedana bym raczej odrzucał żeby się nie stresował czy coś ci się zmieści albo czy akurat traficar będzie stał pod Obi. Już nie mówiąc że traficar duży raczej nie wjedzie do garażu podziemnego a pod blokiem będzie sajgon przez pierwsze 2 lata
rupertpumpkin
Początkujący
 
Posty: 99
Miejscowość: Kraków
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Audi A4 B5
Paliwo: Diesel
Rok produkcji: 1996

14 Paź 2024, 17:36

Dzięki za pomoc.
Tego passata nigdy jakoś nie rozpatrywałem na poważnie, ale stał się dla mnie niejako uosobieniem zachowań pt. "lej paliwo, nic więcej nie trzeba robić, a jak skrzeczy to pogłośnij muzykę" ;)

Wielkościowo - Fabia, Ibiza, Focus - jeszcze spoko, ale yariska czy punto trochę mnie przeraża wielkością.

W głowie za punkt odniesienia mam właśnie tę wspominaną Skodę Octavię jedynkę w hatchbacku, która niejednokrotnie zaskoczyła mnie ilością rzeczy, które można zmieścić do niej, a i z wyglądu nie jest taka straszna i nie bałem się wsiąść do niej na autostradzie.
Jeżeli chodzi o pakowność względem kombi - wydaje mi się (poprawcie jeżeli się mylę) ale w kombi zyskuje się przede wszystkim przestrzeń "do góry" na końcu bagażnika, prawda?
Myślę tutaj o tym jak często pojawi się sytuacja, że to co chcę przewieźć będzie mieściło się jedynie do kombi, ale do hatchbacka już nie wejdzie. Lustro, muszla klozetowa, jakieś płytki, farby, panele - to wszystko powinno mi wejść bez problemu ze złożonymi tylnymi fotelami ze sporym zapasem miejsca do szyby w bagażniku.

Co do traficarów pod OBI - wiadomo, że zawsze jest ryzyko, że nie będzie żadnego, ale jest to ryzyko, które jestem w stanie podjąć. Aktualnie jest w moim mieście jest wolnych 16 "dostawczych" Traficarów (chodzi mi o te małe dostawczaki pokroju Dacia Dokker, Renault Kangur itd) więc mam nadzieję, że jak nadejdzie ten moment, że będę musiał przewieźć coś naprawdę dużego to akurat tam będzie.
maxxam97
Nowicjusz
 
Posty: 7

14 Paź 2024, 17:49

maxxam97 napisał(a):Jeżeli chodzi o pakowność względem kombi - wydaje mi się (poprawcie jeżeli się mylę) ale w kombi zyskuje się przede wszystkim przestrzeń "do góry" na końcu bagażnika, prawda?


W kombi to się zyskuje przede wszystkim duży otwór załadunkowy i dostęp do całej przestrzeni bagażnika, wszystko widać, łatwiej ułożyć.

maxxam97 napisał(a):Myślę tutaj o tym jak często pojawi się sytuacja, że to co chcę przewieźć będzie mieściło się jedynie do kombi, ale do hatchbacka już nie wejdzie. Lustro, muszla klozetowa, jakieś płytki, farby, panele - to wszystko powinno mi wejść bez problemu ze złożonymi tylnymi fotelami ze sporym zapasem miejsca do szyby w bagażniku.


To nie są żadne gabaryty które determinowałyby wybór samochodu do ich przewiezienia.

A co do tematu - fabia II, bez znaczenia czy kombi czy hb, będzie bardzo fajnym wyborem. Prosta, tania w serwisie konstrukcja a miejsca naprawdę dużo względem wymiarów zewnętrznych.
A moooooże....https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/citroen-berlingo-1-6-16v-multispace-2007-ID6GNAbo.html
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2566
Przebieg/rok: >50tys. km

14 Paź 2024, 19:30

maxxam97 napisał(a):jakieś płytki, panele
Rzeczywiście nie jest to jakiś tam przesadny gabaryt . Ale ..... wszystko zależy od ilości co może nas zaskoczyć . Do pugota 307 kombi zapakowaliśmy 35 m kwadratowych paneli i jeszcze siadły 3 osoby . OK . Pugot usiadł dupą na asfalcie ale pojechał . Przy zakupie płytek podłogowych na 40 metrów plus parę worków kleju rozsądny był jednak zakup z dostawą .. Ciężar sumaryczny to prawie tona..
franccc napisał(a):fabia II, bez znaczenia czy kombi czy hb
Do kombi zapakujesz jakieś listwy , profile długości 3 metry i zamkniesz bagażnik . Sprawdzone . W hb wątpię . Generalnie piszę w temacie bo pomagam córce wykańczać lokal w szeregu .. Robimy sami , wozimy to i owo .Jednak zdecydowaną większość materiałów które nie zmieścimy do fabiany drugiej kombi , czy do pugota też kombi a i jest jeszcze Zafira B, kupujemy z dostawą. Takie jak płyty karton - gips czy płyty osb których też potrzebowaliśmy . W zasadzie wystarczyłby jakiś niewielki dupowóz .
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4819
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

14 Paź 2024, 22:42

bonifacy napisał(a):Przy zakupie płytek podłogowych na 40 metrów plus parę worków kleju rozsądny był jednak zakup z dostawą .. Ciężar sumaryczny to prawie tona..

Nie no, wtedy pewnie nie będę wiózł takiego gabarytu prywatnym samochodem tylko właśnie zamówię z dostawą lub wynajmę sobie jakiegoś dostawczaka na minuty spod OBI.
Takimi rzeczami się nie boję - ludzie wykańczają mieszkania, a nie każdy z nich ma kombiaka z szafą.
Przede wszystkim boję się, że majster o 14:30 zadzwoni mi, że ten klozet nie podpasuje i trzeba szybko jechać do Lerloy Merlin i wymienić na inny. Autobusem, tramwajem czy rowerem tego nie ogarnę. Zawsze zostaje taksówka, ale tutaj nigdy nie wiadomo co się wylosuje - Opel Zafira z pustym bagażnikiem czy Opel Corsa w gazie i kołem zapasowym w bagażniku.
Większe gabarytowo rzeczy, które będzie można zaplanować (panele właśnie, blaty, szafki itd) będę już ogarniał z dostawą do mieszkania.

bonifacy napisał(a):W zasadzie wystarczyłby jakiś niewielki dupowóz

Dokładnie o tym też myślę - prosty w utrzymaniu dupowóz, do którego zmieszczę paczkę płytek i 3 worki kleju do płytek gdy zabranie, a jak będzie trzeba przewieźć coś większego gabarytem to właśnie Traficar / dostawa do mieszkania.
maxxam97
Nowicjusz
 
Posty: 7

Wczoraj, 12:18

Fabia II - beznadziejne auto, silniki 3 cylindry na łańcuchu lub doładowane TSI które także nie grzeszą bezawaryjnością.
Zostają pojedyncze 1,4 lub 1,6 których jak na lekarstwo, Nic ciekawego nie oferuje ten samochodzik jak dla mnie.
Przy wspomnianym Passacie mamy chociaż normalne silniki + przestrzeń gdzie gdy jakby zaszła potrzeba ładujemy co się da bo można np złożyć fotele i robi się sporo miejsca, pasażerowie też normalnie podróżują.

Także ja bym Fabię odpuścił.
Paczkowski
Nowicjusz
 
Posty: 17
Prawo jazdy: 16 11 1984
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: Audi A3 8L
Silnik: 1,9 tdi 110
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Wczoraj, 15:18

Paczkowski napisał(a):Zostają pojedyncze 1,4 lub 1,6 których jak na lekarstwo, Nic ciekawego nie oferuje ten samochodzik jak dla mnie.


Aż sprawdziłem, 1/3 fabii z benzyniakiem na rynku to 1.4/1.6mpi, kilkaset egzemplarzy w kraju wystawionych na sprzedaż to chyba nie jest "jak na lekarstwo"

Paczkowski napisał(a):Przy wspomnianym Passacie mamy chociaż normalne silniki + przestrzeń gdzie gdy jakby zaszła potrzeba ładujemy co się da bo można np złożyć fotele i robi się sporo miejsca, pasażerowie też normalnie podróżują.


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
20 letni passat lekiem na całe zło
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2566
Przebieg/rok: >50tys. km

Wczoraj, 15:27

maxxam97 napisał(a):planowałem wydać koło 10 tys.


W takim razie chętnie zobaczę w takich dużych ilościach Fabię II 1,6 za 10 tys zł
Paczkowski
Nowicjusz
 
Posty: 17
Prawo jazdy: 16 11 1984
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: Audi A3 8L
Silnik: 1,9 tdi 110
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999