Zakup firmowych aut, sprzętu IT, a nawet maszyn rolniczych i budowlanych to wydatki, które obciążają firmowy budżet nawet na kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. To może doprowadzić do utraty płynności finansowej, szczególnie jeśli stawiasz na zakup gotówką. Jak tego uniknąć? Możesz skorzystać z leasingu firmowego. Czy w 2025 to wciąż opłacalna forma pokrycia kosztów? Sprawdź.
Jakie zmiany prawne i podatkowe dotkną bezpośrednio umów leasingowych w 2025 roku?
W 2025 roku rząd zapowiedział spore zmiany związane ze zniesieniem składki zdrowotnej przy sprzedaży przedmiotu leasingu. Dzięki temu przedsiębiorcy korzystający z takiej formy finansowania zyskają jeszcze więcej – szczególnie jeśli planują odsprzedaż pojazdu lub sprzętu eksploatowanego w firmie.
Być może pojawią się też prawne regulacje dotyczące podpisywania umów leasingowych przez internet z dokumentacją online. Dzięki temu do zawarcia umowy z leasingodawcą wystarczyłby podpis kwalifikowany właściciela firmy.
Dlaczego leasing to dobre rozwiązanie dla firm? Poznaj najważniejsze korzyści!
Leasing operacyjny, finansowy, a nawet najem długoterminowy to korzystne rozwiązania, które przynoszą przedsiębiorcom liczne korzyści. Planujesz zakup nowego samochodu, sprzętu komputerowego albo wyposażenia gabinetu kosmetycznego? Niezależnie od sytuacji, możesz skorzystać z atrakcyjnego leasingu w mLeasing.
Zyskasz w ten sposób:
atrakcyjne finansowanie bez wymaganej opłaty wstępnej, czyli pokrycie do 100% kosztów w ramach leasingu;
długi okres finansowania – do 72 miesięcy;
miesięczne raty leasingowe w dwóch walutach do wyboru – PLN lub EUR;
uproszczoną decyzję o przyznaniu finansowania do kwoty 100 tys. zł.
Podpisując umowę leasingową, możesz zoptymalizować firmowe koszty podatkowe. Unikniesz też ryzyka utraty płynności finansowej – nie obciążasz budżetu w dniu podpisaniu umowy i przekazaniu leasingowanego przedmiotu.
Jak dopasować warunki leasingu, aby zyskać jak najwięcej korzyści?
Zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na leasing operacyjny. Dzięki temu cała miesięczna rata oraz opłata wstępna będą kosztem uzyskania przychodów Twojego przedsiębiorstwa. Dodatkowo nie musisz płacić podatku VAT jednorazowo tylko w miesięcznych ratach.
Jeśli chcesz odczuć jak najwięcej korzyści związanych z podpisaniem umowy leasingowej:
Ustal optymalny okres spłaty – dobra długość umowy leasingowej to 36 miesięcy. Nie wygeneruje dużych kosztów odsetkowych, a pozwoli zredukować koszty początkowe, np. zakupu nowego auta do firmy.
Zdecyduj się na wpłatę początkową – w ten sposób zmniejszysz wysokość miesięcznej raty leasingowej, a także ograniczysz całkowite odsetki do spłaty.
Wybierz możliwie wysoki wykup resztkowy – takie rozwiązanie zredukuje miesięczną ratę. To dobra opcja, jeśli nie zamierzasz przejąć leasingowanego przedmiotu na własność firmy.
Oprócz powyższych wskazówek staraj się dokładnie przeanalizować proponowane warunki finansowania pod kątem: oprocentowania, prowizji, opłat dodatkowych. Pamiętaj, że dla każdej umowy leasingowej auta wymagane jest ubezpieczenie OC i AC. To zabezpieczenie nie tylko dla Ciebie, ale także dla leasingodawcy, np. na wypadek kradzieży pojazdu.
Pamiętaj, że w przypadku leasingu auta firmowego używanego w cyklu mieszanym (cele prywatne i firmowe) odliczysz tylko 50% podatku VAT.
Co zyskasz, decydując się na finansowanie w mLeasing?
Idealnym przykładem jest umowa leasingu samochodu nowego lub używanego. W ofercie mLeasing oprócz atrakcyjnych warunków spłaty i podpisania umowy zyskujesz:
pakiet ubezpieczeniowy wliczony w miesięczną ratę;
kartę paliwową dla przedsiębiorstwa;
pakiety serwisowe w korzystnych cenach.
Zamiast leasingu możesz też zdecydować się na wynajem długoterminowy. Dzięki temu unikniesz ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu lub innych przedmiotów wykorzystywanych w firmie.
Te wszystkie leasingi trzeba sobie dzisiaj dobrze przeliczyć ostatnio miałem okazję zapoznać się ze ofertą jednej z marek bo znajomy brał nowe auto i poprosił o pomoc itd. Okazało się że leasing był bardziej jak wynajem długoterminowy, a samochodu nie brał na firmę tylko prywatnie. Sprzedający później mi przyznał rację jak mu podsumowałem koszty całości samochodu w takim leasingu i suma sumarum okazało się że jeden z kredytów wyszedł sporo taniej w ogólnej sumie spłaty samochodu.
Prawidłowe wyposażenie apteczki samochodowej Obecnie w aucie musimy mieć apteczkę zgodną z normą DIN 13164 która przewiduje następujące wyposażenie: 1) Plaster 5mx2,5cm 1szt 2) Plaster z opatrunkiem 10x6cm 8szt 3) Nożyczki 1szt 4) Chusta trójkątna 2szt ...
Skręcanie w lewo drożej Nas kosztuje od skrętu w prawo! Kierowcy próbują wszystkich sposobów, aby oszczędzić na paliwie. Okazuje się, że stanie na lewym pasie w oczekiwaniu na skręt w lewo z wrzuconym jałowym biegiem jest nie tylko marnowaniem czasu, ale i pieniędzy. Unikając ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.