Klakson i agresja - do czego skłonni są kierowcy podczas upałów?

29 Maj 2018, 11:14

W upalne dni kierowcy są bardziej skłonni do agresji na drodze. Jednym z objawów może być nadużywanie sygnałów dźwiękowych(1). Wysoka temperatura na zewnątrz może również obniżać koncentrację oraz wydłużać czas reakcji kierowcy. Jak postępować podczas typowo gorących letnich dni?.

Badania wykazały, że im wyższa temperatura powietrza tym szybciej i chętniej kierowcy używają klaksonów, aby wyrazić swoją irytację na drodze(1). Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego tylko, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
Klakson i agresja - do czego skłonni są kierowcy podczas upałów? W upały wskazane jest używanie klimatyzacji zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. W autach bez tego udogodnienia powinno się korzystać z wentylacji lub uchylać okna. Wysoka temperatura w samochodzie wpływa negatywnie na samopoczucie kierowcy, prowadząc do zmęczenia i poirytowania. To może mieć znaczny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze, ponieważ skutkuje obniżoną koncentracją i osłabieniem refleksu. Optymalna temperatura wewnątrz auta to od 20 do 22˚C, ale podczas upałów różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni, ponieważ w innym wypadku często dochodzi do przeziębień.

POLECAMY Uwaga na niesprawną klimatyzację - może powodować poważne choroby!

Jeśli to możliwe, starajmy się parkować w zacienionych miejscach, szczególnie gdy nasz samochód nie jest wyposażony w klimatyzację. Wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu w upalny letni dzień temperatura niezwykle szybko wzrasta i auto zamienia się w piekarnik. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie ma niewielki wpływ na zahamowanie tego procesu. Przy temperaturze 32°C w ciągu 30 minut temperatura w zaparkowanym na słońcu aucie wzrośnie do ponad 50°C i z każdą minutą będzie wyższa(2). Podczas upałów nigdy nie zostawiajmy dzieci lub zwierząt w zaparkowanym samochodzie, nawet na chwilę i zawsze reagujmy, widząc zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę. Przebywanie w nagrzanym samochodzie jest niebezpieczne dla dorosłego, a temperatura ciała dziecka wzrasta nawet kilka razy szybciej niż dorosłego człowieka.

źródło: (1) psychlotron.org.uk; (2) weather.com; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3821
Zdjęcia: 13128
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Silnik V35A-FTS
    Silnik V35A-FTS można nazwać nowością w ofercie Lexusa. Japończycy pokazali ten motor w 2017 roku i jak na razie trafił pod maskę tylko jednego modelu – aktualnego Lexusa LS 500. Jednostka ma 6 cylindrów w układzie ...