REKLAMA
Jeśli chcesz kupić auto, ale z jakichś względów nie zamierzasz w tym celu wydawać gotówki, możesz skorzystać z kilku dostępnych na rynku produktów finansowych. W poniższym artykule opisujemy i analizujemy najpopularniejsze z nich, czyli kredyt samochodowy, pożyczkę gotówkową i leasing. Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji!
Kredyt samochodowy
To specjalny rodzaj kredytu, za pomocą którego da się sfinansować zakup auta. Ma on charakter celowy, a to znaczy, że pozyskane w jego ramach środki mogą zostać spożytkowane wyłącznie na samą transakcję kupna-sprzedaży, a więc wszelkie inne wydatki, jak wykupienie ubezpieczenia czy ewentualne naprawy, należy opłacić z własnej kieszeni. Specyfika kredytu samochodowego polega także na tym, że jest dostępny w kilku wersjach, dzięki czemu można dopasować jedną z nich do własnych potrzeb i wymagań.
Do zalet kredytu samochodowego należą atrakcyjne warunki finansowe. Relatywnie niskie koszty sprawiają, że zdecydowanie warto rozważyć ten produkt z myślą o sfinansowaniu w szczególności drogich aut. Tym bardziej, że banki często nakładają ograniczenia dotyczące wieku lub wartości pojazdu, tzn. udzielają kredytu na zakup samochodów nie starszych niż np. 10 lat i wycenianych np. na co najmniej 10 000 zł. Z kolei do potencjalnych wad można zaliczyć fakt, że auto pozostaje współwłasnością banku do czasu uregulowania ostatniej raty.
Pożyczka
Pożyczki pozabankowe, których najatrakcyjniejsze oferty są zebrane na stronie z porównywaniem pożyczek, podobnie jak standardowe pożyczki i kredytowe gotówkowe udzielane przez banki, dają dostęp do środków, które można przeznaczyć na dowolny cel. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby zaciągnąć pożyczkę na kwotę nieco wyższą niż wartość samochodu, tak aby poza tym móc opłacić także ewentualne ubezpieczenie, naprawy czy wymiany eksploatacyjne.
Swoboda w wydawaniu środków to niewątpliwa zaleta pożyczek i kredytów gotówkowych jako metody finansowania zakupu auta, lecz trzeba pamiętać także o potencjalnych wadach. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim koszty wyższe niż w przypadku kredytów samochodowych. Nie można zapominać także o niższej, ograniczonej do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych kwocie dostępnej w ramach pożyczek czy tym bardziej chwilówek, których przykładowe oferty dostępne są online. Wszystko to sprawia, że są to produkty warte rozważenia wyłącznie w razie zakupu używanego, relatywnie taniego samochodu.
Leasing
Wbrew pozorom leasing jest oferowany nie tylko firmom, ale również osobom prywatnym. To produkt elastyczniejszy i bardziej dostępny niż kredyt samochodowy, jednak pod względem kosztów oba prezentuje się podobnie. Również ich warunki znacząco od siebie nie odbiegają, choć leasing daje większe możliwości w zakresie indywidualnego ustalania parametrów finansowych czy dotyczących terminu spłaty. Nie wiąże się też z tyloma wymaganiami jak kredyt samochodowy.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku leasingu jedynym właścicielem auta pozostaje bank lub firma, która zapewnia finansowanie. Aby wejść w jego posiadanie, trzeba nie tylko spłacić ostatnią ratę, ale również wykupić pojazd za ustaloną przy zawieraniu umowy kwotę wyrażoną procentowo w odniesieniu do jego początkowej wartości. Leasing to dobry sposób na sfinansowanie zakupu nowych i stosunkowo młodych aut. Warto go rozważyć jako alternatywę dla standardowego kredytu samochodowego.
źródło: Materiał zewnętrzny | autor: Redakcja