REKLAMA
- Odpowiednie dywaniki – pierwszy krok do czystego auta
- Wilgoć to wróg numer jeden, więc bądź na nią gotowy
- Tapicerka – jak ją zabezpieczyć przed błotem i wilgocią?
- Walka z solą i błotem – misja specjalna zimą
- Uporządkuj wnętrze, bo zima to czas chaosu
- Czyste wnętrze = czysta przyjemność jazdy
Odpowiednie dywaniki – pierwszy krok do czystego auta
Zacznij od podstaw – dywaniki. To one są pierwszą linią obrony podłogi auta przed zimowym błotem, śniegiem i solą, które tak łatwo przynosimy na butach. Te gumowe, choć może mniej eleganckie od welurowych, są zimą absolutnym must have. Dlaczego? Ponieważ błoto, sól i wilgoć to ich chleb powszedni.Zimowe warunki oznaczają nieustanny kontakt z wilgocią, a gumowe dywaniki nie tylko ją zatrzymują, ale też zapobiegają wsiąkaniu w podłogę auta. Tym samym unikniesz powstania nieprzyjemnych zapachów i z czasem nawet korozji, do której mogłaby się przyczynić zimowa plucha. Do tego dochodzi praktyczność tego typu dywaników samochodowych – wystarczy je wytrzepać lub przemyć wodą, by szybko przywrócić im świeżość.
Dzięki dywanikom gumowym żadne mokre plamy nie będą „podróżować” po całym wnętrzu – wchodzisz do auta, a wilgoć zostaje na dywaniku. Dywaniki te mają specjalne ranty, które zatrzymują wodę i błoto, uniemożliwiając im rozprzestrzenianie się po podłodze. To ważne, bo wilgoć dostająca się pod dywanik może prowadzić do rozwoju pleśni, a tego na pewno chcesz uniknąć. Twoje aktualne dywaniki są z weluru lub po prostu wymagają wymiany? Wysokiej jakości dywaniki samochodowe znajdziesz tu: https://www.carmager.com/pol_m_AKCESORIA_Dywaniki-samochodowe-155.html.
Wskazówka: Gdy już zainwestujesz w dobre dywaniki, pamiętaj, że one też wymagają opieki. Regularne czyszczenie to podstawa – raz w tygodniu warto je wytrzepać, by pozbyć się nagromadzonego, zaschniętego błota i soli, a przynajmniej raz na miesiąc dokładnie umyć. Nawet szybkie wytrzepanie działa cuda! Dzięki temu unikniesz osadzania się soli i kurzu, które mogą uszkadzać powierzchnię gumy i wpływać na jej wygląd.
Wilgoć to wróg numer jeden, więc bądź na nią gotowy
Mokre buty, wilgotne kurtki, śnieg na ubraniach – zimą wilgoć pojawia się wszędzie. Dlatego warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci, które wyłapują jej nadmiar z powietrza i ograniczają zaparowywanie szyb. Możesz wybrać gotowe pochłaniacze w saszetkach lub postawić na domowe metody, jak choćby… torebki z ryżem! Proste, a działa!A jeśli chodzi o zaparowane szyby, pamiętaj, że dobrze działająca wentylacja i ogrzewanie to klucz do sukcesu. Ciepłe powietrze sprawia, że szyby są czystsze, a i widoczność lepsza!
Tapicerka – jak ją zabezpieczyć przed błotem i wilgocią?
Jeżeli masz w aucie tapicerkę materiałową, zapewne obawiasz się plam i brudu. Niepotrzebnie! Wyposaż się w wodoodporne pokrowce, a ochronią one siedzenia. Co więcej, gdy tylko się zabrudzą, możesz je zdjąć i wrzucić do prania, odzyskując w ten sposób estetykę auta bez większego wysiłku. Na rynku znajdziesz modele w różnych wzorach i kolorach.A co, jeśli chcesz tapicerkę materiałową zostawić „na widoku”? Wybierz impregnat, który ułatwi późniejsze czyszczenie. Dzięki niemu brud będzie się mniej wchłaniał, a tapicerka wytrzyma dłużej.
Walka z solą i błotem – misja specjalna zimą
Każdy kierowca zimą zna ten widok: błoto i sól wnoszone na butach, które zostają na dywanikach i przenikają wszędzie. Po każdym większym śniegu lub deszczu staraj się usuwać sól, bo potrafi ona działać destrukcyjnie na wnętrze. Zainwestuj w środki czyszczące, które pozwolą Ci pozbyć się śladów soli, zanim zdąży ona zaszkodzić wnętrzu Twojego pojazdu.Miej też zawsze pod ręką skrobaczkę i ściereczki do szyb, aby na bieżąco pozbywać się brudu. Gdy samochód jest czysty i zadbany, każda podróż staje się po prostu przyjemniejsza!
Uporządkuj wnętrze, bo zima to czas chaosu
Rękawiczki, czapki, skrobaczki, parasolki… zimą w samochodzie potrafi się nazbierać sporo „niezbędnych” rzeczy. Dlatego zainwestuj w organizer lub znajdź miejsce, gdzie bez problemu przechowasz te drobiazgi. Pamiętaj, aby rękawiczki, czapki i szaliki nie leżały na siedzeniach – mokre akcesoria przemoczą tapicerkę i przyczynią się do powstania nieprzyjemnych zapachów.Wskazówka: Warto mieć w bagażniku dodatkowy zestaw do czyszczenia – systematycznie wymieniane ściereczki, spray do odkażania i małe pochłaniacze zapachów sprawią, że wnętrze będzie wyglądać (i pachnieć!) przyjemniej.
Czyste wnętrze = czysta przyjemność jazdy
Zima potrafi być uciążliwa dla wnętrza samochodu, ale z odrobiną uwagi uda się zachować je w dobrej kondycji. Czyste dywaniki, zabezpieczona tapicerka i pochłaniacze wilgoci sprawią, że nawet najbardziej mroźne dni nie odbiją się na wyglądzie i komforcie Twojego auta. Warto wdrożyć te proste zasady, by cieszyć się komfortem jazdy przez całą zimę – a gdy przyjdzie wiosna, być z siebie dumnym, że samochód wciąż wygląda jak nowy!źródło: wpis gościnny | autor: Redakcja