REKLAMA
- Czym jest kredyt samochodowy?
- Kredyt na nowy samochód a zdolność kredytowa
- Auto na kredyt – formalności krok po kroku
Czym jest kredyt samochodowy?
Zakup samochodu na kredyt polega na sfinansowaniu transakcji pieniędzmi pochodzącymi z banku. Następnie trzeba je zwrócić zgodnie z harmonogramem rat ustalonym w umowie kredytowej.Kredyt samochodowy*, nazywany również motoryzacyjnym, jest przyznawany na konkretny cel, czyli na zakup pojazdu. Nie można zatem wydać środków w żaden inny sposób.
Kredyt samochodowy online lub zaciągany stacjonarnie (forma nie ma znaczenia) można przeznaczyć na zakup:
- auta nowego albo używanego,
- motocykla,
- skutera,
- traktora,
- kampera albo przyczepy kempingowej,
- maszyn budowalnych,
- łodzi.
Choć nazwa kredytu samochodowego wskazuje, że można nim sfinansować wyłącznie auto, zakres opcji jest znacznie szerszy.
Kredyt na nowy samochód a zdolność kredytowa
Pierwszą z formalności, jakie czekają cię podczas ubiegania się o zakup auta na kredyt, jest zbadanie twojej zdolności kredytowej przez bank. Ocenia on twoje możliwości spłaty zobowiązania, o które wnioskujesz.Zanim jednak do tego dojdzie, zastanów się, biorąc pod uwagę swoje dochody i dotychczasowe zobowiązania, jaka wysokość kredytu samochodowego jest dla ciebie dostępna. W ten sposób unikniesz składania wniosku o finansowanie, które jest poza twoim zasięgiem. Cena nowych samochodów może być bardzo zróżnicowana, niektóre mogą kosztować kilkaset tysięcy złotych, a nawet więcej. Warto zatem zweryfikować, jak prezentuje się twoja zdolność kredytowa i do niej dobrać model auta, który chcesz kupić na kredyt.
Auto na kredyt – formalności krok po kroku
Jeśli już wiesz, jaki model samochodu na kredyt cię interesuje, czas na złożenie wniosku. Robi się to w banku lub u pośrednika, na przykład w salonie samochodowym – stacjonarnie lub online. Do wniosku zawsze należy dołączyć dodatkowe dokumenty. Najczęściej będą to:- dowód osobisty (do wglądu),
- zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę (dla osób fizycznych),
- dokumenty potwierdzające fakt prowadzenia działalności gospodarczej (dla przedsiębiorców),
- zaświadczenie o wysokości dochodów,
- ksero dowodu rejestracyjnego pojazdu,
- zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów,
- potwierdzenie zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub faktura,
- numer konta sprzedającego.
Na podstawie wniosku kredytowego oraz wyżej wymienionych dokumentów bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu samochodowego. Jeśli będzie ona pozytywna, przygotuje umowę, z którą trzeba bardzo dokładnie się zapoznać. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kwestie, takie jak:
- RRSO,
- terminy spłaty,
- sposób wypłaty pieniędzy,
- wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.
Jeśli wszystko jest dla ciebie jasne, wystarczy podpisać umowę kredytu samochodowego. Stajesz się wówczas posiadaczem auta i możesz korzystać z niego tak, jak chcesz.
źródło: artykuł sponsorowany; * Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.| autor: Redakcja