Czy zdarza ci się przejechać kilkadziesiąt kilometrów i zupełnie tego nie pamiętać? Dotykający kierowców na dłuższych, prostych i monotonnych odcinkach drogi stan tzw. hipnozy drogowej czy autostradowej niejednokrotnie prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji, gdy naszej uwadze może umknąć pojazd włączający się do ruchu lub przeszkoda.
Jazda jak w hipnozie
Utrzymanie skupienia za kierownicą często może być utrudnione w konkretnych warunkach, gdy na drodze, którą się poruszamy, niewiele się dzieje. Koncentracja kierowcy może bardzo szybko osłabnąć na przykład na drodze o ruchu jednokierunkowym. Uwagę możemy łatwo utracić szczególnie na dłuższych, prostych odcinkach i takie zjawisko nazywane jest "hipnozą drogową". Muszą na nią uważać zwłaszcza kierujący jeżdżący po drogach szybkiego ruchu i znajdujący się sami w pojeździe. Prowadzenie w stanie tzw. hipnozy drogowej przypomina jazdę, kiedy jesteśmy senni i zmęczeni. Stan ten może pojawić się, gdy kierujemy wzrok w jeden punkt, na przykład wpatrując się w linie na drodze. Tzw. hipnozy drogowej nie da się uniknąć także nocą, wtedy często bezwiednie możemy utkwić wzrok w snopie światła naszego samochodu lub tylnych światłach pojazdu jadącego przed nami. Niejednokrotnie może to trwać dość długo, zdarza się bowiem, że kierowcy „budzą się” dopiero po 10-20 kilometrach przejechanych w tym stanie i nie potrafią przypomnieć sobie, jak wyglądał przebyty właśnie odcinek drogi czy nawet ostatnich kilka godzin jazdy.
Jak sobie pomóc
Monotonnej jeździe dłuższymi odcinkami często może sprzyjać sama geometria drogi, kiedy przez wiele kilometrów nie wykonujemy żadnych skrętów, wymuszających konieczność czuwania, a także brak urozmaicenia terenu czy przydrożnej zieleni.
Utrata koncentracji za kierownicą spowalnia czas reakcji na zagrożenie. Kierowca, który utracił czujność, może o wiele później uświadomić sobie zaistnienie niebezpiecznej sytuacji na drodze, zidentyfikować przeszkodę, podjąć decyzję o działaniu i ostatecznie może nie zdążyć z wykonaniem odpowiedniego manewru.
"Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, a okres świąteczny temu sprzyja, musimy wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo monotonnej jazdy i odpowiednio się do niej przygotować. Na pewno nie wsiadajmy za kierownicę zmęczeni, zadbajmy też o żywszą muzykę w samochodzie, gdyż uczucie senności może zostać wywołane przez relaksacyjne dźwięki czy nawet słuchanie nudnych podcastów. Jeśli jadą z nami pasażerowie, pomóc może także niezbyt absorbująca rozmowa" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Zgadza się - nie raz się na tym przyłapałem, że jadę jadę i jadę, a potem nie pamiętam przebytej drogi. Zazwyczaj tak mam jak jadę sam. Jednakże podczas samej jazdy wszystko kontroluję.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
comopotua napisał(a):Mnie to przeraża . Jadę czasami i wydaje mi się że nagle mi ktoś minutę lub kilometr drogi wyciął z pamięci.
Przez chwilę możesz nie pamiętać ale generalnie to raczej wraca. Ja np. większość drogi pamiętam ale zawsze jak chcesz wrócić do danego momentu to najlepiej sobie skojarzyć z jakimś zdarzeniem bo to pomaga.
Mam np. tak że często pamiętam gdzie są dziury na drodze chociaż jakoś nie zwracam na nie uwagi starając się zapamiętać. Jednak dojeżdżając do danego miejsca z automatu wiem że gdzieś tu była uszkodzona nawierzchnia lub coś innego co należało by ominąć.
Co do jazdy po drogach szybkiego ruchu niestety trzeba przyznać że są one monotonne i niektórzy kierowcy nie lubią przez to po nich jeździć, a z drugiej strony mocniej cisną żeby się skupić. Znam takie osoby które jeżdżą bardzo dobrze ale na takich drogach dają za wygrana po dwóch trzech godzinach jazdy i nie pomaga in nawet krótki postój.
Patrząc na to z innej strony kierowca ciężarówki jedzie 90km/h i czasem tak non stop na drodze szybkiego ruchu przed dobrych kilka godzin. Tu trzeba uważać żeby nas taka droga nie zahipnotyzowała bo w osobówce to inna bajka.
Prawidłowe ułożenie dłoni na kierownicy Aż 30% polskich kierowców przyznaje, że w czasie jazdy trzyma kierownicę tylko jedną ręką – wynika z ankiety zorganizowanej we współpracy Szkoły Jazdy Renault i serwisu Motoryzacja w portalu Interia.pl(1572 ...
Hyundai Veloster oraz Veloster Turbo Podczas targów motoryzacyjnych NAIAS 2018 w Detroit Hyundai zaprezentował nowy model Veloster i Veloster Turbo. Awangardowy projekt samochodu jest efektem współpracy projektantów z Korei oraz Stanów ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.