Wyprzedzanie to niebezpieczny manewr, który polega na przejeżdżaniu obok pojazdu lub innego uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. W Polsce związane jest to najczęściej z chwilową zmianą pasa ruchu na pas o przeciwnym kierunku. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault proponują dekalog wyprzedzania. Dekalog bezpiecznego wyprzedzania opracowany przez trenerów Szkoły Jazdy Renault:
1. Kierujący pojazdem jest zobowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się, czy ma odpowiednią widoczność i dość miejsca, by wykonać ten manewr bez utrudnienia komukolwiek ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest zobowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się, czy kierowca jadący przed nim na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował wcześniej zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Musi także upewnić się, czy kierujący jadący za nim już nie rozpoczął manewru wyprzedzania.
3. Kierujący pojazdem jest zobowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu z wyjątkiem wyprzedzania pojazdu szynowego, który może być wyprzedzany tylko z prawej strony. (są jednak wyjątki kiedy wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne: na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, na jezdni jednokierunkowej, na jezdni dwukierunkowej jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.)
4. Należy bezwzględnie pamiętać o zakazie wyprzedzania przed wzniesieniem oraz na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym, gdyż kierowca nie ma wtedy dostatecznej widoczności drogi.
5. Wyprzedzając w nocy, w celu uniknięcia oślepienia jadących z naprzeciwka należy wcześniej zmienić światła drogowe na światła mijania.
6. Kierujący pojazdem powinien przed wyprzedzaniem zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub innego uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego, wózka rowerowego, kolumny pieszych, odstęp nie może być mniejszy niż 1 metr.
7. Na ulicy dwukierunkowej pojazd szynowy wolno wyprzedzać tylko z prawej strony (chyba że położenie torów jest inne). Na jezdni jednokierunkowej pojazd szynowy można wyprzedzać z prawej lub lewej strony.
8. Nie wolno wyprzedzać przed oraz na przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu oraz przejazdach dla rowerzystów (z wyjątkiem gdzie ruch jest kierowany przez uprawnioną osobę lub sygnalizator świetlny) a także na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.
9. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym nie wolno zwiększyć prędkości w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim.
10. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.
Redakcja napisał(a):3. Kierujący pojazdem jest zobowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu z wyjątkiem wyprzedzania pojazdu szynowego, który może być wyprzedzany tylko z prawej strony.
Czyżby coś się zmieniło w art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym ?
Czy serwisowanie w ASO się opłaca? Wielu kierowców staje przed dylematem, czy warto płacić więcej za usługi w Autoryzowanej Stacji Obsługi, czy może lepiej zaoszczędzić, wybierając tańszy warsztat niezależny. Analiza wspomnianych ofert przynosi zaskakujące ...
Mercedes AMG C-Coupe DTM testowany przez Roberta Kubicę Robert Kubica ma za sobą pierwsze testy Mercedesa AMG C-Coupé DTM na torze Ricardo Tormo nieopodal Walencji. Polski kierowca musiał oswoić się z obcą mu charakterystyką prowadzenia samochodu wyścigowego DTM - najpopularniejszej ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.