Bardzo często przy wzmożonym ruchu na autostradzie czy na innej wielopasmowej drodze kierowcom wydaje się, że warto zjechać na sąsiedni pas, bo samochody poruszają się po nim szybciej. Dlaczego czasami nie warto tego robić? O czym jeszcze pamiętać przy zmianie pasa ruchu? Porady przygotowali eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Poruszając się po mieście w godzinach szczytu czy po ruchliwej autostradzie, wielu kierowców odnosi wrażenie, że auta na sąsiednim pasie przemieszczają się szybciej. W rzeczywistości jednak, jak dowiodły badania, bardzo często prędkość ruchu na obu pasach jest podobna, ale kierowcom w wyniku iluzji wydaje się inaczej. Warto w takiej sytuacji nie ulegać pokusie zmiany pasa, bo gdy taką próbę podejmie wielu kierowców, ruch stanie się jeszcze mniej płynny.
Nie utrudniaj wyprzedzania
Są sytuacje, w których zdecydowanie powinniśmy zmieniać pas – chodzi o to, by nie utrudniać innym wyprzedzania. Uporczywa jazda lewym pasem jest wykroczeniem, dlatego zwłaszcza gdy poruszamy się po autostradzie czy drodze szybkiego ruchu z prędkością poniżej dozwolonej, powinniśmy zjechać na prawy pas. Jeśli tego nie zrobimy, kierowcy za nami mogą podejmować bardziej ryzykowne manewry, np. wyprzedzanie z prawej strony, może to też prowokować do agresywnych zachowań jak jazda "na zderzaku".
Nie zmuszaj innych do hamowania
Zmianę pasa ruchu należy wykonywać w możliwie płynny sposób. Przed rozpoczęciem manewru powinniśmy osiągnąć przynajmniej taką samą lub wyższą prędkość niż samochody jadące za nami. W przeciwnym razie wjeżdżając na sąsiedni pas, przyczynimy się do powstania fali ostrego hamowania. Ze względu na opóźniony czas reakcji każdy kolejny samochód za nami będzie hamować później i coraz gwałtowniej, co może doprowadzić do kolizji.
Pamiętaj o kierunkowskazie
Należy odpowiednio wcześnie sygnalizować zamiar zmiany pasa. Często można zaobserwować, że kierowcy włączają kierunkowskaz praktycznie w momencie, gdy już wjeżdżają na sąsiedni pas. To bardzo niebezpieczne, bo w ten sposób nie dajemy szansy kierowcom jadącym za nami, by zwolnili lub w inny sposób dostosowali swoją jazdę do naszych zamiarów.
Uwaga na martwe pole!
Przed zjechaniem na sąsiedni pas nie wystarczy zerknąć w lusterka – powinniśmy się upewnić, że żaden samochód nie znajduje się w tzw. martwym polu. W przeciwnym razie możemy zajechać komuś drogę lub wjechać w inny pojazd i spowodować wypadek. Na szczęście obecnie coraz więcej aut posiada system kontroli martwego pola, który może ochronić kierowcę przed takim niebezpieczeństwem.
Redakcja napisał(a):Zmianę pasa ruchu należy wykonywać w możliwie płynny sposób. Przed rozpoczęciem manewru powinniśmy osiągnąć przynajmniej taką samą lub wyższą prędkość niż samochody jadące za nami.
Taką zmianę pasa warto zaplanować wcześniej tak żeby nie utrudniać nikomu ruchu, a szczególnie tym który jadą na pasie z którego chcemy skorzystać. Z tego co widzę często kierowcy źle oceniają odległość w lusterku i pakują się na sąsiedni pas przed dużo szybciej jadący pojazd, a to niestety zmusza kierowcę jadącego szybciej do hamowania, co więcej kierowców jadących za nim również.
Redakcja napisał(a):Na szczęście obecnie coraz więcej aut posiada system kontroli martwego pola, który może ochronić kierowcę przed takim niebezpieczeństwem.
No tak ale to nie zwalnia na patrzenie w lusterko czy czasem dalej z tyłu nie ma szybko zbliżającego się pojazdu.
Czy serwisowanie w ASO się opłaca? Wielu kierowców staje przed dylematem, czy warto płacić więcej za usługi w Autoryzowanej Stacji Obsługi, czy może lepiej zaoszczędzić, wybierając tańszy warsztat niezależny. Analiza wspomnianych ofert przynosi zaskakujące ...
Audi Design - nowe koncepcje i kreatywne idee przyszłości W przyszłości nie będzie istniał tylko jeden jedyny typ samochodu - formy mobilności będą różne. Dlatego projektanci Audi tworzą nowe koncepcje i kreatywne idee. Zasadniczo, kierują się wytyczną nowoczesnego sportowego ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.