Jak przygotować samochód do wiosny?

22 Mar 2021, 15:26

Dokładne umycie samochodu po zimie to nie tylko kwestia estetyki – można w ten sposób ochronić samochód przed postępowaniem korozji. Oprócz tego regularne mycie auta, zwłaszcza szyb, lusterek i reflektorów, pozwala zadbać o maksymalną widoczność podczas jazdy, co ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Na początku wiosny należy też skontrolować stan techniczny samochodu, poziom płynów, stan wycieraczek oraz w odpowiednim momencie wymienić opony na letnie.

Aby łatwiej poradzić sobie ze skutkami mijającej zimy, zaplanujmy krok po kroku przygotowanie samochodu na nowy sezon. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  1. Pozbądź się białego nalotu
  2. Wyeliminuj usterki
  3. Co pod wycieraczką piszczy
  4. Uzupełnij płyny
  5. Pamiętaj o wymianie opon

Pozbądź się białego nalotu
Utrzymywanie czystości auta regularnie przez cały rok jest optymalnym sposobem na zachowanie karoserii i podwozia w jak najlepszym stanie. Jeśli jednak auto nie było zimą oczyszczane na bieżąco, konieczne jest dokładne umycie samochodu z soli, która osadzała się przez wiele tygodni w zakamarkach podwozia czy karoserii. Pozwoli to zapobiegać procesowi korozji.
Jak przygotować samochód do wiosny? W tym celu najlepiej skorzystajmy z ciśnieniowego mycia podwozia w myjni automatycznej, które pozwoli pozbyć się brudu i pozostałości soli tworzącej charakterystyczny biały nalot oraz zapobiec w ten sposób niszczącym skutkom korozji elementów zawieszenia.

Wyeliminuj usterki
Topniejący śnieg ujawnia zniszczoną nawierzchnię dróg i powstałe wyrwy. Wpadnięcie w dziurę podczas jazdy naraża nasze auto na uszkodzenie opon, felg, a także usterki zawieszenia. Dlatego po okresie zimowym nie powinniśmy zwlekać z wizytą w warsztacie w celu skontrolowania stanu technicznego samochodu. Komunikaty wysyłane przez samochód świadczące o uszkodzeniu po wjechaniu w dziurę to stuki dochodzące z podwozia, wyczuwalny luz w układzie kierowniczym czy skrzypienie podczas kręcenia kierownicą.

Co pod wycieraczką piszczy
Wraz z nadejściem nieco cieplejszej aury koniecznie należy sprawdzić stan wycieraczek, gdyż mimo że opady śniegu zdarzają się już rzadziej, wiosenna pogoda bywa kapryśna i deszczowa. Takie warunki wymagają niezawodnej pracy wycieraczek z uwagi na konieczność zapewnienia kierowcy jak najlepszej widoczności podczas jazdy. Ograniczona widoczność może uniemożliwić kierowcy szybką reakcję na ewentualne niebezpieczeństwo.

"O ile nie wymieniamy wycieraczek regularnie, po zimie wymiana może okazać się niezbędna. W warunkach wzmożonego zużycia szczególnie narażone na zniszczenia są gumowe części wycieraczek, które mają bezpośredni kontakt z powierzchnią szyby, często oblodzoną czy zaśnieżoną. Sygnały świadczące, że powinniśmy wymienić wycieraczki to zdeformowane pióra, niewystarczające odprowadzanie wody i smugi pozostawiane na szybie podczas pracy, a także wynikające ze zużycia charakterystyczne piszczenie" mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Uzupełnij płyny
Kontrola stanu technicznego auta to też dobry moment na sprawdzenie stanu i ilości płynów czy olejów w naszym pojeździe: płynu hamulcowego, płynu w układzie chłodzenia, płynu spryskiwacza oraz oleju silnikowego i oleju w układzie wspomagania. Warto również sprawdzić stan tarcz i klocków hamulcowych.

Pamiętaj o wymianie opon
Mimo iż wielu kierowców ulega pokusie jazdy na zimowych oponach przez cały rok, czemu aktualnie może dodatkowo sprzyjać ograniczanie kontaktów związanych z pandemią, zdecydowanie rekomendujemy wymianę opon na letnie. Poczekajmy jednak, aż przymrozki miną na dobre, a średnia dobowa temperatura nie będzie spadać poniżej 7°C. Jazda na zimowych oponach w temperaturze przekraczającej 7°C powoduje, że tracą one swoje właściwości oraz nadmiernie się zużywają.

Z uwagi na to, że opony zużywają się nierównomiernie, pamiętajmy o zasadzie zakładania mniej zużytych opon na tylną oś pojazdu bez względu na to, która oś pojazdu jest napędzana. Zmniejsza to ryzyko bardzo niebezpiecznego poślizgu tylnej osi samochodu.

A Wy jak przygotowujecie auto do wiosny? Czy zapomnieliśmy o czymś co powinno się wykonać w samochodzie po zimie?

źródło: Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3799
Zdjęcia: 13099
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

22 Mar 2021, 15:49

Na pewno przyda się odkurzyć w środku nie tylko dywaniki ale i bagażnik. Do tego warto umyć szyby od wewnętrznej strony i przetrzeć wszystkie plastiki.

Sprawdzić czy przy dodatnich temperaturach załącza się sprężarka od klimy i czy chłodzi. Najczęściej po zimie pojawiają się problemy z tym ukłądem a jak zareagujemy w porę to jest szansa na mniejsze koszty naprawy.

Ja u siebie zawsze po zimie jeszcze robię mały detaling lakieru jakimś mleczkiem lub woskiem bo taki zbieg raz że przywraca głębię lakieru i wydobywa kolor a dwa że dodatkowo cho chroni.

Co tam jeszcze... hm... można wymienić filtr kabinowy od klimatyzacji.

Tak patrzę jeszcze na to zdjęcie :mrgreen: i dobra rada co do mycia samochodu na myjni. Warto to robić w pochmurny dzień lub wieczorem tak żeby słońce bezpośrednio nie operowało nam na myte auto. Ja przyzwyczaiłem się do mycia po zachodzie słońca i do rana auto jest całkowicie suche bez zacieków :ok:
Ostatnio edytowany przez Rokiko, 22 Mar 2021, 15:52, edytowano w sumie 1 raz
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9986
Zdjęcia: 35

22 Mar 2021, 15:51

u mnie chyba przede wszystkim odkurzanie w środku się przyda :D
runczej
Obserwowany
 
Posty: 2

22 Mar 2021, 15:55

Mega przydatne informacje. Na pewno skorzystam :)
AndrzejWro
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6

25 Mar 2021, 04:46

Super poradnik, mam nadzieję, że jak najszybciej przyjdzie ta nasza ukochana wiosna i trochę ożywi świat... W pierwszy ciepły dzień odkurzam i myję cały samochód, czysta przyjemność. :D
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Technologia, która wspiera koncentrację kierowcy
    Kierowcy firmowi pokonują najczęściej o wiele większe przebiegi od właścicieli samochodów prywatnych. Dlatego też częściej narażeni są na niebezpieczne sytuacje. Oto systemy, które dbają o bezpieczeństwo kierowcy. ...