REKLAMA
Dlaczego warto kontrolować temperaturę przemarzania płynu chłodniczego? Płyn taki ulega starzeniu podczas eksploatacji gdzie jest narażony na wysokie temperatury panujące w silniku, a jego zadaniem jest sprawne chłodzenie silnika tak żeby nie dopuścić do jego przegrania. Dlatego też płyny do układu chłodzenia mają dużo wyższą temperaturę wrzenia od wody.
- temperatura wrzenia około 130 stopni Celsjusza
- temperatura przemarzania około -37 stopni Celsjusza
oczywiście to są dane dla nowego płynu chłodniczego.
Przed zimą warto sprawdzić przy jakiej temperaturze może nam płyn zamarznąć w ten sposób unikniemy bardzo kosztownych problemów. Szczególnie dotyczy to kierowców którzy potrafią w lecie dolewać do układu wody destylowanej co jest nie wskazane, najlepiej niedobory uzupełniać odpowiednim płynem chłodniczym.
Instrukcja obsługi glikometru?
Wyjaśnię w punktach jak należy dokonać pomiaru glikometrem chociaż pewnie już się domyślacie jak to zrobić lub robiliście to nie raz niemniej jednak na pewno komuś się przyda.
1. Silnik musi być zimy!
2. Odkręcamy korek chłodnicy.
3. Uruchamiamy silnik i czekamy aż osiągnie normalną temperaturę pracy (możemy też sprawdzić na zimnym silniku wskazania będą się niewiele różniły i jeżeli płyn już nie trzyma swoich parametrów to od razu będzie widać).
4. Napełniamy tester płynem chłodniczym do poziomu linii FLUID LEVEL (tu lepiej trzymać się tego poziomu w celu dokładniejszych odczytów).
5. Tester trzymamy pionowo tak żeby linia poziomu była idealnie poziomo
6. Wskazówka pokazuje nam temperaturę zamarzania płynu chłodniczego z jednej strony a z drugiej temperaturę wrzenia (na przykładzie testera z którego korzystałem, widać na powyższym zdjęciu).
7. Po zakończeniu testu dobrze jest przepłukać tester ciepłą wodą.
Tyle teorii zapraszam do obejrzenia filmiku na którym pokazuję jak wyglądają parametry płynu chłodzącego pracującego w układzie chłodzenia około trzech lat, następnie jak zachowuje się tester ze zwykłą wodą i z nowym płynem chłodniczym.
[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]
Zapraszam też do polubienia naszego kanału na YT. Poniższy buton przeniesie Was na tą stronę