14 Kwi 2009, 09:50
Samemu nie przyciemnisz szyb piecowo bo do tego trzeba miec specjalny sprzet ktory posiadaja warsztaty samochodowe zajmujace sie tym.
Atermiczne szyby są bardzo odporne na promienie sloneczne i samochod sie tak nienagrzewa ale przez takie szyby jest mniejsza widocznosc.
Więc wybór należy do ciebie.
Tu masz poradnik jak przyciemnić szyby:
Co to jest folia przyciemniająca nie trzeba tłumaczyć każdy wie. Ten artykuł przedstawia jakie są przepisy by zgodnie z prawem przyciemnić szyby i jak zamontować taką folię.
Według polskich przepisów o ruchu drogowym nie można oklejać folią szyby przedniej i szyb w przednich drzwiach lecz do końca nie jest to sprecyzowane bo szyby w drzwiach przednich można oklejać foliami przyciemniającymi, których przepuszczalność światła jest większa niż 70 procent ale i tak oklejenie ich taką folią podejmowane jest na własne ryzyko bo policjant w trakcie kontroli drogowej może zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować na badanie techniczne!!.
Jeśli już chcecie zafoliować szyby w przednich drzwiach to zakupcie folię o jak najjaśniejszym odcieniu by miały większą ilość przepuszczania światła niż 70%. Co do przedniej szyby jej przyciemnianie to lekkie szaleństwo i jest to surowo zabronione nie mówiąc o tym że jazda takim samochodem to zagrożenie dla innych kierowców i dla samego siebie. Nie jednemu pewnie się zdaje że jak na przednią szybę sobie przyciemni najjaśniejszą folią to niema różnicy i wszystko będzie dobrze widział, pewnie tak ale tylko w dzień, w nocy nawet przy tej najjaśniejszych odcieniach folii jest dużo gorsza widoczność i bardzo szybko męczy wzrok!!.
A zatem co trzeba spełnić by mieć przyciemniane szyby zgodnie z przepisami:
· nie wolno stosować folii o charakterze lustrzanego odbicia
· folie przyciemniające można stosować jedynie w miejscach, które nie mają wpływu na widoczność kierowcy, a zatem tylnia szyba oraz boczne w tylnich drzwiach (obowiązek posiadania prawego lusterka)
· można stosować jedynie folie, które posiadają atest Instytutu Szkła i Ceramiki (atest w formie zaświadczenia i certyfikatów przyklejonych na każdej oklejonej szybie)
Zalety stosowania folii przyciemniających w samochodzie:
· zatrzymują do 99% szkodliwych promieni ultrafioletowych
· chronią wnętrze samochodu przed wybiciem szyby!!
· chroni wnętrze samochodu przed wyblaknięciem i spękaniem
· poprawiają skuteczność działania klimatyzacji, zatrzymują energię słoneczną na zewnątrz do 60%
· redukuje zmęczenie oczu, sprawiają że jazda jest bezpieczniejsza i przyjemna
· utrzymują chłód samochodu nawet w największy upał
· wszystkie folie samochodowe są termokurczliwe co umożliwia instalację folii na szybach profilowanych z jednego kawałka
· posiadają certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki dopuszczający do stosowania ich w Polsce
Wady stosowania folii przyciemniających w samochodzie:
· gorsza widoczność z tyłu i przy cofaniu przy cofaniu zwłaszcza w nocy!
Jakie są kolory i jakie odcienie folii przyciemniających:
Podstawowe to:
· Niebieski
· Żółty
· Zielony
· Czerwony
· I oczywiście najpopularniejszy Czarny
Folie dostępne są w trzech stopniach przyciemnienia: 05 - bardzo ciemne, 20 - średnie i 35 - lekko przyciemniające
Przy kupowaniu folii i wybieraniu stopnia przyciemnienia trzymając ją w ręce wydaje się bardzo jasna ale na samochodzie będzie dużo ciemniejsza bo są dwie folie wiec najlepiej kawałek folii zgiąć na pół i zobaczymy ogromną różnicę i taka mniej więcej będzie wyglądał na naszym samochodzie może nawet trochę ciemniej.
Warto pamiętać, że szyby większości współcześnie produkowanych samochodów już fabrycznie są delikatnie przyciemnione w tonacji zielonej, dlatego po przyklejeniu folii kolor jak i przyciemnienie jest nieco inny niż kolor samej folii.
Montaż
Co będzie nam potrzebne:
· ostry nóż
· nożyczki
· sucha ścierka
· linijka
· spryskiwacz - do wody dodać niewielką ilość detergentu - zwykły płyn do naczyń, ponieważ nie które składniki chemiczne mogą zniszczyć folie
· opalarka
· gumowej dociskarki - ja robiłem taką uniwersalną skrobaczką do szyb trójkątną z trzema różnymi końcówkami (używamy gumowej końcówki bo plastikowa może porysować folię)
Krok 1
Po pierwsze trzeba umyć samochód, następnie szyby w bocznych drzwiach opuszczane trzeba wymontować, jeśli jest możliwość wymontowania szyb stałych jest to bardzo wskazane bo do tych szyb jest przeważnie trudny dostęp, zwłaszcza tylnia szyba w autach typu sedan.
Krok 2
Teraz musimy wciąć folię w tym celu spryskujemy szybę i przykładamy folię uwaga by lepka strona była z dobrej strony (lepką stroną do szyby od wewnętrznej strony szyby) folię wycinamy dokładnie jaki jest kształt szyby by nie było prześwitów.
Krok 3
Jeśli twoje szyby są nie regularnych kształtach przeważnie tyczy się to tylnich szyby, folię trzeba formować na gorąco za pomocą opalarki i packi oraz jednoczesne jej spryskiwanie wodą aby nie przegrzać folii. Jest to dość czasochłonne, jeśli formowanie tylniej szyby nie za bardzo wychodzi, a szyba tylnia jest podgrzewana i są widoczne cienkie linie w szybie to można folię przeciąć na pół lub na paski 3-4 w tym przypadku jest bardzo ważne by miejsce przecięcia folii było zasłonięte cienkimi paskami od podgrzewania szyby by nie było widać że folia jest przecięta.
Krok 4
Po wycięciu i uformowaniu folii zostało tylko ją przykleić jest to dosyć prosta czynność, ale by folia była dobrze przyklejona musimy przygotować czystą wodę beż żadnych paprochów itp. do wody jest konieczne dolanie paru kropel zwykłego płynu do naczyń, jest to konieczne ponieważ folia jest tłusta i sama woda z folii spłynie, a przyłożenie suchej folii do szyby spowoduję jej natychmiastowe przyklejeniem co skończy się tragicznie!! Kolejną sprawą to by nie przyklejać folii na dworze najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu bez przeciągów, ponieważ każdy drobny paproch czy nawet włos nawet ze swetra pomiędzy folią a szybą będzie bardzo widoczny, więc lepiej zadbać co czystość i nie zeszpecić sobie auta.
Krok 5
Przed przyklejeniem folii myjemy bardzo dokładnie szybę, kładziemy folię na stole następnie rozwarstwiamy folię, spryskujemy wodą (z detergentem) lepką stronę folii i wewnętrzną stronę szyby, proszę pamiętać by cła powierzchnia szyby i folii była mokra, teraz przykładamy folię do szyby, ustawiamy dokładnie folię, drugą stronę folii gładką też spryskujemy wodą i pocierając gumową skrobaczką od środka na zewnątrz usuwamy wodę z pod folii i zmarszczki. Jeśli już skończyłeś i niema żadnych zmarszczę ani pęcherze powietrza, nie dotykaj folii przez 12 godzin. Po wyschnięciu założyć szyby do autka i być dumnym ze zrobienia dobrej roboty.