REKLAMA
Witam was wszystkich serdecznie!
Jak już w temacie zaznaczyłem, poprosiłbym was o radę ws. Kupna mojego pierwszego samochodu. Budżet jakim dysponuję to ok. 13 tyś zł. Moją uwagę zdążyło już na siebie zwrócić parę modeli. Są to m.in.
Honda Civic VI
Toyota Corolla VIII
Mazda 323f
Rover 25
Renault Clio 1.2/1.4 8v
Opel Astra
VW Polo/Lupo
Audi 80 Cabrio 1.8/2.0
Nie miałem jeszcze czasu by się nimi przejechać, jednak w niedalekiej przyszłości będę miał do tego okazję. Wedle uznania niektórych serwisów internetowych, są to samochody, które cechują się wyjątkową bezawaryjnością (Japończyki w tym Rover[bo to przecież Honda]), oszczędnością (VW/Opel/Rn) jak i nadziemską odpornością na rdzę (Audi). Każdy z tych samochodów ma z pewnością jakąś tam typową dolegliwość, jednak jest to rzecz nie do ominięcia, przynajmniej z takim budżetem. Po analizie paru internetowych domów aukcyjnych jak i sklepów, doszedłem do wniosku iż ceny części do tych samochodów są niemal identyczne. Więc ta kwestia nie może wpłynąć decydująco na wybór samochodu. Jeśli chodzi o spalanie, to te samochody razem wzięte biorą średnio od ok. 6 do ok. 12 litrów benzyny (miasto/mieszany/trasa razem wzięte). Najbardziej myślę sporną kwestią byłaby awaryjność tych pojazdów. Niby na tym polu niekwetionowanymi Panami są Japończycy, jednak w moim umyśle wykształcił się taki obraz niezniszczalnego Niemca. To chyba od tego, że 99 % mojej rodziny jeździ niemieckimi samochodoami (Ford,MB,VW,BMW) i ani myśl o zmianie. Dlatego też najbardziej rzuca mi się w oczy to Audi. Wedle niektórych wypowiedzi, samochód ten zaczyna się "sypać" dopiero po 300 000 km., a rdzewiec jak jego właściciel siwieć no i ten wygląd. Jeydnym mankamentem tego samochodu byłoby spalanie, jednak ja nie zamierzam tym/jakimkolwiek samochodem szaleć (czyt. Przekraczać 100-110 km/h na drodze znajdującej się poza terenem zabudowanym, wykluczając autostradę) bo mi go po poprostu szkoda. Jednak ja nie wiem tak naprawdę, który z tych pojazdów byłby dla najlepszym wyborem. Najważniejsze są dla mnie :
- niezawodność ( samochód musi wytrzymać dobre 8-9 lat)
- bezpieczeństwo
- dostępność części oryginalnych i zamienników
- koszt eksploatacji
- rocznik od 1996/97 r. jak i mniej niż 150-160 tyś. km przejechanych
- musi być bez Instalacji Gazowej (Rzygać mi się chce jak słyszę LPG)
Przed zakupem jakiegokolwiek pojazdu z pewnością wybiorę się do autoryzowanego "dilera" bądź na stację kontrolii pojazdów, by zotał on kompletenie sprawdzony na możliwe do wykrycia usterki, jak i skonsultuję się ze znajomymi mi mechanikami, jednak nim cokolwiek zobacze poprosiłbym was o zdanie. Może mieliście do czynienia z jakimkolwiek z tym samochodów, bądź doradziecie mi kupna jakiegoś niewymienionego modelu. Czekam na wasze odpowiedzi.