Czy warto rozszerzyć ubezpieczenie samochodu OC o AC?

05 Gru 2023, 11:04

Czy warto rozszerzyć ubezpieczenie samochodu OC o AC, skoro autocasco wiąże się z dodatkowym kosztem? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, przeglądając oferty. Tym bardziej że podczas gdy ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe, ubezpieczenie AC (autocasco) jest dobrowolne, często droższe, ale oferuje znacznie szerszą ochronę, obejmującą również szkody w naszym własnym pojeździe. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na rozszerzenie polisy.

  1. Co daje autocasco?
  2. Zakres ochrony AC i wyłączenia z polisy
Czy warto rozszerzyć ubezpieczenie samochodu OC o AC?

Co daje autocasco?

Ubezpieczenie autocasco (AC) to przede wszystkim spokój kierowcy, jeśli z różnych przyczyn szkoda dotknęła nasz pojazd. W przeciwieństwie do polisy OC, która chroni uczestników ruchu drogowego na wypadek, kiedy my jesteśmy sprawcą zdarzenia, AC niezależnie od tego, kto jest winny, pokryje koszty naprawy naszego samochodu.

Ubezpieczenie samochodu AC obejmuje naprawy pojazdu po kolizji, bez względu na wartość samochodu. To ważne zwłaszcza w przypadku nowych lub drogich aut, gdzie koszty części mogą w znacznym stopniu nadwyrężyć nasz budżet. Polisa AC chroni również nasz samochód przed kradzieżą oraz uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wandali, pożarem, powodzią, gradobiciem czy innymi uszkodzeniami wywołanymi przez złe warunki atmosferyczne.

W zależności od ubezpieczyciela zakres ochrony może też obejmować dodatkowe świadczenia, takie jak samochód zastępczy na czas naprawy, assistance drogowe czy ochronę szyb. Te dodatkowe korzyści często ubezpieczyciele oferują też w ramach tzw. pakietów mini casco, więc warto na nie zwrócić uwagę, jeśli nie chcemy decydować się na pełną ochronę.

Zakres ochrony AC i wyłączenia z polisy

Warto jednak pamiętać, że autocasco ma również swoje limity, wyłączenia i warunki, które należy dokładnie przeczytać i zrozumieć przed podpisaniem umowy. Przed podjęciem decyzji o rozszerzeniu polisy o AC, warto przeanalizować swoje indywidualne potrzeby, wartość posiadanego samochodu, a także poziom ryzyka (np. szkód spowodowanych gradobiciem czy zalaniem, które różnią się ze względu na region) oraz porównać koszty polisy do potencjalnych strat. W ten sposób możemy dokonać świadomego wyboru i w razie niedostatecznej ochrony, rozszerzyć polisę.

Należy pamiętać, że polisa AC może nie obejmować szkód spowodowanych celowym działaniem właściciela, a także tych, które wynikają z nieprawidłowego użytkowania pojazdu, np. jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, udziału w nielegalnych wyścigach czy używania samochodu w celu popełnienia przestępstwa. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania na pokrycie szkód, które powstały w wyniku prowadzenia samochodu w sposób niezgodny z przepisami prawnymi, jeśli nie mamy ważnego prawa jazdy lub została przekroczona dozwolona prędkość.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź koniecznie wszystkie wykluczenia. Pamiętaj, że niektóre AC mogą wykluczać pokrycie szkód spowodowanych przez określone warunki atmosferyczne, które wymagają podpisania osobnej umowy lub rozszerzenia polisy. Dodatkowych dokumentów wymaga też ubezpieczyciel w przypadku aut zabytkowych o wartości kolekcjonerskiej.

źródło: artykuł zewnętrzny | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3804
Zdjęcia: 13106
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

05 Gru 2023, 11:37

Tak naprawdę z tymi polisami AC to też taka trochę ruletka i warto sprawdzać szczegóły. Jednym z nich jest wartość samochodu w ubezpieczeniu. Najczęściej jest poniżej średniej i jak o tą pozycję nie zapytamy to nikt o niej nie wspomni, a bardzo często dopłacając kilka zł będzie ona sporo wyższa co skutkuje wypłaceniem wyższego odszkodowania przy ewentualnych szkodach w czasie trwania takiego ubezpieczenia AC :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10021
Zdjęcia: 35