REKLAMA
Przewożenie towarów niebezpiecznych takich jak materiały wybuchowe, trujące czy promieniotwórcze wymaga zawsze odpowiedniego przygotowania. To nie tylko właściwy pojazd oraz opakowanie, ale również niezbędny jest właściwie przeszkolony kierowca, który zdał stosowny egzamin, a także specjalne oznakowanie transportu. Wszystkie te kwestie reguluje ADR.
Czym jest ADR?
ADR to skrót z francuskiego Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route, czyli międzynarodowej konwencji dotyczącej przewozu drogowego towarów i ładunków niebezpiecznych. Konwencja ta została spisana w 1957 roku w Genewie i pierwotnie sygnowało ją 9 państw. W Polsce ratyfikowano ją w roku 1975. Teraz umowa obowiązuje w 48 krajach na całym świecie, a jej przepisy przechodzą nowelizację co dwa lata.
W konwencji znajdują się dokładne informacje na temat warunków przewozu drogowego towarów niebezpiecznych różnych typów. Załącznik A konwencji obejmuje 13 różnych klas zagrożeń związanych z poszczególnymi materiałami niebezpiecznymi, a także ich opis wraz ze wskazaniem ogólnych i szczegółowych warunków zapakowania towarów, ich oznakowania, oznakowania opakowań i samochodów, które je przewożą. Również w załączniku A znajdują się informacje dotyczące manipulowania towarami i ładunkami i warunki wspólnego przewozu towarów niebezpiecznych w jednym samochodzie. Załącznik B konwencji to natomiast określone dokładnie wymagania związane z pojazdami stosowanymi w przewozie materiałów niebezpiecznych, z załogą pojazdu i innymi osobami, które uczestniczą w procesie przewozu, wskazana jest wymagana dokumentacja i inne szczegóły związane z transportem.
Transport ADR tylko z doświadczoną firmą
Jeżeli zamierzamy zlecić usługi transportu ładunków niebezpiecznych, wtedy konieczne jest znalezienie kompetentnej firmy, która będzie dysponowała odpowiednim zapleczem. Normy są bardzo wyśrubowane, dodatkowo ryzyko także nie należy do najniższych, dlatego za transport ADR zwykle trzeba zapłacić dość dużo. Firma, która ma go realizować, powinna posiadać specjalnie przygotowane samochody z właściwym oznakowaniem oraz wyposażeniem. Musi również zatrudniać przeszkolonych pracowników posiadających uprawnienia ADR.
Transport ADR musi być wykonany zawsze zgodnie z przepisami. W przypadkach, w których będą one zlekceważone, pojawia się duże zagrożenie zarówno dla samego kierowcy, jak i dla okolicy, w której samochód czy ładunek będą uszkodzone. W związku z tym firmy organizujące transport ADR zatrudniają doradców ADR, czyli osoby, których zadaniem jest monitorowanie zgodności przewozu towarów z aktualnymi wymaganiami, doradzanie w zakresie transportu tych towarów, regularna kontrola, przygotowywanie rocznych sprawozdań, a także szkolenie pracowników, nie tylko kierowców, ale także innych, którzy mają styczność z materiałami niebezpiecznym – pakowaczy, osób odpowiedzialnych za załadunek i rozładunek czy magazynierów.
Profesjonalny przewóz materiałów niebezpiecznych dokładnie według wskazań przepisów znacznie minimalizuje niebezpieczeństwo związane z awariami i wypadkami. Przeszkolony pracownik wie, w jaki sposób obchodzić się z różnymi typami towarów niebezpiecznych i jak zareagować, jeżeli pojawi się niespodziewana sytuacja. Dzięki precyzyjnym przepisom ADR transportowanie materiałów stwarzających zagrożenie jest zatem znacznie bezpieczniejsze.
źródło: artykuł sponsorowany