Panujące jesienią warunki pogodowe niejednokrotnie utrudniają bezpieczną jazdę, dlatego potrzebne jest odpowiednie przygotowanie samochodu. Kierowcy powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na stan wycieraczek, reflektorów czy akumulatora.
Jesienią warunki do jazdy samochodem często są dalekie od ideału – deszcz, błoto, mgła, coraz krótsze dni nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze. W takiej sytuacji kierowcy powinni oczywiście zachować szczególną ostrożność, ale duże znaczenie ma również stan pojazdu. Co warto sprawdzić?
Wycieraczki Jesienne opady deszczu wymagają częstego korzystania z wycieraczek, ponieważ dobra widoczność to absolutna podstawa bezpiecznej jazdy. "Dość łatwo stwierdzić, kiedy wycieraczki w samochodzie nie spełniają już swojego zadania. Jeśli zauważymy, że źle zbierają wodę, rozmazują zanieczyszczenia czy piszczą, możemy zakładać, że pióro wycieraczki jest zużyte i należy ją wymienić" – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Oprócz tego kierowca powinien zadbać o to, by zbiornik spryskiwacza był napełniony płynem, oraz regularnie czyścić szyby zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W ten sposób zapobiegamy również oślepieniu promieniami słońca, które mogą odbić się od brudnej szyby.
Akumulator Jesienna pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego najlepiej sprawdzić stan akumulatora zanim zaskoczą nas ujemne temperatury. W takich warunkach przy niskim stopniu naładowania akumulatora możemy mieć problemy z uruchomieniem silnika. Do podładowania akumulatora służą tzw. prostowniki. Należy zwrócić także uwagę, czy styki akumulatora są poprawnie zamocowane oraz czy nie są zaśniedziałe. Więcej o sprawnym akumulatorze w samochodzie.
Reflektory To, czy reflektory dobrze nam służą, ma ogromne znaczenie zwłaszcza jesienią. Wtedy wcześnie zapada zmrok, a warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na widoczność. Tu warto też sprawdzić wszystkie żarówki w samochodzie czy jeszcze dobrze świecą.
"Należy regularnie kontrolować stan wszystkich świateł, łącznie z tymi, z których korzystamy rzadziej, np. przeciwmgielnymi. Reflektory powinny być czyste oraz ustawione w taki sposób, by nie oślepiać innych kierowców" – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Tu warto jeszcze pamiętać o sprawdzeniu filtra kabinowego i wyczyszczenia miejsca w którym on się znajduje z ewentualnych liści. Unikniemy wtedy niepożądanego parowania szyb. Dodatkowo dobrze jest zadbać o czystość wnętrza, a w szczególności wymienić dywaniki materiałowe na gumowe.
Przyda nam się też na pewno jakaś ściągaczka do wody i szczotka do ewentualnego odśnieżenia samochodu.
Płyn w spryskiwaczu uzupełnić zimowym lub jak mamy go jeszcze dużo w zbiorniczku to wlać koncentrat zimowy żeby nas nie zaskoczyło ze zamarznie przy pierwszych przymrozkach.
Oczywiście o zmianie kół na zimowe nie przypominam bo o tych chyba już w dzisiejszych czasach wszyscy pamiętają
10 najbezpieczniejszych samochodów - te modele koniecznie sprawdź! Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego samochodu pod uwagę brane są różne kryteria. Cena, wyposażenie, opinia o marce są ważne, jednak często wpływ na ostateczną decyzję ma ocena bezpieczeństwa. Dzięki nowoczesnym ...
Ośmiokołowiec, bo cztery koła to za mało! Czy to nie przesada? Aktualne samochody koncepcyjne zasilane energią elektryczną mają po cztery koła. Eliica bo tak nazywa się ten pojazd ośmiokołowy różni się od nich diametralnie – jest duża ma 5100 mm długości, ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.