Nadszedł okres wakacyjnych upałów. Na wysoką temperaturę powietrza powinni szczególnie uważać kierowcy. Niebezpieczne jest samo przebywanie w rozgrzanym samochodzie – nie powinno się w nim pozostawiać zwłaszcza dzieci oraz zwierząt, które nie mogą same wydostać się z pojazdu w razie potrzeby. Badania dowodzą, że ciało dziecka nagrzewa się 3 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka(1). Oprócz tego wysoka temperatura powietrza wpływa negatywnie także na zdolność do prowadzenia samochodu, powodując u kierowcy zmęczenie i osłabienie koncentracji.
W zamkniętym samochodzie pod żadnym pozorem nie można pozostawiać dzieci oraz zwierząt. Nie ma znaczenia, że wychodzimy tylko na chwilę – każda minuta spędzona w rozgrzanym aucie to dla nich zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ pocą się one mniej niż dorośli, a co za tym idzie – ich ciała gorzej przystosowują się do wysokich temperatur. W dodatku najmłodsi szybciej się odwadniają. Tymczasem w upalne dni wnętrze samochodu szybko może nagrzać się do 60°C. Jeśli zauważymy, że w zaparkowanym aucie znajduje się dziecko, w pobliżu zaś nie można odnaleźć właściciela samochodu, należy wybić szybę i wyciągnąć je, a następnie wezwać pogotowie albo od razu zadzwonić pod numer alarmowy 112. Szybka interwencja może ocalić życie.
Upał negatywnie wpływa również na zdolność do prowadzenia pojazdu. Może nie tylko wywoływać zmęczenie, lecz także wpływać na emocje kierowcy. Osoby narażone na oddziaływanie wysokich temperatur powietrza łatwiej się denerwują. Pogoda sprawia również, że osłabia się ich koncentracja i wydłuża czas reakcji. Kiedy jest gorąco, trudno też o głęboki sen, a niewyspanie pogarsza zdolność do prowadzenia samochodu(2).
Jak radzić sobie ze skutkami działania letniego słońca? Przed rozpoczęciem jazdy samochodem, należy go przewietrzyć, a następnie korzystać z klimatyzacji. Trzeba zachować przy tym rozsądek, ponieważ zbyt duże różnice temperatur mogą sprzyjać przeziębieniom. Dodatkowo w czasie jazdy kierowca powinien zadbać o nawodnienie organizmu oraz nosić ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin.
źródło: (1) AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna); (2) SWOV; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Tu warto jeszcze zwrócić uwagę że nawet zostawione auto w cieniu kiedy na dworze jest upał szybko się nagrzeje i we wnętrzu temperatur przekroczy tą zewnętrzną. Dodatkowo ziemia się obraca więc za chwilę tam gdzie był cień może być już słońce, a tu już zupełnie zmienia postać rzeczy. Pomijając już te temperatury nie rozumiem jak można dziecko zostawić same w zamkniętym samochodzie.
Czy tempomat w samochodzie oszczędza paliwo? Używanie tempomatu może przyczynić się do oszczędności paliwa w pewnych okolicznościach, ale nie zawsze i o tym trzeba pamiętać. Jazda z wykorzystaniem tempomatu umożliwia utrzymanie stałej prędkości pojazdu, co pozwala na ...
Termin ważności prawa jazdy i tablic rejestracyjnych (COVID-19) Co zrobić w przypadku jak kończy nam się termin ważności prawa jazdy w czasie epidemii koronawirusa? Drugi problem to termin ważności tablic rejestracyjnych który również może nam się skończyć w tym czasie i ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.