REKLAMA
Koniec z bezterminowymi prawami jazdy. Już od przyszłego roku pierwsi kierowcy będą mieli obowiązek regularnie poddawać się badaniom lekarskim.
Dziś jest tak: żeby mieć prawo jazdy kategorii B (uprawniające do kierowania samochodami osobowymi), trzeba mieć skończone 18 lat, zaliczony kurs w szkole nauki jazdy (już od 17 roku życia i 9 miesięcy) i zrobione badania lekarskie, których najważniejszą częścią jest wizyta u okulisty. Później wystarczy zdać państwowy egzamin, odebrać upragniony dokument w wydziale komunikacji i posługiwać się nim już zawsze. Nikt później nie kontroluje, czy u prowadzącego pojazd np. nie popsuł się wzrok. Od przyszłego roku ma to się zmienić. Ma to poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.
Ministerstwo Infrastruktury, które właśnie kończy prace nad ustawą o kierujących pojazdami. Zakłada ona, że wydawane od stycznia 2009 roku prawa jazdy będą ważne tylko przez 15 lat. Po tym czasie każdy kierowca ponownie będzie musiał poddać się badaniom, zdać testy psychologiczne. Będzie musiał też jeszcze raz zapłacić za wydanie nowego dokumentu, co dziś kosztuje ok. 80 zł. Kierowcy zawodowi, a więc prowadzący np. ciężarówki czy autobusy, takie procedury będą musieli przechodzić co pięć lat.