Przy zakupie używanego samochodu warto zwrócić uwagę na wiele różnych czynników które opisujemy w tym artykule. Jeżeli nie jesteśmy na siłach sami w pełni zweryfikować stanu samochodu bo np. nie znamy się to najlepiej skorzystać z porad specjalisty.
Poniżej opisujemy kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania używanego samochodu:
Stan techniczny
Sprawdź, czy samochód jest w dobrym stanie technicznym. Zwróć uwagę na stan silnika (jego pracę), układu hamulcowego, zawieszenia, opon, skrzyni biegów i innych podzespołów. Przyjrzyj się czy nie ma wycieków płynów i posłuchaj czy nie słychać dziwnych odgłosów podczas jazdy.
Historia serwisowa
Zapytaj właściciela o historię serwisową samochodu. Sprawdź, czy regularnie był on serwisowany i czy był przeprowadzany przegląd techniczny. Posłuchaj co ma do powiedzenia na ten temat właściciel pojazdu, tu można wychwycić już pewne rzeczy niezgodne z prawdą. Warto też wiedzieć że nie zawsze auto musi być serwisowane w ASO żeby było w dobrym stanie bo w przypadku starszych używanych samochodów mało kto się decyduje na taki serwis ze względu kosztów. Można to zrobić taniej i również dobrze.
Stan karoserii (nadwozia i podwozia)
Zwróć uwagę na stan karoserii samochodu. przyjrzyj się czy nie widać uszkodzeń powłoki lakierniczej w postaci rys, zagnieceń. Popatrz czy sąsiadujące elementy nie różnią się kolorem. Zobacz, czy nie widać oznak rdzy i korozji szczególnie przy rantach nadkoli na dolnej krawędzi drzwi i na progach, dobrze by było też w tym celu zajrzeć pod podwozie i zobaczyć jak ono wygląda pod tym względem.
Szyby
Obejrzyj dokładnie wszystkie szyby w samochodzie czy nie są porysowane, a przednią w szczególności jeszcze pod względem pęknięć. Na szybach znajdują się jeszcze oznaczenia na których powinno być logo producenta jeżeli szyba jest oryginalna można też dopatrzeć się daty produkcji. Tu trzeba pamiętać ze w używanym samochodzie nieoryginalna szyba nie musi od razu oznaczać przeszłości powypadkowej, samochód użytkowany na drogach szybkiego ruchu jest bardziej podatny na uszkodzenie samej szyby od kamienia niż te który porusza się w ruchu miejskim.
Przebieg
Zapytaj właściciela o przebieg samochodu i sprawdź, czy odpowiada on stanowi technicznemu pojazdu. Zweryfikuj go na stronie historiapojazdu.gov.pl ale też warto go sprawdzić np. u niezależnej firmy jak AutoDNA wpisując numer VIN na stronie forum w zakładce sprawdź VIN. Pamiętaj, że w przypadku dużego przebiegu warto zwrócić uwagę na stan silnika i skrzyni biegów oraz informację od właściciela z historią napraw.
Wypadki
Sprawdź, czy samochód był wypadkowy. Zapytaj właściciela o historię kolizji i napraw. Jeżeli samochód miał kilku właścicieli to warto to zweryfikować np. we wspomnianym raporcie choć tam nie zawsze też wszystko wyjdzie. Najważniejsza jest skrupulatność i dokładne obejrzenie samochodu, przestudiowanie dokumentów oraz całej jego historii. Tu warto jeszcze wspomnieć, że czasem wymieniony zderzak nie musi oznaczać historii powypadkowej bo może to być zwykła przycierka parkingowa.
Dokumentacja
To jeden z ważniejszych punktów. Trzeba sprawdzić, czy samochód ma kompletną dokumentację, w tym dowód rejestracyjny, ważną polisę OC, książkę serwisową i inne dokumenty związane z historią samochodu. Jeżeli jest świeżo sprowadzony to to czy ma wszystkie dokumenty wymagane w wydziale komunikacji do jego zarejestrowania.
No dobrze mamy powyżej kilka punktów ale jeżeli totalnie nie znamy się na samochodach i nawet te powyższe informacje nam nie pomogą? Wtedy możemy poprosić i kogoś kto się zna o obejrzenie takiego samochodu, możemy to zlecić firmie zewnętrznej która sprawdzi nam takie auto i przygotuje obszerny raport, możemy też podjechać na stację diagnostyczną gdzie na pewno zostaną sprawdzone podstawowe rzeczy jeżeli chodzi o sprawność techniczną takiego auta ale i możemy udać się do ASO w celu takiego sprawdzenia pojazdu (tu nie zrobią nam tego od ręki i trzeba się umawiać wcześniej). Można też zwrócić się bezpośrednio do rzeczoznawcy samochodowego, który przeprowadzi wizualny przegląd techniczny samochodu i dokładnie sprawdzi stan techniczny pojazdu.
Jest jeszcze jedna opcja którą można wykorzystać. Na naszym forum wystarczy wrzucić informację o interesującym nas samochodzie z danymi które uzyskaliśmy i zdjęciami. Użytkownicy pomogą, podpowiedzą czy faktycznie warto się tym samochodem dalej interesować czy też lepiej odpuścić. Nie da się go sprawdzić dokładnie (online) nie oglądając go na żywo ale można dokonać tzw. pierwszego sortu. Dlatego jak macie już coś na oku to śmiało piszcie na forum w dziale np. Sprawdzanie aut przed zakupem z prośbą o weryfikację ogłoszenia. Jak jesteście niezdecydowani to warto opisać jakiego samochodu szukacie w dziale Jakie auto kupić?, a My postaramy się pomóc wybrać coś co spełni Wasze oczekiwania.
Ja podpowiem jedną rzecz. Nawet jak wiemy co sprawdzać ale kupujemy auto dla siebie to sporą rolę odgrywają emocje nawet jak nam się wydaje że ich nie ma to i tak one są. Tego się nie uniknie i w takim przypadku warto by była jakaś druga osoba która czasem może zauważyć tego czego My nie będziemy widzieli. Znam to z doświadczenia
Inaczej jest jak oglądamy auto dla kogoś (brak emocji), a inaczej jak dla siebie (emocje czasem biorą górę).
A ja z kolei proponuję zatrudnić rzeczoznawcę. Mamy na forum kogoś takiego - motozakup. Ja już korzystałem z ich usług i powiem szczerze - auto było sprawdzane chyba przez dobre dwie godziny. Mogłem podjąć decyzję czy kupować czy nie i wiedziałem co w najbliższym czasie będzie trzeba wymienić. Koszt nie był wielki, ale było to 4 lata temu, więc nawet nie pisze o tym. Jednakże tak czy inaczej warto napisać przez nasze forum do kolegi motozakup albo poszukać w necie i zadzwonić i dopytać o opcje i ceny.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
Toyota Sports 800 - legenda modelu Toyota Sports 800 to pierwszy sportowy samochód firmy Toyota i pierwszy na świecie kabriolet z dachem typu Targa. Eksperymentalny prototyp Toyota Sports 800 Gas Turbine Hybrid był także zapowiedzią bijącego dziś rekordy ...
Pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem hybrydowym Pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem hybrydowym – Toyota Prius – grudzień 1997. Toyota co prawda nie wynalazła hybrydy, lecz opracowała pierwszy układ hybrydowy, który miał szansę odnieść ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.