Przepisanie ubezpieczenia OC: czy polisa poprzedniego właściciela odnowi się automatycznie?

26 Paź 2023, 09:31

Zakup samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia odpowiednich formalności – na przykład zarejestrowania pojazdu w urzędzie. Nabywca musi też zdecydować, co robi z ubezpieczeniem OC – czy decyduje się na jego przepisanie, czy zrzeczenie. Sprawdź, jakie formalności się z tym wiążą.

  1. Czy OC przedłuża się automatycznie po zakupie auta?
  2. Przepisanie ubezpieczenia OC: obowiązki kupującego
  3. Co w sytuacji, gdy minie okres obowiązywania polisy?
  4. Co z OC po zakupie auta? Kupujący może ubezpieczyć się na własną rękę
  5. Przepisanie OC: o tym trzeba pamiętać
Przepisanie ubezpieczenia OC: czy polisa poprzedniego właściciela odnowi się automatycznie?

Czy OC przedłuża się automatycznie po zakupie auta?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie OC (będące jednocześnie ubezpieczeniem obowiązkowym dla posiadaczy samochodów) jest przypisane nie do kierowcy, a do auta. To z kolei sprawia, że przy sprzedaży pojazdu polisa OC „wędruje” razem z samochodem – i co do zasady ubezpieczenie przejmuje nowy właściciel (o ile zdecyduje się na przepisanie OC i kontynuację umowy zawartej jeszcze przez sprzedającego).

Co istotne, nie oznacza to jeszcze, że OC jest przepisywane automatycznie – następuje to dopiero po wywiązaniu się przez sprzedającego z obowiązku informacyjnego, który nakładają na niego przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z owymi przepisami zbywca pojazdu ma 14 dni na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta.

Sprzedający nie powinien w żadnym wypadku lekceważyć tego obowiązku. Ubezpieczyciel może bowiem obciążać poprzedniego właściciela samochodu opłatami związanymi z OC aż do momentu, gdy zbywca zgłosi sprzedaż auta. Co ważne, aby wywiązać się z obowiązku informacyjnego, sprzedający nie musi pojawiać się w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj wystarczy zadzwonić na infolinię lub złożyć odpowiedni formularz online.

Obowiązkiem sprzedającego jest zatem poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Jakie obowiązki ma natomiast nabywca auta?

Przepisanie ubezpieczenia OC: obowiązki kupującego

Teoretycznie nabywca nie jest zmuszony do kontaktowania się z ubezpieczycielem (o ile oczywiście zdecydował się kontynuować polisę). W praktyce jednak zaleca się kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym z dwóch powodów.
Przepisanie ubezpieczenia OC: czy polisa poprzedniego właściciela odnowi się automatycznie? Po pierwsze – warto upewnić się, że polisa OC jest ważna i opłacona w całości. Po drugie – ubezpieczyciel prawdopodobnie będzie chciał dokonać rekalkulacji składek. Niekiedy rekalkulacja może być zresztą korzystna dla nowego właściciela auta, choć należy pamiętać, że chociażby w przypadku młodego stażem kierowcy ubezpieczyciel prawdopodobnie zdecyduje się na podniesienie składki.

Co w sytuacji, gdy minie okres obowiązywania polisy?

Kierowca, który kupi używane auto i zdecyduje się na przepisanie ubezpieczenia OC, musi mieć świadomość, że po zakończeniu okresu umowy polisa nie odnawia się automatycznie – konieczne jest zawarcie nowej umowy. Warto o tym pamiętać, bo zwłoka w opłacie OC wiąże się z karą. W przypadku samochodu osobowego już jeden dzień zwłoki może poskutkować karą w wysokości 1440 zł; brak OC od 4 do 14 dni to już wydatek rzędu nawet 3600 zł, a powyżej 14 dni – nawet 7200 zł. Z tego względu nabywca auta powinien dokładnie sprawdzić, do kiedy obowiązuje umowa podpisana przez poprzedniego właściciela samochodu, by nie przegapić terminu wykupienia nowej polisy.

Co z OC po zakupie auta? Kupujący może ubezpieczyć się na własną rękę

Warto jednocześnie pamiętać, że przepisanie OC wcale nie jest obligatoryjne – nabywca auta może również zrzec się polisy i ubezpieczyć się we własnym zakresie. Takie rozwiązanie jest zresztą niekiedy korzystniejsze. Może się na przykład okazać, że oferty innych ubezpieczycieli będą po prostu atrakcyjniejsze – co zresztą bardzo łatwo sprawdzić.

Przykładowo – żeby zweryfikować, ile będzie kosztować ubezpieczenie pojazdu z Warta, wystarczy na stronie internetowej towarzystwa podać numer rejestracyjny samochodu i datę urodzenia właściciela. Cały proces nie powinien zająć więcej niż minutę. Zrzeczenie się polisy OC i zawarcie umowy ubezpieczenia na nowo może być korzystne zwłaszcza w sytuacji, gdy umowa zawarta przez poprzedniego właściciela auta i tak miałaby się wkrótce zakończyć.

Kupujący musi również pamiętać o zweryfikowaniu, czy składka OC za dany rok została opłacona w całości – może się bowiem okazać, że i tak konieczna będzie dopłata. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zawarciem umowy; nabywca może poprosić sprzedającego o dowód wpłaty. Odmowa zbywcy powinna być dla kupującego sygnałem ostrzegawczym, zwłaszcza jeśli wcześniej sprzedający zapewniał, że składka OC została z góry opłacona. Może się bowiem okazać, że zbywca mija się z prawdą nie tylko w kwestii ubezpieczenia, ale też chociażby stanu technicznego auta.

Przepisanie OC: o tym trzeba pamiętać

Osoba nabywająca używany samochód ma do wyboru dwie opcje – przepisanie ubezpieczenia OC (czyli kontynuację dotychczasowej umowy ubezpieczeniowej) lub zrzeczenie się polisy i samodzielne ubezpieczenie samochodu w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Warto jednocześnie pamiętać, że o ile przepisanie OC odbywa się do pewnego stopnia automatycznie (jeśli sprzedający spełni swój obowiązek informacyjny), to po wygaśnięciu polisy nabywca ma obowiązek samodzielnie zawrzeć nową umowę.

źródło: materiał partnerski | zdjęcia: pexels.com | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3821
Zdjęcia: 13128
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

26 Paź 2023, 10:16

Moim zdaniem po kupnie samochodu mając na uwadze polisę OC trzeba pamiętać o dwóch rzeczach, a mianowicie o poinformowaniu ubezpieczyciela o tym że jesteś nowym właścicielem auta i druga sprawa to to że ubezpieczenie nie przedłuży nam się automatycznie, co więcej nikt nas nie powiadomi o tym, że niedługo nam się ono kończy. Tu niestety trzeba sobie ustawić jakieś przypomnienie żeby najpóźniej czyli w ostatnim dniu obowiązywania aktualnej przepisanej polisy wykupić nową!

Dzisiaj to dosyć prosta sprawa bo wszystko można załatwić online.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 10169
Zdjęcia: 35