Czy w Polsce produkuje się samochody? Oczywiście, że tak! Co prawda Polska nie ma w tej chwili własnej marki powstającego seryjnie samochodu, od kiedy w 2002 roku zakończyła się produkcja Poloneza, ale mimo to nasz kraj uznawany jest za jedno z największych zagłębi motoryzacyjnych w Europie.
Na terenie Polski swoje zakłady mają wiodące koncerny z branży motoryzacyjnej, a rynek coraz bardziej się rozwija i coraz prężniej działa. Fiat w Tychach Największą fabryką samochodów w Polsce jest zakład Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach. To właśnie tam powstaje Fiat 500 czy Abarth, a nawet pięciodrzwiowa Lancia Ypsilon. W minionych dwóch latach firma zainwestowała 180 mln euro w przygotowanie nowych wersji trzech wytwarzanych w Polsce modeli.
Fiat ma w Polsce jeszcze jedną fabrykę, która mieści się w Bielsku-Białej. Tam produkowane są silniki i skrzynie biegów, m.in. jednostka wysokoprężna 1,3 MultiJet.
General Motors w Gliwicach General Motors działa w Polsce od października 1998 roku. Zakład Opla w Gliwicach odgrywa ważną rolę w produkcji kluczowych modeli z portfolio firmy. Spółka zatrudnia łącznie około 4 tys. osób w swoich trzech oddziałach (fabryka samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach oraz zlokalizowane w Tychach Centrum Usług Wspólnych).
W Gliwicach powstaje Opel Astra oraz kabriolet Cascada, który produkowany jest jedynie w naszym kraju! General Motors ma w Polsce także drugą fabrykę – w Tychach, gdzie produkowane są jednostki diesla o pojemności 1,6 l.
Toyota Co prawda w Polsce nie powstają samochody koncernu Toyota, ale mamy u siebie aż dwie spore fabryki tej japońskiej marki. W Wałbrzychu produkowane są manualne i półautomatyczne skrzynie biegów oraz silniki benzynowe, a w Jelczu-Laskowicach – silniki wysokoprężne. W obu fabrykach mają niedługo powstawać najnowsze jednostki hybrydowe.
Trzy fabryki Volkswagena Volkswagen ma w naszym kraju aż trzy fabryki – w jednej są odlewnie, w drugiej spawalnia, lakiernia i montażownia, a w trzeciej produkowane są zabudowy specjalne do samochodów dostawczych. W Polsce powstają modele Caddy i Transporter.
Nowa fabryka powstała we Wrześni, gdzie uruchomiono produkcję nowego Craftera. Zakład produkcyjny jest gigantyczny – ma kilometr długości i 500 metrów szerokości. To jeden z 10 największych zakładów Volkswagena na świecie. W tym roku linię produkcyjną opuścić ma 50–60 tys. samochodów. Pełnię mocy produkcyjnych fabryka ma osiągnąć w 2018 roku – wówczas z fabryki wyjeżdżać ma aż 100 tys. aut dostawczych rocznie.
Autobusy i ciężarówki W Polsce powstają także autobusy. Jednym z największych ich producentów jest nasz rodzimy Solaris, który wytwarza modele spalinowe, hybrydowe i elektryczne, trolejbusy, a nawet tramwaje.
Swoje zakłady w Starachowicach i w Sadach pod Poznaniem ma MAN. Scania wytwarza autobusy w Słupsku, a Volvo we Wrocławiu.
W Niepołomicach koło Krakowa znajduje się jedna z większych fabryk wytwarzających samochody ciężarowe MAN.
Mercedes w Polsce? Nowa fabryka Daimlera (koncernu, do którego należy marka Mercedes) w Jaworznie, produkująca silniki benzynowe i wysokoprężne, ma zacząć pracę w 2019 roku. Koszt inwestycji ma wynieść 500 mln euro, a zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie nawet tysiąc osób. Będzie to pierwszy tego typu zakład poza granicami Niemiec. Ma on dostarczać jednostki napędowe do niemal wszystkich modeli Mercedesa – od kompaktowej Klasy A po luksusową Klasę S.
Chcesz kupić używany samochód, który został wyprodukowany w Polsce? Możesz poszukać ogłoszeń lub zapytać o takie samochody na naszym forum w dziale Jakie auto kupić?, do czego zachęcamy!
Jaka będzie przyszłość branży motoryzacyjnej w Polsce? Wszystko wskazuje na to, że ten sektor naszej gospodarki nadal będzie się rozwijał. Szkoda tylko, że nie ma w nim seryjnie produkowanego polskiego auta. Ale może wkrótce to także się zmieni i będziemy mogli szczycić się produkcją naszych rodzimych pojazdów osobowych.
Widzę że nie ma tu informacji o super samochodach, a jednym z nich jest Arrinera Hussarya prototyp wyprodukowany przez polską firmę. Jest szansa na powstanie około 30 szt. tego modelu. Tak przynajmniej twierdzi producent Arinerry.
Najpopularniejsze auta terenowe z USA - co warto importować? Samochody terenowe z USA cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie, a ich import do Europy, w tym Polski, stale rośnie. Miłośnicy motoryzacji doceniają ich niezawodność, wytrzymałość oraz niepowtarzalny styl. ...
Lamborghini Miura P400 Roadster Miura Roadster to kolejny rarytas w świecie sportowych kabrioletów. Włosi nigdy nie wprowadzili do produkcji wariantu cabrio swojej ikony – uznawanej przez niektórych za pierwszy supersamochód w ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.