Polecam lekturę:
Chiptuning
W tym krótkim artykule wyjaśniamy czym jest, jak się odbywa i na co pozwala chiptuning.
Co to jest chiptuning?
Tuning chipowy (elektroniczny) to zmiana oprogramowania w komputerze samochodu (sterowniku układu wtryskowego). Dzięki temu uzyskujemy:
* wyższą sprawność silnika
* większą moc i moment (nawet do 30%)
* ewentualnie zmniejszamy nieco zużycie paliwa przy niezmienionym stylu jazdy
Dlaczego można zmieniać fabryczne oprogramowanie?
Ponieważ programy fabryczne wykonane są tak, aby zapewnić możliwie małe zużycie paliwa, być w zgodzie z ekologią i mieć margines bezpieczeństwa na zastosowanie złych środków eksploatacyjnych oraz zniwelować błędy czy niewiedzę użytkownika.
Dodatkowo niektórzy producenci ograniczają moc silników dostosowując ją do przepisów podatkowych w krajach, w których te samochody będą eksploatowane (w Niemczech składka ubezpieczeniowa naliczana jest od mocy silnika).
Co daje chiptuning?
Tuning wykonany w naszej firmie daje gwarancję na znaczne podniesienie parametrów trakcyjnych auta:
* mocy maksymalnej - czyli prędkości maksymalnej
* momentu obrotowego - czyli przyspieszeń
Zwiększenie mocy i poprawa przyspieszeń powoduje, że samochód będzie przyjemniejszy w eksploatacji, a co najważniejsze wzrośnie tzw. bezpieczeństwo czynne związane z lepszą dynamiką samochodu. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że chiptuning nie wpływa na trwałość silnika ani nie zwiększa zużycia paliwa.
Jak tuningujemy?
Do tuningu przystępujemy tylko jeżeli silnik jest całkowicie sprawny. Ogólnie rzecz biorąc mamy 3 metody wykonania chiptuning-u. Wybór metody tuningu elektronicznego silnika zależy od konkretnego modelu pojazdu, komputera oraz aktualnych potrzeb użytkownika.
1. Wymiana chipsetu, Eprom'u z programem sterującym.
Wymiana chipsetu to typowy chiptuning (nazwa 'chiptuning' wywodzi się właśnie od 'chipsetu') polegający na:
* wymontowaniu z samochodu komputera
* otwarciu go
* wyjęciu lub (najczęściej) wylutowaniu kości Eprom
* wgraniu nowego lub zmodyfikowanego programu do nowej kości Eprom
* wpięciu lub wlutowaniu kości do komputera
* powrotnym zamontowaniu jednostki centralnej w samochodzie
Wyciągnięta kość Eprom pozostaje u właściciela, dzięki temu istnieje możliwość ewentualnego powrotu do starych ustawień.
2. Programowanie przez złącze diagnostyczne
OBD -II.
Najnowsza metoda stosowana w nowych, posiadający złącze diagnostyczne w standardzie OBD-II pojazdach. Nowy lub zmodyfikowany program jest wczytywany do komputera bezpośrednio przez złącze. Cała technika polega na:
* zgraniu w całości seryjnego programu z komputera samochodu
* modyfikację tego programu wraz ze sprawdzeniem sum kontrolnych
* wgraniu programu przez złącze diagnostyczne OBD
System jest całkowicie transparentny dla diagnostyki serwisowej. Zachowane pełne numery
VIN i niezmienione ustawienia, które nie powinny być modyfikowane praktycznie uniemożliwiają wykrycie chiptuningu (co jest ważne gdy auto posiada aktualną gwarancję).
3. Montaż modułu zewnętrznego, tzw. Box'a.
Ta metoda to montaż modułu zewnętrznego (Box'a) wpinanego wprost w instalację. Plusem tej metody jest łatwy montaż oraz demontaź, który można wykonać samemu zgodnie z instrukcją.
Ważne uwagi
Nasza firma wykonuje modyfikację oryginalnego programu sterującego, nie wgrywamy programów wziętych z innego samochodu. Dzięki temu ustawienia indywidualne danego pojazdu (jak np. immobilizery, VIN) zostają zachowane jako oryginalne.
Najłatwiej zwiększa się moc i moment w silnikach doładowanych: turbodieslach oraz doładowanych silnikach benzynowych. W obydwu tych przypadkach można bezpiecznie poprawić parametry od 20% do 35% bez pogarszania trwałości. W silnikach TDI ograniczeniem nie są wartości mocy (momentu), ale dymienie, które powinno być równe i niewielkie w całym zakresie obrotów. Nic tak źle nie świadczy o osobie tuningującej, jak samochód, który po wciśnięciu gazu wytwarza wokół siebie zasłonę dymną. Tylko nieliczne firmy potrafią zmodyfikować program tak, aby samochód nie dymił a zarazem osiągał dobre parametry.
Zdecydowanie gorzej jest w silnikach wolnossących, gdzie zysk na mocy maksymalnej uzyskany poprzez tuning chipowy, na ogół nie przekracza od 4% do 8%.Wynika to z tego, że większość producentów wykonuje oprogramowanie tak, aby w zakresie małych i średnich obciążeń być w zgodzie z ekologią i zapewniać stosunkowo małe zużycie paliwa. Natomiast przy pełnym wciśnięciu gazu wykonuje się program tak, aby z silnika wyciągnąć wszystko co jest tylko możliwe. Dlatego też nawet najlepszy tuner ma bardzo mały margines do wykorzystania i wzrost mocy maksymalnej jest niewielki, a czasami wręcz niemożliwy do osiągnięcia. Tuning chipowy w tych silnikach polega głównie na poprawie parametrów w zakresie obciążeń częściowych (do 75% wciśnięcia pedału gazu) i tam możliwe są zyski nawet do 10%. Istnieją oczywiście w obu przypadkach dalsze możliwości zwiększenia mocy, ale wiąże się to z koniecznością wykonania tuningu kompleksowego, to jest poważnych modyfikacji głowicy, wałków rozrządu, układu ssącego i wydechowego oraz znacznie większymi kosztami.