REKLAMA
Celowo pomijam tu silniki hybrydowe i elektryczne ponieważ chodzi tu głównie o używane pojazdy typowo spalinowe których jest najwięcej na rynku i ich ceny są bardzo zróżnicowane.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika?
W tym przypadku na pewno warto by było podzielić sobie to pytanie na kilka podpunktów i w każdym z nich opisać oba rodzaje silników. Zrobimy to w skrócie starając się wymienić najważniejsze zagadnienia tak żeby wszystko było czytelne i zwięzłe. Nasz podział będzie następujący:Typ użytkowania
- Silnik benzynowy: Zdecydowanie lepszy do jazdy w mieście na krótsze trasy, dla osób które jeżdżą mało, a na co dzień poruszają się w mieście lub na niewielkich odcinkach (preferowany przebieg < 20000km / rok).
- Silnik Diesel: Na pewno lepiej nadaje się na długie trasy, dla kierowców który robią dużo kilometrów. To lepsze rozwiązanie do jazdy poza miastem i tu głównie powinniśmy zwracać uwagę na jednorazowe odcinki jakie pokonujemy bez przerwy (min. 30km, a najlepiej więcej. preferowany przebieg > 20000km / rok).
Koszty
Jeszcze niedawno diesel był droższy w zakupie od benzyny ostatnimi czasy trend ten się zmienia w druga stronę i samochody z silnikami benzynowymi stają się droższe. Olej napędowy jest też droższy od benzyny o czym warto pamiętać.
- Silnik benzynowy: Droższy w zakupie ale powinien być tańszy w eksploatacji. Jeżeli zależy nam na oszczędzaniu to warto wybierać silniki niedoładowane (bez turbiny). Naprawy silników benzynowych najczęściej są tańsze i mniej wymagające. Obecnie benzyna jest tańsza ale silnik benzynowy będzie potrzebował jej więcej do przejechania takiego samego dystansu niż podobny samochód z silnikiem diesla.
- Silnik Diesel: Tańszy w zakupie ale używane diesle o których tu piszemy to najczęściej samochody ze sporymi już przebiegami i mogą być wymagające jeżeli chodzi o serwis. Silnik diesla ma dużo więcej elementów osprzętu które potencjalnie mogą ulec awarii (wtryskiwacze, turbina, sprzęgło dwumasowe, DPF/FAP), dodatkowo bardziej są wyczulone na słabą jakość paliwa. Warto tu jeszcze wspomnieć, że filtry FAP i DPF najczęściej potrzebują dodawania okresowych dodatków jak AdBlue czy innego płynu.
Moc i przyspieszenie
- Silnik benzynowy: Zwykle silnik benzynowy oferuje słabsze osiągi w porównaniu z dieslem o takiej samej mocy i pojemności silnika.
- Silnik Diesel: Nawet przy mniejszej mocy KM silniki diesla posiadają sporo większy moment obrotowy, a to przekłada się bezpośrednio na lepszą dynamikę pojazdu w niższym zakresie obrotów. Dlatego też silniki diesla w trasie są bardziej oszczędne bo mogą utrzymywać niższe obroty od benzyny przy wyższych prędkościach zapewniając odpowiednią moc.
Ekologia
Hm... zaraz, zaraz, a co mnie to interesuje? A no, często zdarza się że rozwiązania ekologiczne wpływają też bezpośrednio na same zużycie paliwa które jest mniejsze. Często niestety takie rozwiązania powodują że droższy jest serwis samochodu z uwagi na te wszystkie udziwnienia.
- Silnik benzynowy: Emituje mniej CO2 szczególnie jak jest zasilany jeszcze gazem LPG, innych zanieczyszczeń jest również mniej w porównaniu z dieslem dlatego w silnikach benzynowych dopiero od całkiem niedawna zaczęto stosować filtry GPF gdzie DPF jego odpowiednik w dieslu jest już stosowany od ponad 20 lat.
- Silnik Diesel: Tu mamy większa emisję zanieczyszczeń CO2 szczególnie w starszych samochodach gdzie czasem może nie być filtra DPF a to z kolei może być problemem na stacji diagnostycznej jak zostanie wykryty taki jego brak.
W przypadku awaryjności, generalnie jednostki benzynowe uważane są za mniej awaryjne, ponieważ są mniej skomplikowane niż silniki diesla. Jednakże, silniki diesla potrafią być oszczędniejsze w spalaniu paliwa ale potrafią dawać się we znaki właścicielowi szczególnie te starsze o które ktoś nie dbał należycie. Oczywiście warto zawsze sobie porównywać różne silniki i tu już brać konkretne modele pod uwagę bo zdarzają się i jednostki benzynowe których powinno się unikać. Warto dlatego pisać i pytać np. na naszym forum o wybór odpowiedniego silnika jak i samochodu. Zapraszam w tym celu do działu: Jakie auto kupić?
Jeżeli uważacie, że trzeba coś dodać do tematu to śmiało piszcie w postach pod spodem wszelkie komentarze miło widziane