Import auta z Holandii.

15 Maj 2018, 13:17

Witam serdecznie. Pewnie wybrałam zły temat za co z góry przepraszam.
Mam następujaący problem: moi teściowie zostawili dla mnie auto w Holandii. Zostało ono już wyrejestrowane, założono także tablice eksportowe. Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych nie byłam w stanie zwieźć tego auta w wyznaczonym terminie jakim jest 14dni. Czy teraz jedyną opcją jest przywóz auta na lawecie? I jak wyglądać bwdzie proces rejestracji w Polsce?
Dziku
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 21 05 2017
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

16 Maj 2018, 09:42

Laweta lub zakup jeszcze raz tablic czasowych. Przebieg rejestracji standardowo
-opłata akcyzy
-tłumaczenie doc
-badanie techniczne
-rejestracja
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16491
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

16 Maj 2018, 11:20

A wie pan jakie dokumenty sa potrzebne w Polsce? Przeszukałam już pół internetu i znalazłam różne informacje...
Jeśli auto wjechałoby na lawecie, to czy potrzebuję jakies dokumenty, aby przedstawić to w urzędzie skarbowym bądź celnym? Dziekuję za pomoc i pozdrawiam!
Dziku
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 21 05 2017
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

23 Maj 2018, 09:48

Dziku napisał(a):Jeśli auto wjechałoby na lawecie, to czy potrzebuję jakies dokumenty, aby przedstawić to w urzędzie skarbowym bądź celnym?
A co to za różnica? Musisz i tak wykonać badanie techniczne więc jak samochód jest sprawny to moim zdaniem nie ma znaczenia jak go przywieziesz to po prostu już zależy od ciebie.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

11 Cze 2024, 21:02

Witaj,

Jeśli samochód został wyrejestrowany w Holandii i nie udało Ci się go przywieźć do Polski w ciągu wyznaczonego terminu 14 dni, najbezpieczniejszą opcją jest transport auta na lawecie. Oto szczegółowe informacje dotyczące transportu auta na lawecie oraz procesu rejestracji w Polsce:

### Transport samochodu na lawecie:

1. **Organizacja transportu**:
- Skontaktuj się z firmą transportową oferującą usługi przewozu samochodów na lawecie z Holandii do Polski.
- Upewnij się, że firma posiada odpowiednie uprawnienia i ubezpieczenia.

2. **Dokumenty wymagane do transportu**:
- **Umowa kupna-sprzedaży**: Dowód, że samochód należy do Ciebie.
- **Dokumenty wyrejestrowania**: Dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie pojazdu w Holandii.
- **Tablice eksportowe**: Mogą być użyteczne w procesie transportu, choć nie będą już ważne do samodzielnej jazdy.

### Proces rejestracji samochodu w Polsce:

1. **Dokumenty wymagane do rejestracji**:
- **Dowód rejestracyjny** (Fahrzeugbrief) i **potwierdzenie wyrejestrowania** z Holandii.
- **Umowa kupna-sprzedaży**: Dokument potwierdzający nabycie pojazdu.
- **Tablice eksportowe**: Nawet jeśli są już nieważne, mogą być potrzebne do udokumentowania całego procesu.
- **Tłumaczenia dokumentów**: Wszystkie dokumenty w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
- **Przegląd techniczny**: Samochód musi przejść badanie techniczne w Polsce.
- **Potwierdzenie opłacenia akcyzy**: Musisz opłacić akcyzę za sprowadzony samochód i uzyskać odpowiednie potwierdzenie (AKC-U).
- **Dowód tożsamości**: Twój dowód osobisty lub paszport.

2. **Kroki rejestracji**:
- **Opłacenie akcyzy**: Złóż deklarację AKC-U w urzędzie celnym i opłać należną akcyzę.
- **Przegląd techniczny**: Udaj się na stację kontroli pojazdów i wykonaj przegląd techniczny.
- **Tłumaczenie dokumentów**: Zleć tłumaczenie wszystkich dokumentów przez tłumacza przysięgłego.
- **Wydział komunikacji**: Złóż wszystkie dokumenty w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Wydział wyda tymczasowe tablice rejestracyjne (tzw. miękkie) na okres do 30 dni.
- **Rejestracja**: Po zatwierdzeniu dokumentów i opłaceniu wszystkich wymaganych opłat, otrzymasz stałe tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny.

### Dodatkowe uwagi:
- **Ubezpieczenie**: Przed zarejestrowaniem samochodu musisz wykupić ubezpieczenie OC. Możesz to zrobić na podstawie tymczasowych tablic rejestracyjnych.
- **Kontrola techniczna**: Jeśli samochód nie przeszedł przeglądu technicznego, konieczne mogą być naprawy, aby uzyskać pozytywną opinię stacji kontroli pojazdów.
laweta247
Nowicjusz
 
Posty: 45
Zdjęcia: 1
Miejscowość: Warszawa
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne