Kłopoty z oświetleniem – jak sprawdzić stan oświetlenia?

31 Paź 2023, 10:06

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich świateł zamontowanych w samochodzie. Jeżeli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi awarię, może zatrzymać dowód rejestracyjny. Specjaliści serwisu Allegro radzą, jak uniknąć takiej sytuacji.

Kłopoty z oświetleniem – jak sprawdzić stan oświetlenia? Od 2007 roku funkcjonuje w Polsce obowiązek używania świateł przez cały dzień. Dlatego warto systematycznie kontrolować, światła do jazdy dziennej lub, jeżeli pojazd nie jest w takie wyposażony, światła mijania. Warto również pamiętać, że prawidłowo działające światła stopu, kierunkowskazy i przeciwmgłowe mogą uchronić przed kolizją. Tu warto jeszcze wspomnieć że sam stan kloszy lamp nie jest bez znaczenia bo te często potrafią być zniszczone przez co nie przepuszczają odpowiedniej ilości światła i w takim przypadku wymagana jest ich wymiana lub regeneracja przednich reflektorów.

"Przeciętna trwałość standardowych żarówek wynosi około 600 do 900 godzin. Te o zwiększonej wydajności mogą mieć żywotność krótszą nawet o połowę w stosunku do standardowych odpowiedników. Aby uniknąć zatrzymania dowodu rejestracyjnego z powodu Kłopoty z oświetleniem – jak sprawdzić stan oświetlenia?przepalonej żarówki lepiej wozić w samochodzie ich zapasowy komplet. Zestawy żarówek i bezpieczników nie są drogie. Najtańsze, z żarówką H4 lub H7, można kupić w serwisie Allegro.pl już za około 10 – 15 zł, czyli znacznie taniej niż na stacjach benzynowych. Jeżeli natomiast chcemy kupić żarówki renomowanych firm musimy liczyć się z kosztami na poziomie od 50 zł za podobny zestaw wyjaśnia Robert Krotoski, manager kategorii "Motoryzacja" w serwisie Allegro.pl - Dodatkowo, zanim dojdzie do awarii i przymusowej wymiany, warto zapoznać się z budową naszego auta i sposobem wymiany poszczególnych żarówek, tak by w razie kontroli policyjnej naprawa została przeprowadzona sprawnie i szybko. Pamiętajmy bowiem, że nie zawsze policja ma czas na czekanie, aż uda nam się uporać z awarią. Nasze przygotowanie do takiej sytuacji może uchronić przed zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, dzięki czemu unikniemy czasochłonnej procedury jego odzyskania.

Zatrzymany dowód rejestracyjny i co dalej?
Zatrzymany dowód rejestracyjny jest przesyłany do wydziału komunikacji, który pojazd rejestrował. Policjant dodatkowo opisuje przyczynę zatrzymania tego dokumentu, a kierowcy wydaje pokwitowanie i ewentualnie zezwolenie na używanie tego pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania. Aby odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny należy w odpowiednim wydziale komunikacji wypełnić wniosek i przedłożyć go wraz pokwitowaniem wydanym przez policję. W niektórych przypadkach niezbędnym będzie zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, potwierdzającym usunięcie przyczyny zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Za wydanie zatrzymanego dokumentu ustawodawca nie przewidział opłat.
"Zanim jednak odzyskamy nasz dowód rejestracyjny musi on najpierw wpłynąć do urzędu. W oczekiwaniu można pozostawić na miejscu swoje dane kontaktowe, np. nr telefonu lub mail, wtedy zostaniemy poinformowani o możliwości odebrania" dodaje Robert Krotoski - Wydanie właścicielowi dowodu rejestracyjnego następuje niezwłocznie po przedłożeniu wymaganych dokumentów oraz po stwierdzeniu ustania przyczyny zatrzymania.

Kłopoty z oświetleniem – jak sprawdzić stan oświetlenia?Jak sprawdzić stan oświetlenia i jak dobrać żarówki?
Światła należy systematycznie sprawdzać. Nie tylko przed wyjazdem w dłuższą trasę, ale cyklicznie, co kilka tysięcy kilometrów. Procedura jest banalnie prosta i każdy kierowca może ją przeprowadzić praktycznie samodzielnie. Wystarczy obejść samochód na około i sprawdzić kolejno działanie wszystkich żarówek, włączając poszczególne światła. Żarówki światła stopu można łatwo sprawdzić stając tyłem do ściany i obserwując, czy ich światło odbija się od niej podczas naciskania pedału hamulca. Niektóre samochody są wyposażone w kontrolki awarii świateł zewnętrznych, która informuje kierowcę, że któraś z żarówek nie świeci. Nieco trudniejsze jest sprawdzenie właściwego ustawienia reflektorów. Specjaliści radzą, aby ustawienie przednich świateł sprawdzać w odpowiednio wyposażonych warsztatach lub u diagnosty.

Jeżeli zauważymy, że jakaś żarówka nie świeci warto sprawdzić, czy nie jest tylko obluzowana. Można też wyjąć ją z klosza i sprawdzić, czy nie jest spalona.

"Wymiana żarówek jest stosunkowo prosta, pod warunkiem, że producent naszego samochodu zadbał o nas, jego użytkowników. Coraz częściej zdarzają się modele, w których wymiana żarówek w reflektorach jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa bez rozebrania połowy auta wyjaśnia Robert Krotoski. "Jeżeli sami zdecydujemy się na wymianę przepalonej żarówki należy pamiętać, aby nie dotykać jej szklanej główki gołymi palcami. Ubrudzona błyskawicznie się przepali. Po wymianie warto sprawdzić ustawienie świateł".

W różnych modelach samochodów są różne żarówki. Każda żarówka ma nabity na swojej obudowie symbol. W reflektorach jest to H4 lub H7. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją. Te pierwsze są żarówkami wielowłóknowymi, te drugie jednowłóknowymi. Oznacza to, że w przypadku żarówki H4 pierwsze włókno odpowiada za światło mijania, drugie za światło drogowe. Natomiast H7 może funkcjonować w układzie z ksenonem. Przykładowy wygląd żarówek znajdziesz w naszym słownik u opisowym: D2R, D2S, D4S.

Większość kierowców wymienia żarówki dopiero wtedy, gdy nastąpi awaria. W ciągu słonecznego dnia cała naprawa zajmie tylko chwilę, gorzej gdy dojdzie do niej po zmroku, albo podczas deszczu. Warto pamiętać, żeby żarówki wymieniać parami. Istnieje spora szansa, że skoro spaliła się jedna to i druga za chwilę odmówi posłuszeństwa. Specjaliści radzą, aby żarówki wymieniać profilaktycznie podczas przeglądu okresowego, a po wymianie niezwłocznie sprawdzić ustawienie świateł.

źródło: Allegro, materiały prasowe
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3803
Zdjęcia: 13105
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

31 Paź 2023, 11:16

Redakcja napisał(a):Przeciętna trwałość standardowych żarówek wynosi około 600 do 900 godzin. Te o zwiększonej wydajności mogą mieć żywotność krótszą nawet o połowę w stosunku do standardowych odpowiedników
Ja myślę że ta trwałość jest dużo niższa. Lepsze żarówki, pisze o tych +50% i więcej bardzo szybko się przepalają i nie ma tu większego znaczenia ich producent.

Miałem ostatnio H7 +150% i jedna wytrzymała 4 m-c, a mam też światła do jazdy dziennej kiedy H7 nie są używane.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10008
Zdjęcia: 35
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Chevrolet Corvette C1
    Zupełnie inne oblicze ma natomiast Corvette C1. Pierwsza generacja legendarnego sportowego Chevroleta była dostępna wyłącznie ze zdejmowanym dachem. Miała być odpowiedzią na brytyjskie i włoskie kabriolety importowane po ...
    Seat Leon III - oszałamiający design
    "Dzięki swojemu dynamicznemu i pewnemu charakterowi, nowy SEAT Leon odnajduje należne mu miejsce. Ma zdecydowany wygląd”, mówi Alejandro Mesenero-Ramanos, szef zespołu projektantów SEAT-a. "Swoim wyglądem ...